Отварят пристанището към града в Бургас, вместо във Варна
 
Терминал за пасажерски кораби, яхтено пристанище и атракционна зона – цялото това отваряне на порта към града ще го има, но ... в Бургас. Потвърди го министърът на транспорта Александър Цветков в предаването „Седмицата“ на Дарик радио. Става дума за проекта „Супер Бургас“, който поразително напомня идеята на Борислав Гуцанов за развитието на варненското пристанище. Ето какво каза още министър Цветков:
„Това е един много важен за целия Бургас проект. Разбира се, той е важен и за цялата държава, но този проект сам по себе си представлява свободен достъп на гражданите на Бургас към пристанището, към услугите, които предлага - пътнически терминал, яхтено пристанище и съответно зона за свободен достъп и обществени услуги в този район. Там са съсредоточени и жп гарата, и автогарата, там ще бъде фактически и пасажерският терминал, морска гара, така че се получава един т.нар. интермодален терминал, тоест различни видове транспорт се срещат на едно място.“
Цветков потвърди, че целият проект е 100 милиона евро, а между 30 и 40 милиона могат да дойдат от оперативна програма "Транспорт".
Проектът за Супер Бургас бил готов, а реално неговото изпълнение започва следващата година.
Припомняме, че приоритет номер 1 за правителството е довършването и на автомагистрала „Тракия“, която води отново към Бургас. Изводите може да си ги направи всеки сам.
А какво се случва във Варна през това време. След насилственото сваляне на Борислав Гуцанов от поста шеф на ОбС в общината вече не се говори за местния проект за отваряне на пристанището към града. Правят го варненските депутати от ГЕРБ. В резултат се поднови отново дискусията къде е мястото на новия контейнерен терминал и кой ще го прави. Наскоро пред Дарик радио депутатът Павел Димитров анонсира, че варненски бизнесмен искал да инвестира в терминала. В събота се завъртя името на бизнесмена Красимир Узунов. Други депутати обясняват, че заемът от Японската банка не бил изгоден, въпреки че е на 1% лихва. И май ще трябва да плащаме неустойки.
Най-сигурно изглежда засега, че от 1-во до 5-о кейово място на Варна-изток ще бъдат освободени за варненци, но с това няма да се промени нищо кой знае какво.
Свилен Крайчев, депутат от ГЕРБ: Да се откажем от японския заем!
Много по-добре за България ще бъде да се откаже от японския заем за нов контейнерен терминал, отколкото да се прави нещо скъпо и неработещо. Това заяви за Дарик Свилен Крайчев – варненски депутат от ГЕРБ и зам.-председател на парламентарната комисия по транспорт. Крайчев потвърди позицията си против проекта, който отрежда мястото на терминала на мястото на „Максуда“. „По-добре да се платят неустойките, отколкото да се изплаща огромен заем за нещо, което няма да печели допълнително средства. Не е ли преди моста пристанището, няма смисъл да се прави ново”, категоричен бе Свилен Крайчев.
Според Крайчев по-удачно би било да се разшири пристанище Варна-запад, където не е проблем големите кораби да влизат. Там съществува и необходимата логистика за приемането и разтоварването на плавателните съдове. Инвестицията за реновирането на Варна-запад би била с пъти по-малка от тази за терминал на мястото на „Максуда“.
Относно информацията, че варненският бизнесмен Красимир Узунов преговаря за новото пристанище, Крайчев коментира, че никой български бизнесмен не би могъл да бъде самостоятелен инвеститор в подобно начинание. „Узунов ли е, Иванов ли е, „Дубай Порт Ауторити” ли е (инвеститорът на пристанището в Констанца) – това няма значение. Важното е да се направи както трябва”, каза още той.
Гуцанов предупреди: Варненският порт отива на втори план
Активизирането на правителството за реализирането на терминала „Супер Бургас“ означава, че проектът за ново пристанище се мести от Варна в южния морски град, коментира лидерът на БСП - Варна, Борислав Гуцанов. Като основен радетел на идеята за отваряне на нашия порт към града и строежа на нов контейнерен терминал, той заяви, че просто недоумява защо тя е блокирана от управляващите, при положение че за нея е осигурено и финансиране с т.нар. японски заем. На форум на младежкото обединение на БСП Гуцанов заяви, че градът ни ще изгуби много, ако планираният тук проект се реализира в Бургас. „Това са много работни места при самото строителство на такъв обект, но също и при експлоатацията му в бъдеще“, обясни бившият председател на Общинския съвет. „Каузата на пристанището не трябва да е кауза на БСП, а на цяла Варна“, добави Гуцанов. Той обясни, че Варна има шанса да бъде условно казано „град държава“ и разполага с ресурс да осигури сама доброто си бъдеще. За тази цел обаче е необходимо да има програма „Варна 2020“, която ясно да покаже какви са приоритетите за развитието на града, без значение кой е на власт. Вижданията на Гуцанов и опасенията, че проектът за новото пристанище се премества от Варна към Бургас, бяха споделени и от други участници във форума на младите социалисти, който съвпадна с повдигането на темата за „Супер Бургас“. Морският експерт Александър Калчев коментира, че основата за успешна социална политика, култура и образование са парите, а във Варна те могат да бъдат осигурени само с развитието на пристанището и морския бизнес.
|
Коментари |
22:13ч. 12 Март 2011 #20  karlsondetoleti А какво ще ядем?Може би лайната си?При това екологично чисти до немай-каде!
13:00ч. 22 Декември 2010 #19  sunman по-добре да набутат на бургазлии мръсотията,корабите,разливите,задръстванията и прочие гадости,те са свикнали от нефтохима.да остане варна чиста,като няма вече девня например,а?
09:27ч. 14 Декември 2010 #18  Ахил Началото на 90те Данчо Марков хубаво ги спираше софииските мутри и ги гърбеше с мерцедесите на входа на Варна....точно такива като Бойко дет тогава е правил рекет на бензиностанции и разхождал кучето на Маджо.... само тогава сме били икономически независими от София... За това и един престъпник, какъвто никога не е бил Бойко солташака... Сега цяла варна още го помни и уважава!
09:01ч. 14 Декември 2010 #17  Jeb Варна щеше да става столица на културата ама друг път. Варня щеше да прави пристанище ама друг път. Аз от кога разправям че държавата е враг на Варна и се страхува от това да има в България алтернатива на София? Ама хак да им е на всички дето гласуваха кмета на София да управлява държавата. Ето ги последствията.
Дано ви уврат кратуните до следващите избори.
Цитат:
"За да падне България трябва да падне само София.Тя трябва да бъде изравнена със земята и в развалините и да се засеят картофи."
Сър Уйнстън Чърчил
1941
Съсредоточете се върху първото изречение. Докато събираме всички яйца в една кошница (разбирай всичкия ресурс в София) държавата става все по-уязвима. Може би точно това е целта?
21:43ч. 13 Декември 2010 #16  LerGo Я спрете с тези глупости,"морски столици" незнам си какво,Варна винаги ще си остане привлекателен център в България,независимо от всичко.Не мисля,че Бургас е толериран град,има много други неща които в Бургас ги няма
17:20ч. 13 Декември 2010 #15  sea_manНито когато бяхме "най-добрият град ",нито от факта,че сме "морска столица" сме видели някаква особена полза във времето!Изкуствени титли и термини,а кусурите ние си ги знаем!
16:58ч. 13 Декември 2010 #14  Константин Цветков Като гледам тенденцията е на всичко на юг от Балкана да се помага. Ще стане така , че южна България ще е по-силно развита икономически , отколкото северна , както е Италия , само че там е обратното. Както каза Плевнелиев , в северна българия няма стратегически обекти .Бургас винаги е бил лансиран повече от Варна още от татово време и няма да се учудя , ака го гласят и привърнат в близко бъдеще в морска столица на България.
16:26ч. 13 Декември 2010 #13  tondyo Хахаха... Не знам дали е случайно но безплатният marinetraffic.comа, Контролната кула на Морска гара Варна вече излъчва под името VTS-BURGAS!!!
16:03ч. 13 Декември 2010 #12  Кочо Що си чешете езиците тук, а не блокирате магистрала Черно море и Хемус?
Там може и на воля да се псува.
А иначе е вярно, че толкова нагла кампания срещу град в България не е имало от времето на съсипването на Русе (от където и тръгна падането ан Тошо)
15:12ч. 13 Декември 2010 #11  hero истината е ,че варненските управници проспаха много неща в името на осъществяването на частните си интереси.Докато нашите общинари се занимават с интриги и удари под кръста,бургаския кмет за три години коренно промени облика на града и най-важното промени стила на управление,който Йоанчо му беше завещал.
15:09ч. 13 Декември 2010 #10  tondyo Настоящата власт провежда най-ярностната и безочлива анти-варненска кампания и в политически и в икономически аспект!... И да е пълна картината - Иван Портних - герберският кандидат-кмет на Варна... ай стига ве!
14:58ч. 13 Декември 2010 #9  Ахил Това е най-голямото предателство на тез двамата за целият икономи4ески потенциал на региона.. И докато си мислехме едно...то по лошо.... А Свилен Крайчев да отива в максуда насилствено да живее там мами4ката му циганска и на него
14:46ч. 13 Декември 2010 #8  Ахил Снърт за Янко Станев и целият му боклуджиски сган дет подкрепиха всяко едно престъпление срещу Варна и вотът на варненци;.......
14:43ч. 13 Декември 2010 #7  Ахил Смърт за таз мръсна сган на Янко Станев и Павел Димитров ......... тотално ни заробват за София мами4ката им и боклуци....защо инак ще махат Гуцанов по такъв престъпен на4ин
14:38ч. 13 Декември 2010 #6  tondyo Именно... обърнете внимание кой град стана "най-добрият..." тази година... Чий кмет е биз-бизе с ББ и чий кмет е в отпуск до края на мандата си...
14:38ч. 13 Декември 2010 #5  Ахил За това махнаха Гуцанов новата комунисти4еска сган на Бойко наред със тоз варненски престъпник наречен и обле4ен в костюм и униформа Павел Димитров
14:36ч. 13 Декември 2010 #4  Ахил мамичката Ви Гербаджиски боклуци да еба.....
14:32ч. 13 Декември 2010 #3  sea_manДокато у Гуцановци беше "цялата власт" защо не го започнаха искам да попитам.И заемът беше договорен.Само си чешат езиците!
14:19ч. 13 Декември 2010 #2  Mu(n)cho а сега де! от (уж) "най-добрия град за живеене" проекта отива в "супер Бургас". на там води и магистралата на Боко. тука ще се кефим на моловете и ще цъкаме колко сме велики
13:54ч. 13 Декември 2010 #1  Eli Министър на транспорта е АЛЕКСАНДЪР Цветков, а не Николай, както сте написали. Коригирайте се!!!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Десетина варненци протестираха с искане за оставка на председателя на Общинския съвет (снимки)
Днес, 4 Август 2025 17:18
Десетина души се събраха на протест с искане за оставката на председателя на Общинския съвет във Варна Христо Димитров. Демонстрацията се проведе този следобед на ул. „Димитър Икономов“ 21, където се помещава...
| |
 |
 Румънски частен самолет кацна аварийно край плевенско село
Днес, 4 Август 2025 17:04
Румънски частен самолет е кацнал аварийно край плевенското село Гиген. За това съобщи окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.
Самолетът е бил управляван от румънски гражданин, който е и собственик...
| |
 |
 Започна разчертаването на зоните за маси и столове в центъра на Варна
Днес, 4 Август 2025 16:51
Служители на район „Одесос“ стартираха разчертаването на разрешените площи за разполагане на маси и столове пред заведенията в централната част на Варна. Проверяват се обектите с издадени разрешения, като...
| |
 |
 МРРБ: Информацията за разплащанията е налична, списъкът с имоти временно свален по обективни причини
Днес, 4 Август 2025 16:38
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) опровергава информация, публикувана от медия, в която се твърди, че на сайта на министерството липсват данни за разплащания по проекти...
| |
 |
 Заловиха 60-годишен с 80 кг марихуана при акция на автомагистрала „Тракия“
Днес, 4 Август 2025 16:26
60-годишен мъж е с повдигнато обвинение за държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества в особено големи размери. Престъплението е извършено на 1 август в лекотоварен автомобил „Форд“...
| |
 |
 Президентът: Националната гвардейска част е символ на чест, дълг и родолюбие
Днес, 4 Август 2025 16:12
Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев удостои с Почетен знак на президента командира на Националната гвардейска част полк. Кънчо Иванов за вярна и достойна служба...
| |
 |
 По-малко от месец до изтичане на крайния срок за подаване на заявления за прием в школите на ОДК - Варна
Днес, 4 Август 2025 15:59
Остава по-малко от месец до изтичане на крайния срок за подаване на заявления за прием в школите на ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Електронната система (https://odk.uslugi.io) ще бъде отворена...
| |
 |
 КЗК санкционира „Билла България“ ЕООД за заблуждаваща реклама
Днес, 4 Август 2025 15:47
Комисията за защита на конкуренцията наложи имуществена санкция на „Билла България“ ЕООД в размер на 405 936 лв. за заблуждаваща реклама, в нарушение на чл. 32, ал. 1 във връзка с чл. 33 от Закона за защита...
| |
 |
 Италианската комисия за защита на конкуренцията глоби Shein с 1 милион евро
Днес, 4 Август 2025 15:34
Италианската комисия за защита на конкуренцията (AGCM) заяви в понеделник, че е наложила глоба от 1 милион евро (1,15 милиона долара) на компанията, отговорна за уебсайтовете на Shein в Европа, заради...
| |
 |
 Възможен реванш: Лудогорец отново срещу Карабах в Шампионската лига
Днес, 4 Август 2025 15:20
Лудогорец научи потенциалния си съперник за плейофа на Шампионската лига. Жребият на УЕФА отреди, че ако „орлите“ успеят да елиминират унгарския шампион Ференцварош, ще се изправят срещу победителя от...
| |
 |
 Над 400 работещи без договор в хотелиерството и ресторантьорството установени от началото на годината
Днес, 4 Август 2025 15:08
Инспекцията по труда продължава да отчита сериозен брой случаи на работа без трудов договор в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“. От януари до момента са установени 416 работещи без договор, при...
| |
 |
 Протест с искане за оставка на председателя на Общински съвет-Варна готвят днес
Днес, 4 Август 2025 14:58
Протест с искане за оставката на председателя на Общински съвет Христо Димитров ще се проведе днес във Варна. Събитието е насрочено за 16.30 часа на ул. „Димитър Икономов“ 21.
Според организаторите,...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|