Съобщението е публикувано на офицалната страницата на компанията. От дружеството съобщават, че е започнало разглеждането на лицензии на потенциални купувачи.
При небоходимост, компанията планира да кандидатства за удължаване на лиценза, за да осигури непрекъсната дейност на своите международни активи. САЩ наложиха санкции миналата седмица на двете най-големи петролни компании в Русия - "Роснефт" и "Лукойл".
Приватизацията на бургарската рафинерия "Нефтохим" започва през 1997 г. като две години по-късно правителството на Иван Костов одобрява продажбата на 58% от дружеството на Лукойл Петрол. Държавата държи по това време 75% от компанията, а останалите 25 на сто са раздържавени чрез масовата приватизация.
До 2005 година руската "Лукойл" придобива и останалите дялове като държавата остава собственик на т.нар. златна акция или акция номер едно. Тя дава право да се блокират решения на управителния съвет за спиране на производството на нефтопродукти. Българската държава има и свой представител в борда на дружеството, който се назначава от министъра на енергетиката. В края на миналата седмица депутатите гласуваха поправки в закона за инвестициите, които задължават "Лукойл" да продава активите си само след проверка на ДАНС. Законът обаче все още не е обнародван.





Новини - теми

Наградиха 17 изявени млади учители във Варна
Какви са новите обвинения срещу кмета на Варна Благомир Коцев
КТ "Подкрепа" предлага въвеждане на данък "богатство"
В центъра с лице към хората: новият офис на ПроКредит Банк
Химията оживя – ученици от Варна превърнаха науката в шоу (видео)
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Преместиха дървета заради проекта „Алея Първа“ във Варна (видео)
„Четящ автобус“ превръща варненските автобуси в подвижна сцена за Деня на народните будители
Търсят близките на 8-годишно дете, намерено само в Добрич
Само за един месец българите са внесли в банките над 330 млн лева
Варненската полиция разби два наркоинкубатора (снимки)
Русия е готова да се подпише, че няма да напада държава от ЕС или НАТО
Самолетна катастрофа в Кения отне живота на 11 туристи от Германия и Унгария
Борисов: След завода за барут идва нов завод за средни калибри
18-годишна с тримесечен стаж зад волана хваната да шофира почерпена край Варна
Инцидент във варненско село: Мъж нападна с брадва полицай
Ураганът „Мелиса“ парализира Ямайка, стотици пътници са блокирани
Институтът по океанология във Варна отваря врати за Деня на Черно море
Ваксините от последните 20 години вече са достъпни в електронното здравно досие
"Лукойл" обяви, че ще продаде международните си активи
Без ток днес във Варненска област...





RSS Новини