Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

"Болестта Х" - какво ни чака след коронавируса

Неделя, 23 Февруари 2020 15:29
Източник: News.bg   
Предавани от животни, в последно време нови високорискови заболявания бележат своеобразен бум. Защо? Имаме ли основание да се страхуваме от бъдеща мащабна епидемия, коментира електронното издание на френския всекидневник La Tribune.

Продължаващата коронавирусна епидемия COVID-19, която започна в китайския град Ухан в края на миналата година, илюстрира заплахата от възникващите инфекциозни заболявания не само за здравето на хората и животните, но и за социалната стабилност, търговската и глобална икономика. Съществуват обаче много индикации, че честотата на появата на нови инфекциозни агенти може да нарасне през следващите десетилетия, което ще породи опасения от предстояща глобална епидемиологична криза. Човешките дейности причиняват дълбоки промени в използването на земята, както и големи катаклизми в биоразнообразието на много места на планетата.

Тези смущения възникват в условията на засилена международна свързаност чрез движението на хора и търговия, всичко това на фона на климатичните промени. Това са оптималните условия за насърчаване на преминаването на патогенни микроорганизми от животни към хора. Според СЗО обаче болестите в резултат на такива предавания са сред най-опасните.

Идентифициране на новите заплахи

Конго- Кримска хеморагична треска, вируси Ебола и Марбург, вирусна треска Ласа, близкоизточен респираторен синдром (MERS-CoV) и тежък остър респираторен синдром (ТОРС), Нипа и хенипавирусни заболявания, Рифт - Вали треска, Зика ... Всички тези болести имат едно общо нещо и то е, че са включени в списъка с "Приоритетни заболявания", създаден от СЗО през 2018 г.

Изброените тук заболявания се считат за спешни случаи, върху които трябва да се съсредоточат изследванията. Те представляват мащабен риск за общественото здраве, поради епидемичния им потенциал и липсата или ограничения брой мерки за лечение и контрол, които са налични в момента. Този списък включва и "болест X": този загадъчен термин обозначава болестта, която ще бъде отговорна за епидемия от международен мащаб, причинена от неизвестен в момента патоген. СЗО не се съмнява, че това може да се случи и затова призовава международната общност да се подготви за такъв катастрофален сценарий.

Понастоящем отговорът на органите на общественото здравеопазване на тези възникващи инфекциозни заболявания се състои в "изпреварване на кривата", тоест в идентифициране на факторите на околната среда, които биха могли да предизвикат появата им. За съжаление, нашето разбиране за това как новите инфекциозни заплахи изплуват на повърхността все още са ограничени. Но едно е сигурно, животните най-вероятно ще бъдат намесени в следващите епидемии. Тъй като това е друга обща точка на заболяванията в този списък, изготвен от СЗО: всички могат да бъдат класифицирани като зоонозни вирусни инфекции.

Животните са широко въвлечени в новите епидемии

През последните четири десетилетия се оказа, че повече от 70% от зараждащите се инфекции са зоонозни, тоест инфекциозни болести по животните, които могат да се предават на хората. Най-просто казано, тези заболявания включват един гостоприемник и единичен инфекциозен причинител. Въпреки това, често са включени няколко вида, което означава, че промените в биоразнообразието могат да променят рисковете от излагане на тези инфекциозни заболявания, свързани с животни и растения.И в този смисъл биоразнообразието представлява заплаха, тъй като носи много потенциални патогени и увеличава риска от появата на нови заболявания. Любопитно е обаче, че биологичното разнообразие също играе защитна роля спрямо появата на инфекциозни причинители. Наистина съществуването на голямо разнообразие от видове гостоприемници може да ограничи тяхното предаване, чрез ефекта на разреждане или чрез буферен ефект.

Загубата на биоразнообразие увеличава предаването на патогени

Ако всички видове имаха еднакъв ефект върху предаването на инфекциозни агенти, би могло да се очаква, че намаляването на биоразнообразието би довело също до намаляване на предаването на патогени. Това обаче не е така: през последните години проучванията сочат, че загубите на биоразнообразие имат тенденция да увеличават предаването на патогени и честотата на свързаните с тях заболявания. Тази тенденция е демонстрирана в голям брой екологични системи, с много различни видове гостоприемници-агенти и начини на предаване. Как се обяснява тази ситуация? Загубата на биоразнообразие може да промени предаването на болести по няколко начина:

1) Чрез промяна на количеството гостоприемници или вектори. В някои случаи по-голямото разнообразие от гостоприемници може да увеличи предаването на агенти, като увеличи изобилието от вектори; 2) Чрез промяна на поведението на гостоприемника, вектора или паразита. По принцип по-голямото разнообразие може да повлияе на поведението на гостоприемника, което може да има различни последици, независимо дали става въпрос за увеличаване на предаването или промяна в еволюцията на вирулентната динамика или пътищата на предаване. Например в по-разнообразна общност паразитният червей, който е отговорен за шистосомозата (заболяване, което засяга повече от 200 милиона души по целия свят) е по-вероятно да се окаже в неадекватен междинен гостоприемник. Това може да намали вероятността от бъдещо предаване на хора с 25 до 99%;3) Чрез промяна на състоянието на гостоприемника или вектора. В някои случаи при гостоприемници с високо генетично разнообразие инфекциите могат да бъдат намалени или дори да предизвикат резистентност, което всъщност ограничава предаването.

Ако генетичното разнообразие намалява, защото популациите намаляват, вероятността от резистентност също намалява. В този контекст продължаващата загуба на биоразнообразие е още по-тревожна. Настоящите оценки например показват, че поне 10 000 до 20 000 сладководни видове са изчезнали или има риск да изчезнат. Скоростта на спад, наблюдавана днес, се конкурира с големите кризи от миналото, като тази, която бележи прехода между плейстоцен и холоцен преди 12 000 години, и която е била придружена от изчезването на мегафауната и на вълнестия мамут като един от най- емблематичните й представители. Но загубата на биоразнообразие не е единственият фактор, влияещ на появата на нови заболявания.

Климатичните промени и човешката дейност

Промяната в географския отпечатък на патогените и/или гостоприемника, който те заразяват, води до появата на нови инфекциозни заболявания. Като такава, нарастващата непредсказуемост на глобалния климат и локалните взаимодействия човек-животно-екосистема, които стават все по-близки на определени места на планетата, играят основна роля за появата на нови инфекции при хората. По този начин повишаването на средните температури би имало значителен ефект върху честотата на Конго-Кримската хеморагична треска, причинена от вирус, предаван от кърлежи, както и върху трайността на вируса Зика, предаван от комари в субтропични и умерени региони. Консумацията на месо от диви животни и търговията с животни в резултат на нарастващото търсене на животински протеини също причиняват значителни промени в контакта между хора и животни. Проучванията показват, че огнищата на ТОРС и Ебола са пряко свързани с консумацията на заразено месо от диви животни. В допълнение, Ласа треската и болестите, причинени от вирусите Марбург и Ебола, процъфтяват в Западна и Централна Африка, където консумацията на месо от диви животни е четири пъти по-голяма от тази в Амазония, която е по-богата на биоразнообразие.

Друг риск е развитието на селското стопанство и животновъдството. За да се отговори на непрекъснато нарастващото търсене от страна на населението, трябва да се завладеят нови пространства чрез обезлесяване и разчистване. Знаем обаче, че това преразпределяне на земя може да предизвика появата на инфекциозни заболявания, като насърчава контакта с рядко срещани до този момент организми. На островите Суматра миграцията на плодови прилепи, причинена от обезлесяване поради горски пожари, доведе до появата на болестта Нипа сред животновъдите и кланиците в Малайзия.

Неизбежни епидемии

Връзките между биологичното разнообразие на видовете гостоприемници и това на паразитите и патогените са сложни. Чрез промяна на структурата на общностите, всички тези промени в околната среда вероятно ще променят съществуващите епидемиологични модели. В този контекст човешките популации могат да се окажат в контакт с животно, пренасящо вирус, способен да ги зарази. Така може да се породи цикъл от инфекции. Започва със спорадични случаи на предаване от животни на хора, наречени "бъбрив вирус" ("вирусен чат"). Тогава, докато циклите се умножават, появата на предаване от човек на човек става неизбежна. След като епидемията е започнала, скоростта на реакцията е от съществено значение. В допълнение към необходимите здравни мерки, когато няма достатъчно време за провеждане на подходящи епидемиологични изследвания, математическото моделиране може да бъде от голяма полза за бързата оценка на ефективността на превенцията и предвиждането на хода на заболяването.

Но разбирането на сложността на взаимодействията между естествения резервоар, патогена и междинния гостоприемник остава основно предизвикателство, когато става въпрос за бърза намеса за спиране на предаването на болестта. Примерът на COVID-19 илюстрира това още веднъж: повече от два месеца след първите инфекции остават да се идентифицират различните животински връзки във веригата на предаване на епидемията.

Коментари
21:15ч. 23 Февруари 2020 #2
Недев
споко играл съм игри. ше се живее
15:54ч. 23 Февруари 2020 #1
Възелин Магарешки
Очаква ви финансовия вирус - обезценка на лева и поредното ограбване.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с празнична програма
Днес, 2 Май 2025 08:08
За поредна година, спазвайки традицията, Университетска ботаническа градина - Екопарк Варна отбелязва Гергьовден с богата фолклорна програма! Зрителите могат да наблюдават вдъхновяваща хоротека от професионалисти...
Община Варна търси идеи за преобразяване на „Гръцката махала“ по проект „Отваряне на града към морето“
Днес, 2 Май 2025 17:36
Община Варна обяви пазарни консултации във връзка с предстояща обществена поръчка с предмет: „Инженеринг – проектиране и изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „Отваряне града към морето" (зоната...
Ветерани от Втората световна война и военнослужещи от резерва и запаса бяха наградени в навечерието на 6 май
Днес, 2 Май 2025 16:59
Ветерани от войните на България и военнослужещи от резерва и запаса бяха наградени по традиция в навечерието на 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Тържествената церемония се състоя...
Патриархът отслужи света литургия в Катедралата във Варна
Днес, 2 Май 2025 16:36
Патриарх Даниил в съслужение с членове на Светия синод и варненски свещеници отслужи съборна света литургия в катедралния храм „Успение Богородично“ във Варна по случай 1160 години от покръстването на...
Унищожиха бойна граната, открита на плаж край Приморско
Днес, 2 Май 2025 16:11
Военноморските сили на България обезвредиха бойна граната, открита на 1 май 2025 г. вечерта в района на устието на Дяволска река, в град Приморско. Сигналът е подаден от областния управител на Бургас до...
Нова изложба и вход свободен във Военноморския музей във Варна за 6 май
Днес, 2 Май 2025 15:53
С вход свободен от 10 до 17.30 ч. и нова изложба Военноморският музей – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. В празничния...
Защо да купите агнешкото за Гергьовден в последния момент
Днес, 2 Май 2025 15:08
Lidl улеснява подготовката за Гергьовден със специално предложение за всички любители на агнешкото, валидно само от трети до шести май. Така месото може да се закупи изгодно непосредствено преди празника,...
130 спортисти от 29 държави идват във Варна за Световната купа по спортна гимнастика
Днес, 2 Май 2025 14:55
Състезатели от 29 държави ще пристигнат във Варна за поредното издание на Световната купа по спортна гимнастика. Емблематичното събитие се провежда за 9-та година в морската ни столица. Надпреварата започва...
Ученици се завърнаха с 9 медала от международни олимпиади по математика
Днес, 2 Май 2025 14:27
За по-малко от месец български ученици спечелиха 9 медала от престижни международни състезания по математика – Балканската олимпиада и Европейската олимпиада за момичета. На 30 април в България се прибраха...
ЕС глоби TikTok с 530 млн. евро заради съхранение на лични данни в Китай
Днес, 2 Май 2025 14:08
Ирландският орган за защита на данните наложи глоба от 530 милиона евро на китайската социална мрежа TikTok заради сериозни нарушения, свързани със защитата на личните данни на европейските потребители....
Днес в Бяла почитат своя покровител Св. Атанасий Велики
Днес, 2 Май 2025 13:14
На 2 май, по стар обичай, град Бяла чества своя патрон и закрилник – Св. Атанасий Велики. Тържеството се организира от Община Бяла в партньорство с Общинския културен институт /музей/ – гр. Бяла. Десетки...
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 2 Май 2025 12:49
Тази нощ над страната ще бъде ясно и почти тихо. Минималните температури ще са между 7° и 12°, в София - около 8°. Утре по Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, по северното крайбрежие...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.5 + 1.1
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook