Искането за сертифициране на обектите съобразно новите изисквания за сигурност, наложени след драмата във Фукушима, е първа стъпка преди рестартирането на мощностите.
Издаването на разрешение и пускането отново в експлоатация на реакторите може да отнеме месеци, коментират експерти. Става дума за пет АЕЦ, в които има 10 реактора (19% от потенциала на страната) от общо 50 в Страната на изгряващото слънце. Евентуалното им пускане в експлоатация може да осигури захранването на около 2,9 млн. домакинства, пресмята агенция Блумбърг. В момента само два реактора в Япония са действащи.
След получаване на разрешение от регулаторните органи, съответните ядрени централи ще трябва да получат благословията от местните и регионални политически сили за да заработят отново. Три от реакторите, за които е поискано разрешение, се намират на северния о. Хокайдо, докато останалите 7 са в четири АЕЦ в западните райони на страната. Операторът на Фукушима Токио електрик пауър (TEPCO) се готви да подаде искане за сертифициране на два от седемте блока на централата в Кашивазаки Карива, която е най-голямата в света. Само тази инсталация инкасира през последната финансова година загуби в размер на 6,8 млрд. долара.
След трагедията във Фукушима общественото мнение в Япония се надигна и обвини регулаторните органи във непрозрачни контакти с ядреното лоби. Поради което правителството създаде нова институция – Управление за ядрена регулация (NRA), което наложи нови, стриктни правила за безопасност. Новите норми са в широк диапазон – от пълна защита срещу потенциални терористични, до отлична защита в случай на природни бедствия като цунами или земетресения.
Изключването на ядрената енергетика от енергийния микс на страната постави Япония пред огромни разходи – страната не разполага със собствени енергийни източници и трябва да внася въглища, петрол и газ за заместване на ядрената енергия.








Няма опасност от нова ядрена авария с АЕЦ „Фукушима“
Коментари














Втора част от „Варна: Първото злато на човечеството“ вече е онлайн (видео)
Румен Радев от Варна: Само хората могат да спрат олигархията
Летище Бургас стартира летния сезон с нови международни маршрути
БСП – Обединена левица представи листата си във Варна
Преминаваме към лятно часово време на 29 март
НАП предупреждава за рисковете при покупка на коли втора употреба
Автобусна линия 55 във Варна с лятно разписание от 1 април
Тайгър Уудс е арестуван по подозрение за шофиране в нетрезво състояние след автомобилна катастрофа
Какво ще бъде времето в неделя
Пет снегопочистващи машини обработват трасето на пътя през прохода „Петрохан“
Светла тъга и тихо завръщане: 139 години от рождението на Димчо Дебелянов
Студенти от Варна сред отличените в „Студент на годината 2026“
Първата луксозна яхта на Four Seasons направи дебют в Средиземно море
„Великденска плетеница“ събира над 700 фолклорни изпълнители във Варна в събота
Художникът Искрен Илиев – ISI се завърна във Варна с мултимедийния проект „Отвъд рамката“
Тонове месо с неясен произход спрени във Варна
Подкрепяните от Иран хути в Йемен нанесоха ракетен удар по Израел за първи път
Наградите „Оскар“ се местят извън Холивуд
Обмислят създаване на публичен регистър на проектите за енергия от възобновяеми източници
Райони без вода във Варна днес...
ЦИК: 493 избирателни секции в 55 държави за вота зад граница







RSS Новини