Как 435 милиона държавни пари за удълбочаването на каналите във Варненското езеро потънаха в неизвестна посока. Това е темата на първия епизод от новата поредица на Антикорупционния фонд (АКФ), наречена „Блатни истории от Варненското езеро“.
Видеото представя факти, изнесени в разследването на журналиста Спас Спасов от „Дневник“, както и правния анализ на експертите на АКФ за схемата, в която чрез серия груби нарушения на закона 435 милиона лева публични средства бяха източени от държавния бюджет към частни компании.
435 милиона лева е стойността на най-голяма държавна инвестиция в пристанищна инфраструктура за последните 50 години – удълбочаването на плавателните канали до пристанище Варна-запад.
Според калкулацията на АКФ от 2020 г. досега всеки българин, който плаща данъци, е дал по 200 лв. за удълбочаването на водния път до пристанище Варна-запад, или 130 лв. повече от необходимото.
Чрез инхаус процедура в нарушение на закона тези пари преминават от ДП „Пристанищна инфраструктура“ към държавното дружество ТСВ ЕАД, което за 130 години съществуване е построило стотици километри релсов път, но нито един канал.
Тъй като няма машини и човешки ресурс за това, ТСВ ЕАД, без обществена поръчка и в нарушение на закона, превъзлага удълбочаването на частния консорциум „ЕС Билд“, който на свой ред го превъзлага на регистрираната в Калининград руска компания „Гидрострой“.
Договорите между изпълнителите в тази порочна схема на превъзлагания се оказват една от най-строго пазените тайни в държавата.
"Нямам информация как се е стигнало до сключване на договор с "Гидрострой“, която е ангажирана с разширяването и удълбочаването на канал 1 и канал 2 в пристанище Варна", заяви в края на август 2021 г. тогавашният служебен министър на транспорта Георги Тодоров по време на изслушване в парламента.
"Договорът е сключен между две държавни структури с един и същи принципал“, обясни при изслушването си в Народното събрание през септември Тодоров, който е бил председател на Управителния съвет на „Пристанищна инфраструктура“ по време на процедурата.
След това ТСВ сключва договор с „ЕС Билд“ ДЗЗД на „базата на вътрешни правила, които са разработили и които са одитирани и сертифицирани“. По думите му ТСВ поддържал списък с 59 потенциални доставчици и изпълнители и вероятно от тях избрал „ЕС Билд“.
"Вероятно "Гидстрой“ са представител на едно от съставните части на това ДЗЗД и вероятно заради това е избрана руската компания да извършва съответната дейност“, така Тодоров опита да обясни защо руската компания удълбочава каналите.
Превъзлагането по инхаус процедура е незаконно. Друго грубо нарушение е изборът на изпълнител да бъде правен по вътрешни правила и от списък вместо по реда на Закона за обществените поръчки, категорични са експертите от АКФ. Още по-фрапантно е нарушението, че крайният изпълнител се оказва друга компания - "Гидстрой".
Изготвените строителни актове и протоколи са подписани от лице, което не е участник в строителния процес, а ДНСК смята тези действия за измама по смисъла на Наказателния кодекс.
В отговор на въпрос на депутата от БСП Борислав Гуцанов на 6 януари транспортният министър Николай Събев заявява:
"Установихме два много сериозни проблема, които са свързани с очевидни нарушения на закона. Първият проблем е за това, че тази компания ТСВ е нямала право да превъзлага на трета компания и това очевидно е написано в договора. И вторият проблем е, че вследствие на доклада на ДНСК се оказва, че документите, строителните книжа във връзка с този обект, които трябва да бъдат разписани от изпълнителя, всъщност не са разписани от конкретния изпълнител и това очевидно закононарушение е свързано с изхарчването на огромни обществени пари. Тече проверка и относно целесъобразността на проекта. 435 милиона лева са били изхарчени без резултат."
Каква е реалната пазарна стойност на удълбочаването? Подобна поръчка е изпълнена на цена от 10-20 лв./куб. м. При средноевропейска цена от 12 еверо, или 23 лв., изкопаването на 7 млн. куб. м би струвало 161 млн. лв. Но в случая за тази дейност са предвидени 362 млн. лв. според договора между ТСВ и "ЕС Билд".
По пътя от държавния бюджет до руската "Гидстрой" са платени най-малко 201 млн. лв. над пазарната цена, или 2,5 пъти над референтната цена по сходни поръчки.
Остават отворени въпросите как така проектът за удълбочаването се е изготвял в хода на изпълнението му? И възможно ли е технически удълбочаването да се случи? Или 435-те милиона лева просто са потънали в пясъците на Варненското езеро?
През март 2022 г. Антикорупционният фонд сезира МВР и Народното събрание по казуса с искане за пълен финансов одит и проверка за извършени престъпления.
Moreto.net припомня, че на 12 април тази година транспортният министър Николай Събев освободи изпълнителния директор на „Транспортно строителство и възстановяване“ Божидар Джелебов. Решението му бе във връзка с дейността на дружеството по отношение на договора по удълбочаването на пристанище Варна, който е обект на проверки от МВР и прокуратурата.
Седмица по-рано "Икономическа полиция“ приключи проверката за удълбочаването на двата канала на пристанище Варна, започнала в началото на 2022 г. по сигнал на Министерството на транспорта и съобщенията. Изводът на разследващите бе, че има данни за престъпление, а проверката бе изпратена в прокуратурата с мнение за образуване на досъдебно производство за сключване на неизгодна сделка.
Определиха тримата членове, които ще участват в комисията по мониторинг и оценка на проекти, кандидатстващи за финансиране от общинския фонд „Култура“ през 2022 година. Решението гласува на днешното си...
Удължено работно време от 8.00 до 18.30 часа за административно обслужване на гражданите са въвели над 90 централни, териториални и местни администрации. Сред тях са Министерството на правосъдието, Българската...
"Провежда се целенасочена работа по минимизиране на руското присъствие в България." Това написаха от Руското посолство във фейсбук страницата си.
"Днес се навършват 143 години от установяването на дипломатическите...
С нови книги и носии ще се сдобият читалищата в община Варна. Това стана ясно по време на заседанието на комисията по култура към местния парламент, предаде репортер на Moreto.net.
Съветниците приеха...
Антикорупционният фонд (АКФ) публикува днес третото видео от поредицата „Блатни истории от Варненското езеро“.
В първите две части от АКФ разказват как потънаха 435 милиона лева държавни пари за удълбочаването...
Около час депутатите спориха дали изслушването на премиера в оставка Кирил Петков и на енергийния министър Александър Николов относно доставката и цената на природния газ да бъде на закрито или на открито...
Изложбата „90 години от първата промишлена изложба във Варна” ще бъде представена този петък в морската столица, научи Moreto.net.
Тя ще бъде открита на 8 юли (петък) от 18.00 ч. в Музея за нова история...