Иран работи по списък с приоритетни проекти за следващите четири години. От първостепенно значение за иранската страна е изграждането на експортни терминали за износ на втечнен природен газ в Персийския залив. Заедно с водещи западни компании от енергийния сектор се разработва голямото газово находище Южен Парс. В момента в страната работи завод за втечнен природен газ, произвежда около 18 млн. куб. метра, предвижда се да достигне максималният си капацитет до четири години. Министър Зангане подчерта, че Иран смята България за свой близък партньор, който би могъл да бъде врата за иранските енергийни ресурси към европейските пазари. Той подчерта, че запасите от природен газ на Иран в близост до Персийския залив са едни от най-големите в света.
Mинистър Теменужка Петкова представи пред иранския си колега напредъка по осъществяване на един от основните приоритети на настоящето българско правителство – диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на енергийни ресурси за България и региона на Югоизточна Европа. По думите й, един от възможните маршрути за доставки на ирански природен газ за България, би могъл да се осъществя чрез бъдещия терминал за втечнен природен газ на Александропулис по междусистемната газова връзка Гърция-България. Министър Петкова запозна иранския си колега министър Зангане и с плановете на българското правителство да участва в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ до Александропулис. „Водим разговори с гръцките ни партньори за учредяване на съвместна компания. Очакваме до края на месец октомври да имаме яснота по техническите, финансовите и юридическите аспекти на проекта“, каза още тя.
Петкова покани министъра на петрола на Ислямска Република Иран г-н Бижан Намдар Зангане да посети България, да се запознае с възможностите на модернизираната българска газопреносна мрежа. Очаква се през следващите няколко месеца да се възобнови работата на Смесената комисия по енергетика между България и Иран, както и на Съвместната работна група за природен газ.




Министърът на енергетиката ще упражнява правата на държавата по проекта за нефтопровод Бургас-Александруполис
Коментари













Д-р Румен Христов: Мотивът за напускането ми не е финансов
Съдът назначи експертизи по жалба срещу решение на РИОСВ – Варна за конгресен център на "Алея първа"
Язовир Камчия започна да се пълни с бързи темпове
Ученици от Варна ще стажуват в португалски фирми
Променят движението около стадион "Тича" заради дербито „Черно море“ – „Спартак“
Лекарите от детската хирургия на „Света Анна“ потвърдиха, че напускат
Международно признати професори по ортопедия и неврохирургия консултират безплатно във Варна
Дъждът не спря варненци да подкрепят медиците от "Св. Анна" (видео)
Без ток във Варна и областта днес ще са...
МОН предлага включване на изкуствения интелект във всички учебни предмети
Почитаме свети Фотий. Празнуват всички с най-светлите имена
ЕНЕРГО-ПРО: По-високите януарски сметки за ток са заради увеличено потребление
Богата културна програма във ФКЦ – Варна през февруари и март
Полицията във Варна предупреждава за опити за телефонни измами
Кражба на кола във Варна доведе до разкриване на дрога и крадени инструменти в дома на добричлия
В Испания: Любо Пенев преодоля първото изпитание
До 200 лева данъчна отстъпка за ремонти на дома през 2025 г.
Зеленски иска 800 хил. души платена армия, финансирана от Европа
Шпионски камери в китайски хотели снимали интимния живот на гостите
От болница „Света Анна“ предлагат на напускащите лекари повече оперативни дни, канят ги на разговор
Руски генерал бе прострелян в Москва







RSS Новини