В писмо със зададения преди месец и половина въпрос депутатът изразява притеснение относно даденото положително становище през февруари от Експертния съвет по устройство на територията за случването на инвестиционното намерение. Счита, че параметрите на обекта са неприемливи. Сериозен проблем е липсата на представена комуникационно-транспортна схема, а също и становище на РИОСВ. Освен това няколко институции са изразили особено мнение относно решението на ЕСУТ.
Иванов настоява да знае за позицията на МРРБ и ДНСК по казуса, както и мерките, които следва да бъдат предприети, за да се спазят законовите разпоредби.
Министър Иванов посочва, че служители на Регионалната дирекция за национален строителен контрол – Варна, са извършили проверка в деловодната програма на РДНСК – Варна, и в Община Варна, при която не е установено наличие на съгласувани и одобрени инвестиционни проекти и издадено разрешение за строеж на небостъргач в близост до МБАЛ „Света Анна – Варна“ АД.
По отношение на процедиране на подробен устройствен план е представена информация, че януари 2025 година със заявление е поискано приемане на План за регулация и застрояване за урегулирания, върху който инвеститорът иска да построи високата сграда със смесено предназначение. Няколко дни по-късно Общински експертен съвет по устройство на територията при Община Варна е приел представеният проект. Предложено е на компетентния орган да издаде заповед за одобрение.
Съгласно посоченото в протокола от заседанието на ЕСУТ спрямо представения проект е изразено особено мнение от представители на специализираните контролни и съгласувателни органи: началникът на Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна, Областна администрация – Варна, и РИОСВ – Варна, което е неразделна част от него.
С писмо, адресирано до кмета на община Варна, до председателя на Експертния съвет за устройство на територията и до главния архитект на Община Варна, представителите на Служба „Геодезия, картография и кадастър“ – Варна, Областна дирекция „Земеделие“ – Варна, Областна администрация – Варна, и РИОСВ – Варна, подробно са аргументирали особеното си мнение по въпроса.
Министърът посочва, че органите на ДНСК не осъществяват административен контрол върху действията на общинските/районните администрации при изработване, процедиране и одобряване на подробните устройствени планове и техните изменения. Обжалването може да става пред административен съд.
Органите на ДНСК извършат обстойна проверка за законосъобразност на издаденото разрешение за строеж, заедно с одобрените инвестиционни проекти, след уведомяването им от органите, които са го издали. Към днешна дата обаче такова разрешение за строеж няма издадено.
„Надявам се наистина Общинската администрация да се съобрази с изискванията на Закона и това, което Общинският съвет е взел като отношение по темата. В крайна сметка, разбира се, интересите на гражданите би трябвало винаги да са с предимство за всяка една общинска администрация и за кмета. Така че държавните органи ще вземат отношение, ако се стигне до издаване на разрешение за строеж.“, казва още министърът.