Според нея бездействието на Областна администрация и Българска агенция по инвестиции вероятно са довели до пропуснати ползи за държавата и в частност Варна.
Настоява да бъде образувана проверка, за да изяснят всички факти и обстоятелства, както и да се уточни какви всъщност са пропуснатите ползи в рамките на този повече от 20-годишен период, в който проектът така и не е реализиран напълно.
„Оправданието, че инвеститорът продължавал да инвестира сега са меко казано арогантни, като знаем каква е инфлацията и неспазването на договора в срока и размера му е основание за развалянето му.“, коментира Николова.
Тя припомня, че през 2009 година Областна администрация подписва договор за продажба на държавни имоти в размер на 118 дка с дружеството „Холдинг Варна“ АД, което към онзи момент е инвеститор клас „А“, съгласно Закона за насърчаване на инвеститорите.
Сертификатът е издадена на базата на инвестиционния план, а на базата на сертификата е земя държавна частна собственост е продадена на преференциалната цена от малко повече от 11 милиона лева. Според плана при реализирането на проекта „Алея първа“ трябва да бъдат изградени 12 обекта за сумата малко над 73 милиона и осигурени 500 работни места в рамките на 3 години.
Николова подчертава, че към днешна дата дружеството „Холдинг Варна“ АД вече не е инвеститор клас „А“ и е инвестирало малко повече от 46 милиона и работни места за 3 години не са осигурявани. В същото време в договора между Областна администрация и дружеството е записано, че ако инвеститорът не изпълни проекта в срока и размера, то продавачът в лицето на Областна администрация може да развали контракта.
„В качеството ми на народен представител изисках от Българска агенция по инвестиции и Областна администрация. Отговорите меко казано са скандални. Излиза, че щом инвеститора е направил някаква инвестиция, независимо, че не е спазил нито срока, нито размера на поетото като ангажимент в договора за покупко-продажба и инвестиционния план, нито едната от двете институции не желае да поеме отговорност, нито да предприеме действия да бъде запазен обществен интерес. Нещо повече, оправдания от типа, че повече от 20 години инвеститорът не е могъл да се снабди с необходимите строителни разрешителни и че строителната забрана по Черноморието от 15 май до 1 октомври е попречила за изпълнение на инвестиционния план са меко казано нелепи.“, пише още народният представител в сигнала до Окръжна прокуратура.