Потвърдено: Тялото намерено в Траката е на митрополит Кирил
Вторник, 9 Юли 2013 12:18Източник: Стандарт
 
Тялото на Варненско-Преславския митрополит Кирил е открито на плажа в местността Траката. От прокуратурата съобщават, че има вероятност смъртта да е насилствена.
Информацията е постъпила в полицията във Варна тази сутрин. Отец Дончо, говорител на митрополията, съобщи за агенция Стандарт Нюз, че няма такава информация, но не е виждал дядо Кирил днес.
Митрополит Кирил обича да лови миди точно на плажа на Траката. Удавник е изваден в района на „Траката" край Варна, съобщиха междувременно от Областната дирекция на МВР-Варна.
Впоследствие от Съдебна медицина потвърдиха, че тялото на удавника е на митрополит Кирил. То е отнесено в болница "Света Марина" за аутопсия. От прокуратурата съобщават, че има вероятност смъртта да е насилствена.
От Светия синод пък съобщиха, че патриарх Неофит е информиран за смъртта на дядо Кирил и по-късно днес ще направи официално изявление.
Варненският и Великопреславски митрополит Кирил е роден на 8 юни 1954 г. Светското име на дядо Кирил е Богомил Петров Ковачев.Майката на митрополит Кирил е монахиня в Златарския манастир "Св. Петър и Павел", Шуменско. През 1968 г. той постъпва в Софийската духовна семинария "Св. Иван Рилски". След завършването ѝ през 1974 г. е изпратен на послушание в Рилската св. Обител, след което отбива редовната си военна служба и е изпратен да следва в Богословския факултет на Атинския университет. Монашество приема на 21 юли 1972 г., като духовен старец му става Браницкият епископ Герасим, ректор на Софийската духовна семинария, за йеродиакон ръкоположен на 17 декември 1972 г., а за йеромонах - на 14 ноември 1976 г. от духовния си старец.
В края на 1980 г. е назначен за протосингел на Сливенската св. Митрополия и възведен в сан архимандрит. През 1981 г. се дипломира в Софийската духовна академия и е изпратен на специализация в Московската духовна академия. Защитава дисертация на тема "Участието на руската църква в национално-освободителното движение на българския народ през XIX в.", заради което получава научната степен "кандидат на богословските науки", което днес се равнява на "доктор на богословието". До 1 септември 1986 г. е представител на Българската православна църква при Московската и Всерусийска патриаршия, след което е назначен за игумен на Троянската св. Обител. От декември 1987 г. е назначен за главен секретар на Светия синод и на 26 юни 1988 г. е хиротонисан за Стобийски епископ. За Варненски и Великопреславски митрополит е избран на 26 февруари 1989 г. От 1992 г. е член на Намаления състав на Св. Синод, а в периода 1994-2001 г. е Представител на Върховния църковен съвет. Автор на единствения в България „Настолен православен календар"(2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009).
След кончината на Патриарх Максим, на 10 ноември 2012 с тайно гласуване 7 от 12 присъствали митрополити го избрат за Наместник-председател на Българската православна църква до избирането на Патриарх Неофит.
|
Коментари |
00:30ч. 10 Юли 2013 #41  robyst""""Ама да бе ,добре че беше църквата, че да се освободим.. поповете на бойното поле ли са били или са произвеждали оръжие сигурно за българската армия ? Църквата си е най-долната власт още от древни времена!""
-----------------------------------------
Вярата вярата момче!През тежкото турско робство само църквата с проповядване на вярата е спасила Българският народ от изчезване и претопяване.Ама вие от къде да знаете такива неща?Сега с това купешко образование и тия наркотици съвсем са ви промили мозъците.
22:44ч. 9 Юли 2013 #40  robystПолитиците драга са представителна извадка на народа.Не може от тъп народ да излязат умни и честни политици.
21:54ч. 9 Юли 2013 #39  Bella_vistaИскам политиците да имат същото значение за живота ни като поповете, но това няма да стане, докато болшинството хора не престанат да бъдат плодоносна почва такива издънки.
20:19ч. 9 Юли 2013 #38  aheloi Каква трагедия просто! На кого му пука за тъпата крадлива църква и поповете с ролекси и коли за милиони? Айде един смешко по малко.
19:09ч. 9 Юли 2013 #36  gerda Лошо, много е възможно да е убит, и нищо чудно.Където играят много пари е така...
18:29ч. 9 Юли 2013 #35  Ambro Ама да бе ,добре че беше църквата, че да се освободим.. поповете на бойното поле ли са били или са произвеждали оръжие сигурно за българската армия ? Църквата си е най-долната власт още от древни времена! И тоя вадил миди и се удавил o.0 Абе айде моля ви се кой лъжете ? 1 кърлеж по - малко за държавата ..
17:50ч. 9 Юли 2013 #34  somebody Това с ваденето на миди е *бошлаф*...,Дедо Кирил обичаше да си угажда всякак и язък, че имаше брада, та хващайки го за нея, са го удавили скоропостижно и без видими белези.
Ами то така е на хомофобния фронт - физически по-силния побеждава.
17:19ч. 9 Юли 2013 #33  robystБог да го прости!
За долната тъпа плювка ако не бяха хора като него и църквата ти момиче щеше да си незнам коя си булка на някой миризлив паша онбашия с забрадка шалвари и често щеше да си онождана отзад от манафите турци.
17:02ч. 9 Юли 2013 #32  Bella_vistaАйде стига с тая църква! При Милен говорят за легализация на марихуаната, със симпатичния наш съгражданин Юлиян. Направете такава новина, Морето!
16:53ч. 9 Юли 2013 #31  m.z.g.68 Мир на праха му,но за съжаление не се отказа от светските благинки,което му изигра лоша шега.Някак не се вързва духовното му положение с гмуркане на плажа.
15:41ч. 9 Юли 2013 #30  Bella_vista''Бог е на небето, всичко е наред на този свят!''
15:09ч. 9 Юли 2013 #29  Силвия " За човек, който умира и си тръгва не казвай, че е лош. И че е добър не казвай. Защото той и от доброто, и от лошото се е спасил. Бъди справедлив и не виждай във всеки лошия. И щом не си го видял, не го казвай! "
Бог да прости митрополит Кирил!
14:56ч. 9 Юли 2013 #28  Султанка А!Много рано Господ го извика на доклад!Има нещо спешно!А Господ си знае работата!Има Господ, но ред няма!
14:30ч. 9 Юли 2013 #27  Streleca Секретен сътрудник „Ковачев”. Комунистически деец, рушител на Църквата и морален убиец. Содомист, материалист. Други доказателства да искате?
14:27ч. 9 Юли 2013 #26  sil Jaki, ти кой/коя си,за да съдиш, да не си безгрешен/а? Стига с тия клетви!
14:23ч. 9 Юли 2013 #25  blackmore Вероятно е инфаркт!
Лека му пръст!
14:23ч. 9 Юли 2013 #24  Bella_vistaДжаки, те поповете са си Черно братство и без друго.
14:14ч. 9 Юли 2013 #23  Nestor Mahno Нов кмет-нов владика! А вуйчото на дядо Кирил Христо Маринчев е генерал от Държавна сигурност и възглавява Комитета по въпросите на Българската Православна църква и религиозните култове (при вербуването на младия Кирил той е само полковник, зам.-шеф на XIV отдел на Първа главно управление на ДС, занимаващ се с културно-историческо разузнаване).
14:01ч. 9 Юли 2013 #22  Jaki Каквото излапа ,излапа стига му толкова че се задави . По -рано трябва да измират такива мошенници и измекяри правейки се на духовници а делата им са дяволски Да гори в ада !
13:59ч. 9 Юли 2013 #21  Аз_ Бог има работа за него, затова си го е викнал.
13:44ч. 9 Юли 2013 #20  BBB Следва пловдивския
13:38ч. 9 Юли 2013 #19  ЖИВДЯВВОЛ Как се е озовал там ?
13:24ч. 9 Юли 2013 #18  бастун тая работа хич не е на добре
13:20ч. 9 Юли 2013 #17  Mr.A За покойниците се говори или добро или нищо!Лека му пръст на човека!
13:18ч. 9 Юли 2013 #16  alex геf
Отивай да се лекуваш някъде.
Или много си ояден от цялата работа или си побъркан на сто процента. :)
13:13ч. 9 Юли 2013 #15  Geo Бог да им прости на атиБъларите и на антиХристияните за конщунството спрямо Дядо КИРИЛ Български патриот и честен Християнин!!!
13:09ч. 9 Юли 2013 #14  Mu(n)cho хайде стига злобни коментари-за мъртвите или добро или нищо. какъв е бил приживе вече няма значение-има кой да го съди за делата му.
13:07ч. 9 Юли 2013 #13  NAVAR Бог да го прости и Той ще отсъди!
13:03ч. 9 Юли 2013 #12  alex Какъв духовен глава?
Направо се отвращавам всичко колко е извратено,нали са божие чада?
А 90% от тях не си знаят парите и са замесени в големи схеми.
13:01ч. 9 Юли 2013 #11  RGPХайде сега с линкълна, ролекса и партийната книжка към ада. Един доносник на ДС по-малко, за такива нямам никаква жал!
13:00ч. 9 Юли 2013 #10  Streleca Духовния глава на Варна? Агент на ДС не може да ми бъде на мен духовна упора! Предпочитам Отец Иван от Нови Хан!
13:00ч. 9 Юли 2013 #9  Bella_vistaСега ще се запознае на практика с теорията на висшата езотерика. Чудя се в кое ли ниво на астралния свят ще попадне? Ако е свят човек, не се безпокойте за него, ще се издигне нависоко, където е доста светло и приятно.
12:55ч. 9 Юли 2013 #8  dimitko26 Дядо ви Кирил беше мошенник, винаги редом с мафиотите. На мен лично не ми липсва! Само се чудя, дали ще може да си вземе Линкълна в Рая?
12:52ч. 9 Юли 2013 #7  TheMask Dereliction , ти идиот ли си ? Призовавам всички коментиращи преклонете глава пред паметта на човека , това е духовния глава на Варна!
12:46ч. 9 Юли 2013 #6  Marmalad Лека му пръст на човека. Когато угасне един живот, никакви титли нямат значение.
12:43ч. 9 Юли 2013 #5  alex Най-големия българин патриот ?
хахахахах
12:40ч. 9 Юли 2013 #4  Geo Бог да прости най големия Българин патриот и най достойния за Патриарх вечна му памет!!! Да се намерят убииците и порачителите на това пъклено дело и да се кажат и покажат за да разберем истината ние Българите православни християни!!!
12:29ч. 9 Юли 2013 #3  mariana Ами сбъркал е някъде...
12:26ч. 9 Юли 2013 #2  Bella_vistaБог да се смили над душата му!
Казах ви да направите закони за мрежите на рибарите, за да не се давят делфините. Точно на Траката се удавиха и те, на хубавото ми плажче!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
 |
 Крайната десница в Румъния отново разчита на TikTok преди повторните избори
Днес, 1 Май 2025 14:46
Джордже Симион разполага с 1,3 милиона последователи преди вота на 4 май.
Крайнодесен кандидат, подкрепящ Доналд Тръмп, се радва на голяма популярност в TikTok преди повторните президентски избори в...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре
Днес, 1 Май 2025 14:01
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ на места все още ще има купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони на Югозападна България ще превали краткотраен дъжд. Минималните...
| |
 |
 България и още 15 държави искат да променят бюджетните си правила, за да отделят повече пари за отбрана
Днес, 1 Май 2025 13:15
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, това съобщиха от Полското председателство...
| |
 |
 Благотворително турне „ГИЗДАВА 2025“ обединява звезди и млади таланти в подкрепа на децата на България
Днес, 1 Май 2025 12:35
Деси Добрева, в компанията на „Лудо Младо Бенд“, Tenori d'Amore, Детския хор на БНР, Хора на Софийските момчета и десетки танцьори и млади артисти, стартира националното благотворително турне „ГИЗДАВА...
| |
 |
 Тежка верижна катастрофа с един загинал край Провадия
Днес, 1 Май 2025 12:07
Сигнал за тежък пътен инцидент на 384-ия километър от АМ „Хемус“, в посока Варна, е подаден в 03:47 часа на 30 април. Инцидентът е станал в района на Провадия, съобщиха от ОД на МВР - Варна.
На място...
| |
 |
 Автори на кулинарни книги обвиняват инфлуенсър в копиране на рецепти
Днес, 1 Май 2025 11:35
Двама автори на готварски книги обвиниха инфлуенсърката от TikTok Брук Белами в копиране на техни рецепти.
Наги Маехаши – австралийската създателка на популярния кулинарен уебсайт RecipeTin Eats, заяви,...
| |
 |
 Проучват колко струва поддръжката на колите в автопарка на Община Варна и звената й
Днес, 1 Май 2025 11:10
Община Варна проучва проучва колко би струвало техническото обслужване и ремонт на леките и товарните й автомобили, включително доставка и монтаж на резервни части и консумативи. Това става ясно от обявената...
| |
 |
 Нови цени на винетките от 1 май
Днес, 1 Май 2025 10:24
От 1 май влизат в сила нови цени на електронните винетки за леки автомобили с тегло до 3,5 тона. Цените са както следва:
Годишна винетка – 97 лв.
Тримесечна винетка – 54 лв.
Месечна винетка –...
| |
 |
 САЩ и Украйна подписаха споразумение за важни минерали
Днес, 1 Май 2025 09:48
Съединените щати и Украйна подписаха споразумение за икономическо партньорство, което предвижда достъп на Вашингтон до украински редкоземни минерали. В замяна ще бъде създаден инвестиционен фонд за стимулиране...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|