Индийските военновъздушни сили отказаха коментар по повод съобщението.
Представянето на китайски военен самолет в директен сблъсък с западен съперник се следи с повишено внимание във Вашингтон. Събитието се разглежда като потенциален индикатор за способностите на Пекин в евентуален конфликт, свързан с Тайван или региона на Индо-Тихоокеанския басейн.
Един от американските служители заяви, че има висока степен на увереност, че Пакистан е използвал китайския изтребител J-10, за да изстреля ракети „въздух-въздух“ по индийски самолети, сваляйки най-малко два. Според втори източник, поне един от свалените самолети е бил френски изтребител Rafale.
И двамата потвърдиха, че пакистанските изтребители F-16, произведени от американската компания Lockheed Martin, не са били използвани в инцидента.
Официално от Делхи не е призната загубата на каквито и да било самолети. Индия твърди, че е нанесла успешни удари по терористична инфраструктура на територията на Пакистан.
Изтребителите Rafale и J-10 се класифицират като бойни самолети от поколение 4.5 – сред най-съвременните в момента.
Анализатори и представители на отбранителната индустрия посочват, че реалната употреба на модерно оръжие в конфликта ще бъде внимателно проучена, но подчертават, че е рано да се правят окончателни изводи.
Индия и Пакистан, и двете страни с ядрено оръжие, са водили три големи войни и множество по-малки конфликти. В четвъртък вечерта в град Джаму, в индийски Кашмир, отекнаха експлозии. Според индийски военни източници, най-вероятно става дума за атака с дрон, извършена от Пакистан.
Същия ден Пакистан съобщи, че е свалил 25 индийски дрона през нощта. Индия от своя страна обяви, че нейната противовъздушна отбрана е отблъснала атаки с дронове и ракети срещу военни цели.
САЩ, Русия и Китай призоваха за сдържаност и деескалация на напрежението в един от най-опасните и гъсто населени ядрени региони в света.