Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Била на гости на своя приятелка и двете решили да участват в предизвикателство, видяно в социалната мрежа – коя по-дълго ще издържи без да диша. При принудителното спиране на дишането девойката загубила съзнание, паднала и си ударила главата си. Родителите, които в това време са били в съседната стая, веднага повикали линейка и детето е било прието във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас.
За щастие раната не е била дълбока. Но заради лишаването на мозъка от кислород детето получило амнезия – не помни случая, не си спомня и събития от последните две-три седмици. След няколкодневно лечение паметта е била възстановена, момичето е било изписано с подобрение и вече си е у дома.
Случаят далеч не е единствен. В последните няколко месеца във Второ детско отделение са лекували няколко деца, предозирали с лекарства след участие в TikTok предизвикателства. Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт.
„Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност“, съветват педиатрите.
Редовните разговори относно рисковете, до които може да доведе подобно поведение и насърчаване на критичното мислене на подрастващите, са най-доброто, което родителите могат да предприемат. А в най-ранна детска възраст - до 3-5 години, дигиталните устройства следва да се избягват съвсем.