Рано в сряда над Санкт Петербург се е издигал сив стълб дим. Според украинския президент Володимир Зеленски украинските военни са поразили петролен терминал в града, който се намира на около 1100 километра от украинската граница. Друга цел беше предприятие в Тамбовска област, занимаващо се с производството на руско оръжие, посочи Зеленски в социалните мрежи.
Губернаторът на Санкт Петербург Александър Беглов съобщи, че са били ударени няколко инфраструктурни обекта в районите Кронщат, Кировски и Красноселски. Няколко души са ранени. Няма жертви.
Междувременно в окупираната от Русия част на Донецка област най-малко седем души са загинали, а други 11 са били ранени след удар с дрон по пътнически автобус.
По данни на руските власти автобусът е пътувал по линията Москва – Симферопол на анексирания от Москва полуостров Крим, когато е бил атакуван в района на Енакиево.
Събитията се развиват ден след една от най-мащабните руски атаки срещу Украйна през последните месеци, отбелязва Euronews. По данни на украинските власти нападението е било насочено към Киев и други градове и е отнело живота на най-малко 23 души, докато 138 са били ранени.
В традиционното си вечерно обръщение президентът Володимир Зеленски предупреди, че Москва вече подготвя нови удари.
Той призова западните съюзници на Украйна да засилят санкционния натиск върху Русия, като подчерта, че руските дронове и ракети зависят от компоненти, доставяни от други държави.
Според Зеленски Русия продължава да поддържа производството на оръжия и ракети чрез схеми за заобикаляне на санкциите.
Украинският президент отправи и призив към Европа да развие собствена система за противовъздушна отбрана, а към САЩ – да осигурят допълнителни ракети за системите „Пейтриът“, които са ключови за защитата срещу руски балистични ракети.
По негови данни през нощта на 2 юни руските сили са изстреляли над 70 ракети и 650 дрона срещу Украйна, а през деня са последвали още около 100 дрона.
Въпреки че украинската противовъздушна отбрана е успяла да прехване по-голямата част от безпилотните летателни апарати, балистичните ракети остават най-сериозната заплаха.
Системите „Пейтриът“ продължават да бъдат единственото средство в украинския арсенал, способно да противодейства на този тип оръжия. Запасите обаче са намалели, като държавите от Персийския залив също разчитат в значителна степен на тях.








Властите в Крим въведоха лимит за зареждане на гориво
Новини - теми












Арх. Кристиан Саралиев е освободен от поста председател на ЕСУТ във Варна
Варна: Искат спиране на общинска поръчка за милиони заради съмнения за манипулирането й
Правосъдният министър: Установили сме всички собственици и нотариуси по случая „Баба Алино"
Придошла река заля мост във варненско село, затвориха пътя за Айтос през Дългопол
Разменените бебета: Съдът отчете вина и на майката - не проверила гривната на бебето
Премиум електроуреди с до 50% отстъпка във Варна – Технохит предлага ново решение за дома
Украински дронове удариха Санкт Петербург по време на икономически форум
STEM център по „Дизайн и 3D прототипиране“ отвори врати в ПГГСД “Николай Хайтов“ – гр.Варна
Учени откриват изненадващ протеинов потенциал в познато цвете
Почина депутатът Любен Дилов-син
ГДБОП разкри наркооранжерия във Ветрино
Премиерът Радев: Днес ще сменим Спецов като особен управител на „Лукойл“
Открит е 600-метров наркотунел между Мексико и Калифорния (видео)
Сезират институции за незаконна сеч на 10 дка заради строеж в „Баба Алино“ (видео)
Отиде си Надежда Парушева – емблематична фигура на варненското плуване и маратона „Галата – Варна“
Освободен инспектор от строителния контрол във Варна: Не съм виновен и отказвам да бъда изкупителна жертва
Бомбени заплахи в училища и детски градини във Варна и страната
Без вода днес във Варна
Без ток днес във Варненска област...
Над 70 доброволци и полиция издирват 2-годишно дете край Павел баня
Хакери подмамили AI чатбот на Instagram да разкрие достъп до акаунти








RSS Новини