Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
Новини |
Новини |
Новини |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
Над 75% от българите изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи
(25) (10)

 
През първото тримесечие на 2023 г. делът на лицата, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, продължава да е относително висок - над 75%. Това показват данните на НСИ.
С известни затруднения са 35.8% от лицата, 26.8% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 14.2% - като много трудно. Делът на лицата, които се справят много трудно, се увеличава с 0.6 процентни пункта в сравнение с първото тримесечие на 2022 година.
Остава висок относителният дял на домакинствата с непроменени доходи
През първото тримесечие на 2023 г., за 74.6% от лицата доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца. Този дял нараства с 1.6 процентни пункта в сравнение със същото тримесечие на 2022 година.
Увеличение на доходите са посочили 20.1% от лицата, което е също с 1.6 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие на 2022 г., когато увеличение са имали 18.5% от лицата.
Делът на лицата, посочили намаление на доходите за последните 12 месеца, се понижава през първото тримесечие на 2023 г. до 5.3% - с 3.2 процентни пункта по-малко спрямо същото тримесечие на 2022 година.
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 19.7% от лицата, а едва 3.5% не изпитват никакви затруднения. Общо делът на лицата без затруднения през първото тримесечие се увеличава с 1.5 процентни пункта спрямо първото тримесечие на 2022 година.
Около 1/3 от анкетираните лица ограничават потреблението си на енергия
През първото тримесечие на 2023 г. към въпросника за домакинството е включен допълнителен въпрос - „През предходното тримесечие Вашето домакинство можело ли е да си позволи достатъчно потребление на енергия? (електричество, природен газ или др. за отопление, топла вода, готвене, охлаждане, осветление и електрически уреди)“. 31.2% от лицата са отговорили, че са ограничавали потреблението си на енергия.
28.8% от лицата, живеещи в градовете, са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на лицата с ограничения в потреблението на енергия е 37.8% - с 9 процентни пункта повече в сравнение с градовете.
Удовлетвореността на лицата леко се повишава
Анкетираните лица дават относително висока оценка по отношение на удовлетвореността си от личните взаимоотношения със семейството, приятелите, съседите и други лица - средно 7.17 през първото тримесечие на 2022 г. и 7.20 през първото тримесечие на 2023 г., при скала на измерване от 0 до 10.
Най-ниска е удовлетвореността на лицата на възраст 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им. Тази удовлетвореност леко се повишава от 4.51 през първото тримесечие на 2022 г. на 4.63 през същото тримесечие на 2023 година. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата от финансовото положение през изследваните тримесечия е около 6, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи - около 3.
Общата удовлетвореност от живота средно за анкетираните лица е 5.71 през първото тримесечие на 2022 г. и се повишава до 5.99 през първото тримесечие на 2023 г., измерена по същата скала от 0 до 10.
(25) (10)
|
Новини от Варна, региона и света |
 |
 88 – годишен мъж е с опасност за живота след пожар заради газова бутилка в дома му
Днес, 25 Септември 2023 08:58
88 – годишен мъж е с опасност за живота след пожар заради газова бутилка в дома му в „Чайка“. При инцидента, станал в 11.00 часа на 24 септември, пострадалият е получил над 70 % изгаряния. Откаран е в...
|  |
 |
  БНБ пуска златна възпоменателна монета за 100-годишнината на Богословския факултет
Днес, 25 Септември 2023 08:46
Българската народна банка пуска в обращение златна възпоменателна монета на тема „100 години Богословски факултет“.
Монетата е от чисто злато - проба 999/1000, теглото ѝ е 8,64 грама, а диаметърът...
|  |
 |
  Макрон: Франция първа в ЕС ще се откаже от въглищата
Днес, 25 Септември 2023 08:32
Франция възнамерява да бъде сред първите страни от Европейския съюз, които напълно ще се откажат от производството на електроенергия от въглища.
Това обяви неделя френският лидер Еманюел Макрон, цитиран...
|  |
 |
  Временно спират движението на автомобили по част от бул. „Ген. Колев“ във Варна
Днес, 25 Септември 2023 08:18
Днес в 11:00 часа във Варна ще бъде открит паметник на генерал Иван Колев, научи Moreto.net
Иван Колев Колев е български офицер, генерал-лейтенант известен още като Бащата на българската конница.
Във...
|  |
 |
  83 години от връщането на Южна Добруджа в пределите на България
Днес, 25 Септември 2023 08:03
Добрич ще отбележи 83 години от възвръщането на Южна Добруджа към пределите на България с редица прояви днес, научи Moreto.net.
Историята
На днешния ден през 1940 година българската армия влиза в...
|  |
 |
  25 септември в историята
Днес, 25 Септември 2023 07:48
1396 г. – Султан Баязид I разгромява кръстоносната армия на унгарския крал и император на Свещената римска империя Сигизмунд Люксембургски в Битката при Никопол, и продължава настъплението си в Европа.
1513...
|  |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 24 септември
Днес, 25 Септември 2023 07:33
Откриват паметник на генерал Колев във Варна, временно преустановяват движение в района
В първия ден на седмицата, 25 септември от 11:00 часа, във Варна ще бъде открит паметник на генерал Иван Колев,...
|  |
 |
  Част от "Цветния квартал" ще е без вода днес
Днес, 25 Септември 2023 07:16
Част от "Цветния квартал" във Варна ще е без вода днес, 25 септември, съобщават от ВиК-дружеството в морската столица.
Спирането ще е в интервала от 8 до 20 часа и се налага заради строително-ремонтни...
|  |
|
Изпрати новина
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|