Той уточни, че ако не се постигне такава договореност България ще се оттегли от проекта самостоятелно след изтичане на 12-месечен срок. Основната причина за оттеглнето на страната ни са невъзможността да се постигнат финансовите параметри на проекта, стана ясно от думите Дянков.
Парите за този проект трябва да дойдат от т.нар. проектно финансиране, но според анализите на Международната проектна компания натоварена да подготви строителството на нефтопровода, това не може да стане. Затова е редно да прекратим дейността, заяви финансист номер едно. Правителството е взело решение и да покрие вноските, които страната ни е трябвало да направи през 2009-та, 2010-та и 2011 година. Става дума за над 12 милиона лева, които ще бъдат осигурени чрез увеличаване на капитала на българския акционер в Международна проектна компания. Тези пари ще се използват за уреждане на задълженията на страната ни към другите акционери.
Няма опасност от неустойки ако излезем от проекта без да е постигнато взаимно съгласие, увери финансовият министър Симеон Дянков. Работили сме над 1 година с международни компании и юридически кантори, за да изясним този проблем, обясни той. Още днес правителството ще изпрати официалните си писма към акционерите в Международна проектна компания, за да ги информира за решението си.
Както вече писахме Бургас се спаси от тръбата по финансови причини. За последните 2 години страната ни не е платила задължителната вноска в международната компания, която възлиза на над 6 млн. евро. Решението идва само дни след като екоминистерството публикува официално доклада за въздействие на околната среда на нефтопровода. Екооценката е положителна.
В общата проектна компания "Транс Болкан Пайплайн" Русия държи 51%, а България и Гърция - по 24,5 на сто. Наскоро Москва обяви, че ще замрази проекта, но няма да се отказва от него, защото той има одобрението на Европа. Бургазлии и множество екоорганизации обаче се обявиха против изграждането на тръбата, защото щяла да навреди на околната среда и туризма в региона.