Така се „фабрикуват” потенциални убийци, обясни министърът на транспортна Александър Цветков пред БНР, цитиран от "Фокус". Именно затова искаме да променим философията на закона за пътищата, допълни още той, за да отпадне фиктивното обучение на водачите. В момента има много школи в страната, които предлагат силно занижени цени и това не е случайно, смята министърът.
Ще се оборудват всички изпитни зали с технически средства, които да позволяват непрекъснат контрол. Изпити ще се провеждат и на компютър и така няма да се манипулират данните, уточни той. В автомобилите ще има видеокамери, които ще гарантират обективността на провежданите изпити. С тези технически средства ще можем да осъществяваме реален контрол върху курсистите. Предлагаме тези изпитни да отразяват реалната подготовка на водачите, подчерта Цветков.
Спекулира се повишаването на цената на курсовете, смята още той. „Не, тя няма да се увеличи, защото ще изкара на светло разходите, които реално се правят от фирмите. Едно устройство като уеб камера не може да увеличи цената на курсовете, защото техническите решения могат да струват около 500 лв. Да цените, ще се повишат там, където са били нереални и хората не са получували добра услуга”, каза той. Така ще се елиминира субективният фактор. След Нова година мерките ще бъдат факт, ако промените в закона за движение по пътищата се приемат.
Промените в закона предвиждат и нова регламентация на провеждане на годишните прегледи на превозните средства– днес има възможност такива прегледи да се правят без автомобилът да е на място, което е погрешно. За един месец след извънредни проверки над 220 автобуса са били спрени, тъй като не отговарят на нормите за безопасност. В същото време те са минали годишни прегледи. Според министъра с промените ще се персонализира отговорността при техническия преглед, тъй като сега тя е комплексна.