Около 500 хил. тона товари ще бъдат превозени тази година по новата фериботна линия Варна - порт Кавказ, като до 2013 г. товарооборотът ще нарасне до 1,5 млн. тона годишно. Това съобщи днес министър Мутафчиев при официалното откриване на линията, който благодари специално на фирмата „Трансстрой” - Варна, за своевременната подготовка на съоръженията за товаренето и разтоварването на новите фериботи. Според него до месец може да бъде определена фирмата-превозвачът от българска страна. Засега по линията работи един руски ферибот - „Авангард”. Пристанищен оператор ще бъде „Български държавни железници” ЕАД.
Пътуването с фериботен кораб по линията ще е 46-48 часа, а цените за превоз - между 2000 и 2300 долара. Едно от предимствата на проекта е, че стойността за превоз на 50-тонен вагон с масов товар по релация София-Москва през Кавказ ще е с около 500 долара по-ниска в сравнение с цената през Иличовск. Оживяването на работата на Фериботния комплекс - Варна, е част от антикризисната програма на кабинета. Това означава, че ще се поддържа и линията Варна - Иличовск.
На фериботната връзка ще разчитат българските износители на вина, храни, лекарства, козметика, машини. От руска страна пък във Варна ще пристигат основно суровини и горива, както и машини и съоръжения за строеж на инфраструктурните проекти в енергетиката - със сигурност за АЕЦ „Белене” и вероятно за „Южен поток” и „Бургас - Александруполис”. В перспектива фериботната връзка ще даде възможност и за превоз на контейнери. В края на м. март т.г. предстои да бъде открита фериботната линия Никопол-Турну Мъгуреле. Освен това трябва да бъде подписана и спогодбата с Грузия за реализация на новата фериботна връзка с пристанището в Поти.
В отговор на журналистически въпрос министър Мутафчиев уточни, че правителството държи да се изпълнява приватизационния договор с купувача на 70 % от активите на Параходство БМФ АД. След средата на м. март той ще се срещне с новите собственици, за да се запознае с техните планове за развитието на компанията. Министерството на транспорта проявява разбиране за породените проблеми от кризата и оказва помощ според възможностите си на фирмата, като предоставя част от акваторията на Варненското езеро за рейдова стоянка на спрените от експлоатация кораби на БМФ.