Тестове върху животни показват, че антителата, открити в кръвта на Тим Фрийд, защитават от фатални дози от много змийски видове.
Съвременните терапии трябва да са съобразени с конкретния вид змия, която е причинила ухапването. Но 18-годишната мисия на американеца може да е значителна стъпка към създаване на универсална противоотрова срещу змийски ухапвания, които всяка година убиват до 140 000 души и оставят три пъти повече с ампутации или трайни увреждания.
Общо Фрийд е претърпял над 200 ухапвания и над 700 инжекции с отрова, приготвена от някои от най-смъртоносните змии в света, включително различни видове мамби, кобри, тайпани и крайти.
Първоначално той искал да изгради имунитет, за да се защити по време на работа със змии, документирайки опита си в YouTube. Но бившият механик на камиони признава, че всичко се объркало още в началото, когато две последователни ухапвания от кобра го оставили в кома.
„Не исках да умра. Не исках да загубя пръст. Не исках да пропускам работа“, споделя той пред Би Би Си.
Мотивацията на мъжа била да помогне за разработване на по-добри терапии за останалата част от света: „Това просто се превърна в начин на живот, и аз просто продължавах да натискам — за хората, които са на 8000 мили от мен и умират от ухапвания от змия.“
Обикновено противоотровата се произвежда чрез инжектиране на малки дози отрова в животни като коне. Имунната им система създава антитела, които след това се използват за лечение.
Но отровата и противоотровата трябва да са тясно съответстващи, тъй като токсините варират не само между различните видове змии, но и в рамките на един и същи вид. Примерно, противоотрова, създадена от змии в Индия, може да е по-малко ефективна срещу същия вид в Шри Ланка.
Екип изследователи се заел да търси т.нар. „широко неутрализиращи антитела“ — такива, които се насочват не към уникалната част на токсина, а към онези, които са общи за цели класове токсини.
Тогава д-р Джейкъб Гланвил, главен изпълнителен директор на биотехнологичната компания Centivax, се натъкнал на Тим Фрийд.
„Веднага си помислих: Ако някой в света е развил такива антитела, това ще е той, и затова се свързах с него“, разказва той.
„Още в първия ни разговор му казах: Може да звучи неловко, но бих искал да се добера до малко от кръвта ти“.
„Още в първия ни разговор му казах: Може да звучи неловко, но бих искал да се добера до малко от кръвта ти“.
Фрийд се съгласил, а изследването получило етично одобрение, тъй като единственото необходимо било вземане на кръвна проба, а не ново излагане на отрова.
Проучването се фокусирало върху елапидите — едно от двете основни семейства отровни змии, включващо коралови змии, мамби, кобри, тайпани и крайти. Елапидите използват предимно невротоксини, които парализират жертвата и могат да бъдат фатални, като спрат дишането.
Изследователите избрали 19 вида елапиди, определени от СЗО като едни от най-смъртоносните змии на планетата, и започнали да изследват кръвта на Фрийд за защитни антитела.
Работата им идентифицирала две широко неутрализиращи антитела, насочени към два класа невротоксини. Добавили и трето вещество, насочено към трети токсин, за да създадат коктейл от противоотрова.
В експерименти с мишки този коктейл позволил на животните да оцелеят след смъртоносни дози от 13 от 19-те вида змии. Била отчетена частична защита и срещу останалите шест.
Екипът продължава да усъвършенства антителата и проучва дали добавянето на четвърти компонент може да осигури пълна защита срещу елапидна отрова.
Вторият основен клас змии – усойниците – използват предимно хемотоксини, които атакуват кръвта. В змийската отрова има около дузина основни класа токсини, включително цитотоксини, които унищожават клетките директно.
„Смятам, че през следващите 10 или 15 години ще имаме ефективна терапия срещу всеки от тези токсини“, казва проф. Питър Куонг от Колумбийския университет.
Изследванията върху кръвта на Тим Фрийд продължават. Крайната цел е създаването на универсална противоотрова или поне две – една за елапидите и една за усойниците.