Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Над 10 000 хотела в Европа съдят Booking.com заради „несправедливи“ клаузи

Вторник, 5 Август 2025 12:30
Източник: Moreto.net   
Европейски хотелиери се обединяват в колективен иск срещу онлайн платформата Booking.com. Повече от 10 000 хотела вече са се присъединили към иска за обезщетение, обявиха от Асоциацията на хотелите, ресторантите и кафенетата в Европа (HOTREC).

Хотелиерите ще търсят компенсации за загуби, натрупани между 2004 и 2024 г., вследствие на прилагането на т.нар. „клаузи за най-добра цена“. Тези условия забраняваха на хотелите да предлагат по-ниски цени на други платформи или дори на собствените си уебсайтове, ограничавайки свободата им на търговска дейност.

Искът е подкрепен от 30 национални хотелиерски асоциации, включително Германската асоциация на хотелиерите (IHA). Водеща роля в съдебното дело има организацията Hotel Claims Alliance, която ще внесе иска в съда в Амстердам.

Правната основа на иска стъпва върху решение на Съда на Европейския съюз от 19 септември 2024 г., с което клаузите за най-добра цена бяха обявени за незаконни. Съдът постанови, че онлайн платформите не могат да налагат подобни ограничения на своите партньори.

Booking.com е премахнала въпросните клаузи през 2024 г. под натиска на европейския Закон за цифровите пазари, но според HOTREC нанесените щети за предходните години остават значителни.

„Европейските хотелиери отдавна страдат от несправедливи условия и прекомерни разходи“, заяви Александрос Василикос, президент на HOTREC. „Тази съвместна инициатива изпраща ясно послание: злоупотребите на дигиталния пазар няма да бъдат търпени.“

В понеделник от HOTREC обявиха, че удължават срока за присъединяване към груповия иск до 29 август.

От своя страна, Booking.com заяви пред германската информационна агенция DPA, че все още не е получила официално уведомление за делото. „Това е просто изявление от HOTREC, а не подаден съдебен иск“, заявиха от компанията.

Онлайн платформата отхвърля твърденията на хотелиерските асоциации, като посочва, че всеки неин партньор е свободен да определя собствената си стратегия за дистрибуция и ценообразуване.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Търси в новини:

За повече новини може да посетите Архив новини

2021222324252627282930

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.2 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook