„Индикацията за неизправност е установена от американския технически екип. Нашите хора не са пипали нищо – те само приемат системите. България е инвестирала милиони долари в подготовката на летателния и техническия състав и имам пълно доверие в тези специалисти“, подчерта министърът.
Става дума за дефектна платка, която трябва да бъде заменена. Тя вече е осигурена и предстои да бъде транспортирана от САЩ. Според Запрянов самолетът е напълно функционален и тестването на останалите системи продължава нормално. След подмяната на платката предстои техническо и летателно приемане, а окончателното решение за включване във въоръжение ще бъде издадено от началника на отбраната.
Министърът уточни, че България няма да заплаща допълнително за дефектната част, тъй като самолетът все още не е официално приет. Плащането ще се извърши едва след като машината бъде въведена във въоръжение.
„Не поемаме разходи по подмяната, защото самолетът не е наш. Финансовите документи се подписват едва след окончателното приемане на въоръжение“, посочи още той.
Договореният пакет включва и тригодишна поддръжка от американска страна, както и обучение на пилотите за въздушни мисии. В момента се водят допълнителни преговори за дългосрочна доставка на резервни части.
Запрянов коментира и възникналото напрежение около случая, като призна, че е било подценено как една техническа неизправност може да се превърне в политически проблем, въпреки че няма пропуски в комуникацията.