Въпреки символичното значение на началото, изборът на нов папа в първия ден на гласуване е малко вероятен. Процедурата може да продължи няколко дни, като за да бъде избран нов глава на Католическата църква, кандидатът трябва да получи поне две трети от гласовете.
Тази година броят на кардиналите избиратели е рекорден – с близо 20 повече от предишния конклав през 2013 г., когато участваха 115 кардинали от 48 страни. Това отразява усилията на папа Франциск да разшири представителността на Църквата към по-отдалечени и слабо католически региони.
Днес ще се проведе само едно гласуване. В следващите дни са предвидени до четири гласувания дневно. Както повелява традицията, черен дим от комина на Сикстинската капела ще означава, че изборът не е приключил, докато бял дим ще съобщи на света, че новият папа е избран.
Фаворити за наследник на Франциск са италианският държавен секретар кардинал Пиетро Паролин и филипинският кардинал Луис Антонио Тагле. Сред другите спрягани имена са французинът Жан-Марк Авелин, унгарецът Петер Ердо, американецът Робърт Превост и италианецът Пиербатиста Пицабала.
Сред кардиналите има различия относно бъдещия курс на Църквата – част от тях настояват за приемственост с реформаторския подход на Франциск, докато други търсят връщане към по-консервативни и предвидими лидери.
По време на конклава кардиналите са напълно изолирани от външния свят. Ватиканът е въвел строги мерки за сигурност и поверителност, включително използване на устройства за заглушаване с цел да се предотврати подслушване или изтичане на информация.
Исторически погледнато, конклавите продължават средно около три дни. Последният през 2013 г. приключи за два.