В рамките на кампанията прегледи са били извършени на жени в три възрастови групи: 20–29 и 40–49 години – както здравноосигурени, така и неосигурени; и 30–39 години – само за здравнонеосигурени лица. Най-активни са били жените между 40 и 49 години, като при тях са реализирани 9 823 прегледа с вземане на цитонамазка. По региони, най-много участнички са отчетени в област Благоевград, следвани от София и Велико Търново.
От всички извършени изследвания, 770 са показали патологични изменения в клетките, като най-голям дял – 455 случая – са от рисковата група между 40 и 49 години. Жените с такива резултати са насочени за допълнителни консултации, диагностика и последващи действия, които да предотвратят развитие на онкологично заболяване.
Особено тревожни са 48 случая, при които е налице съмнение за наличие на карцином на маточната шийка. Те също са поети за допълнителни прегледи и проследяване от специалисти.
Целта на скрининга е да обхване клинично здрави жени, при които все още не са налице симптоми, но могат да бъдат открити ранни изменения. Ранната диагностика значително повишава шансовете за успешно лечение, като същевременно подобрява качеството на живот и намалява смъртността от заболяването.
От здравното министерство отчитат кампанията като успешна крачка към изграждането на устойчива национална програма за превенция на рак на маточната шийка и апелират към жените да не пренебрегват профилактичните прегледи, които могат да спасят живот.