Целта на проектите е чрез подобряването на административния капацитет на ИА „Морска администрация”, свързан с опазването на околната среда от замърсяване, причинено от корабоплавателна дейност, да бъде подобрена и координацията между всички национални компетентни органи. По този начин ще бъде развито допълнителното сътрудничество на регионално равнище, а също така ще бъде подобрен мониторингът, предотвратяването и отстраняването на замърсявания по река Дунав и в Черно море от кораби. Това от своя страна ще допринесе и за устойчивото развитие на туризма, риболова и другите индустрии, свързани с експлоатация на морската и речната среда.
Проектът за река Дунав ще бъде изпълняван съвместно с експерти от Министерството на транспорта, строителството и благоустройството на Федерална република Германия. Очакваните резултати са свързани с повишаването на капацитета на регионалните дирекции на „Морска администрация” в Русе и Лом за наблюдение, предаване на спешните сигнали до отговорните органи и потвърждаване на мерките, които трябва да се предприемат като се използва опита в международното сътрудничество. Създаването на система за база данни за всеки кораб ще позволи бърза идентификация на замърсяването, включително и използването на международната CleanSeaNet.
Партньорският проект за Черно море ще бъде реализиран съвместно с експерти от Морската администрация на Финландия. Очаква се институционалното усъвършенстване на регионалните дирекции на „Морска администрация” във Варна и Бургас, ще бъде подобрено упражняването на ефективен контрол над корабите, посещаващи българските пристанища като се прилагат международните правила и стандарти във връзка с изхвърлянето на отпадните води на плавателните съдове. Целта на проекта е да подобри координацията между компетентните български органи и по-специално регионалните дирекции на „Морска администрация” да повишат готовността си за предотвратяването на замърсявания на морето от кораби и да действат при спешни ситуации в съответствие с конвенциите на Международната морска организация.
В рамките на проектните дейности експертите от България, Германия и Финландия ще си сътрудничат и в работата по промяна и осъвременяване на националната нормативна база, в разработване или допълване на действащите процедури и др. Финансирането е от програма ФАР и от националния бюджет.







Пак отвориха конкурса за шеф на Морска
Новини - теми












Във Варненско има осем годни за използване скривалища за около 3000 души
Варна се свързва с Барселона, Атина, Париж, Дебрецен и Гданск чрез новите полети на Wizz Air
Жители: Клони от дървета повреждат сграда в центъра на Варна
Готвят основен ремонт на Ришки проход
Откриха изгубена страница от Архимедовия палимпсест
През април приключва ремонтът на ОУ „Йордан Йовков“ във Варна
Иран твърди, че е поразил американския самолетоносач „Ейбрахам Линкълн“, САЩ отричат
Започва изплащането на втората част от помощта за ученици
ВиК-авария променя маршрута на автобусна линия №13
Откриха кандидатстудентската борса с варненски университети
НАТО свали трета иранска балистична ракета над Турция
Транспортна болница във Варна съди НЗОК за неплатена медицинска дейност
Какво ще бъде времето в събота
Военната служба отново е задължителна в Хърватия
Народната певица Янка Рупкина е в болница
Кардиохирург от Liv Hospital Vadistanbul консултира безплатно във Варна на 28 март
Крум Зарков във Варна: Политиците трябва да говорят преди изборите за това, което ще правят след тях
„Закуска в библиотеката“ тази събота във Варна
Десетки млади хора от Варна се срещнаха с представители на бизнеса в рамките на инициативата „Среща с големия бизнес“
Областният управител на Варна: Ще бъдем безкомпромисни срещу купуването на гласове
Българо-украински бизнес форум може да се проведе във Варна








RSS Новини