Варненски организации настояват за референдум срещу презастрояването на града
 
Варненска неправителствена организация настоява за референдум срещу презастрояването на морската столица. В писмо до Moreto.net от ГС „Варна диша” и „ИК Аспарухово” се обявиха против хаотичното и прекомерно застрояване. Искането за референдум, по думите им, е внесено в ОбС още през ноември 2019-та година. Останало е обаче без отговор.
Публикуваме цялото писмо:
„На 11.11.2019г. (Рег. No: ОС19000698ВН) група граждани и ваши избиратели, както и неправителствени организации, внесохме на първата сесия на новоизбрания ОбС, призив за произвеждане на местен референдум срещу безконтролното презастрояване на града ни.
Оттогава до момента, въпреки дадените предизборно обещания и поети ангажименти в програмите, а също и проведени неофициално разговори и изразено положително становище, нямаме официален отговор.
Ето защо, ние представители на НПО и граждани, предприехме стъпки за изясняване на позициите на общинските съветници относно възможността на изпълнят едно от правомощията им предвидени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление като направят преложение за произвеждане на местен референдум /чл. 27, ал.1,т.2 от същия закон/.
През последните години Варна е подложена на хаотично и прекомерно застрояване. Непрекъснато се унищожават зелени площи, градинки и свободни пространства в нашия град. Това не може да продължава повече и с право у много варненци се надига недоволство и гняв.
Г-да председатели,
като имате предвид гореизложеното, моля да насрочите среща с групите, които председателствате за да обсъдим вижданията си по изложения проблем. Надяваме се също и на вашата пълна подкрепа на усилията ни за съхраняване облика на Варна.
Изразяваме благодарност към две от групите, които вече изразиха своята подкрепа за произвеждане на такъв референдум след конкретизиране на въпросите. Готови сме да се срещнем и с останалите групи в Общинския съвет.
И искаме да напомним - Варна не е на партиите и нейното бъдеще е по- скоро въпрос на морал и гражданска съвест!"
С уважение:
С уважение:
Кръстю Кръстев, ГС „Варна диша”
Душана Здравкова
Милен Славов, ГС „Варна диша”
Александър Лиманов, „ИК Аспарухово”
|
Коментари |
22:44ч. 31 Януари 2020 #24  robystОт много време го говоря но никой не ме слуша.Спрете това безумно строителство че вече не се диша по малките улици.!!!!
09:59ч. 23 Януари 2020 #23  Nina Гаврош, през последните две години доста мои познати се изнесоха по вилите и в околните села. Една позната ми сподели, че ако е знаела в какво ще се превърне „идеалният център“ на Варна, никога е нямало да купи жилище там. Но просто много хора вече не искат главоболията по едно преместване и търпят кочината около тях!
09:33ч. 23 Януари 2020 #22  Gavro6 Колко от вас са си задавали въпроса: "Колкото и да ми разправят че е презастроено, презамърсено, пренаселено, аз на село няма да се върна"
09:15ч. 23 Януари 2020 #21  Nina Arkom,точно така е, ПЪРВО трябва да се направи добре инфраструктурата, а сградите, пространствата между тях и височината им трябва да се съобразят с нея. И понеже спомена „Радост“, имам познати, които преди време строиха там на зелено, имаше едни скандали с откраднати пари, строежът им беше замразен няколко години, даже имаше май някакви протести отразявани от медиите. Блока го завършиха с огромно закъснение,но май цялата сага е била, за да вземат терена на ГУСВ и да го закрият във Варна и там сега ще изникнат поредните гъсто построени блокове.Наскоро се срещнахме с тези мои познати и ми се оплакаха, че на ул.“Радост“ ги посрещнала поредната „радост“, сложили някакви бариери, които със сигурност са незаконни и сега, ако иска да си стигне до жилището с кола, трябва да плати част от цената на скъпите съоръжения и да плаща до живот за поддръжката им. На практика район със свободен достъп е превърнат в затворен тип, а това е тотално незаконно, защото затвореният тип комплекси се узаконяват като такива САМО по време на строителството, когато купуваш имот, това трябва да е записано и в нотариалния акт и никой не може да променя този статут пост фактум! В Младост се вършат тотални беззакония и кметството просто нищо не прави!Сигурна съм, че и в други райони се вършат подобни беззакония и така Варна се превърна в една презастроена инфраструктурна кочина!
08:50ч. 23 Януари 2020 #20  Какофония Марин Милев,
същото като пред нашия блок - имаше поляна общинска собственост, на която уж трябваше да има детска площадка. После изникнаха две кооперации...
00:09ч. 23 Януари 2020 #19  arkom То и на ул."Радост" кметът обещаваше ,че няма да се строи на мястото на военното поделение и общинския паркинг ,но сега на същото място се строи като за световно.Строежът е излязъл на улицата.Що за архитектурни решения? И не трябва ли първо да се подобри инфраструктурата преди такова масово застрояване?
23:11ч. 22 Януари 2020 #18  Марин Милев Интересно е да се види как така имотите под паметника на Почивка станаха частни и в тях се застроиха огромни сгради. Друг пример са имотите с автомивката на Подвис срещу ХЕИ. Там терена е бил общински но е продаден на частници. А е бил отреден за озеленяване. Ето как благодарение на незнайни (но лесно установими) чиновници в общината там се набутват гумаджийница и автомивка, а догодина като нищо и кооперация да вдигнат.
22:32ч. 22 Януари 2020 #17  Sevast Душана Здравкова ли? Дъртата скрипя, която създаде ГЕРБ, авторът на абревиатурата ГЕРБ?!?!Явно й е замирисало на избори. Очаквам с ентусиазъм да изплуват от тинята и други толстолоби-борци за демокрация и Гражданско Европейско Развитие на,България-ГЕРБ:)
19:46ч. 22 Януари 2020 #16  bibefНещо страшно става в града ни. Строи се безобразно въпреки стотиците празни жилища които имаме отдавна. Дори брокерите бият камбаната , но никой не ги чува. Имотната мафия е превзела града. Унищожиха парка около паметника на почивка. Днес пак унищожаваха дървета и се строи безмилостно и не си мислете , че идващите от провинцията ще ги запълнят. Строи се некачествено и прекалено скъпо, без паркоместа и гаражи...
18:58ч. 22 Януари 2020 #15  odi et amo Положението е неспасяемо- разберете го това, лакомията е до шия.Колкото повече стават жителите на Варна толкоз по алчни стават.Геометрична поригресия.
18:41ч. 22 Януари 2020 #14  tatyana1 4.Аз все пак съм оптимист! След 30-40г повечето ни "шедьоври" ще ги съборят и ще построят нещо по- добро, надявам се. Ако все още градът е голям, де!
18:39ч. 22 Януари 2020 #13  tatyana1 1. Нормативите са направени така, че допускат подобно плътно застрояване- не е незаконно.
2. Доста сгради се проектират с подземен гараж за паркиране на 2 нива, обаче след приемането не съм чула някой гараж да се ползва по този начин. Казват, че съоръженията били 2 в целия град и ги местят от обект на обект за приемането.
3. И да има референдум с резултат, как ще принудят когото и да било да се съобразява с него? Май няма такава процедура
18:33ч. 22 Януари 2020 #12  spagicha И да се потърси отговорност от виновните!
18:03ч. 22 Януари 2020 #11  Султанка Това искане ще бъде поредния Глас в пустиня и презастрояването ще продължи!Въпросът с банята е решен!Баня няма да има!
16:20ч. 22 Януари 2020 #10  hilendarski Преди време гробарския кмет и гл.архитект излъгаха хората, че във Възраждане ще се строи ПАРК , след това изсякоха всички дървета (орехови ) и сега строят 3 жилищни блока.
15:19ч. 22 Януари 2020 #9  ROCKNROLL "Искането за референдум, по думите им, е внесено в ОбС още през ноември 2019-та година. Останало е обаче без отговор." Обикновено това, което влиза в тази бездънна яма, въобще не излиза. Гражданските искания и сигнали потъват някъде, висящи без отговор. Дори и да са длъжни да го осигурят ПО ЗАКОН. Но в нашия град управляващите не зачитат законите, а само се фръцкат като манекени, когато трябва да се покажат някъде. Жалка картинка.
15:12ч. 22 Януари 2020 #8  RinoГрад "Конфу"... блок до блок, мила моя Майно ле, кола до кола... Въздух и Слънце няма вече!
14:15ч. 22 Януари 2020 #7  Ники Крайно време беше.Гл.архикактосенарича пред огледалото да си дава разрешителните отатък игнатиево.да си правят инфраструкура и т.н.
13:59ч. 22 Януари 2020 #6  Какофония Много ясно, че "трябва да се осигури място за барутника". Дали пред блока, дали зад блока, дали 3 блока по-нататък - място трябва да има. И тротоари трябва да има. Обаче няма. Затова пък кооперация до кооперация, като китайски стени - без отстояние, без глътка въздух. Цимент и бетон. Да живей.
13:03ч. 22 Януари 2020 #5  Nina Ние плащаме един уникален МЕСТЕН данък..на автомобила! Такова нещо го няма по света, защото автомобилът не е НЕдвижима собственост! Ами като имаме този абсурден данък, значи трябва и за всеки автомобил с регистрация в общината да има и паркомясто, след като го третират като недвижима собственост!
12:59ч. 22 Януари 2020 #4  Nina Има изисквания по ЗАКОН, какво трябва да е отстоянието на сградите, зависи от височината на сградите, както и колко паркоместа минимум трябва да има! А защо се издават разрешителни за строеж без да са спазени изискванията, е важно да ни обяснят! С гаражи проблемът не може да се реши, защото бройката им под една многоетажна сграда е малък,а повечето сгради въобще нямат такива, а и който е платил луди пари за гараж, може и да го ползва за друго, все пак собственикът има някакви права и може и да не паркира автомобил в гаража. Със санкции нищо не се решава, а с даване на възможности и с РАЗУМ, мисли се за инфраструктурата, преди да се строи! Вече построените сгради няма как да се махнат, но притеснителното е, че започнаха по същата схема да съсипват и кварталите! И да, трябва да се мисли и за паркоместа при строеж и то не само за апартаментите, но и за офисите, ателиетата и прочие!Не знам, кой идиот е приел, че за ателиета и офиси паркоместа не трябвало да се осигуряват, а те плащат хем по-висок данък сгради и такса смет от жилищата, хем се оказват без паркоместа!
12:41ч. 22 Януари 2020 #3  wtf Докато има хора мислещи, че някой трябва да осигури място за барутника им пред блока, а щом място няма, не е редно да се глобява, няма как да се оправи нито града, нито държавата
11:34ч. 22 Януари 2020 #2  Рупи Според нормите на проектиране е необходимо отстоянието на сградите да е увеличено с 1,5 пъти от височината им. Така не се засенчват околните сгради.
Но инвеститорите не ги интересува да е красиво, а само печалбата.
Виновни са и хората които си купуват, а после се оплакват, че е презастроено.
11:24ч. 22 Януари 2020 #1  plamdin Лошото е, че вече нещата са необратими и жаждата за пари погуби този така красив град! Сигурно има начин, но надали ще се реализира! На дневен ред е "Чайка"! А колите ще си ги слагаме "на главите"! Но градската управа намери нов начин за допълнителен даник с глобяването на неправилно паркиралите автомобили, които са паркирали така, защото просто няма къде да паркират вечер пред домовете си!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Тежка катастрофа на бул. „Владислав Варненчик“ (снимки)
Днес, 8 Февруари 2026 12:12
Тежка катастрофа е станала днес, малко преди 10 ч. на кръстовището на бул. „Владислав Варненчик“ и ул. „Бенковска“ във Варна. Части от единия автомобил са хвръкнали в подлеза, предаде репортер на Moreto.net
По...
| |
 |
 Близо 60 000 българи са напуснали Германия за една година
Днес, 8 Февруари 2026 11:49
В периода ноември 2024 г. - октомври 2025 г. 58 450 българи са напуснали Германия. Макар сънародниците ни да остават третата най-голяма група сред европейските мигранти в обратната посока, входящият поток...
| |
 |
 Без вода във Варна днес...
Днес, 8 Февруари 2026 11:29
Поради авария без вода от до около 16.00 ч. абонатие на горна зона на кв. Виница...
| |
 |
 Христо Стоичков навършва 60 години – най-голямата легенда в историята на българския футбол
Днес, 8 Февруари 2026 11:03
Най-голямата легенда на българския футбол и спорт Христо Стоичков празнува днес 60-годишен юбилей. Камата е роден на 8 февруари 1966 г. в Пловдив и остава ненадминат като най-успешния български футболист...
| |
 |
 Земетресение с магнитуд 4,8 разтърси Крит
Днес, 8 Февруари 2026 10:37
Силно земетресение с предварителен магнитуд 4,8 разтърси южния остров Крит рано в неделя, съобщиха властите, цитирани от ekathimerini, няма съобщения за щети или пострадали.
Атинският геодинамичен институт...
| |
 |
 Пет комплекта медали бяха раздадени в първия ден на Олимпиадата в Милано–Кортина
Днес, 8 Февруари 2026 10:13
Пет комплекта медали бяха разпределени в първия състезателен ден на Зимните олимпийски игри в Милано–Кортина 2026.
Първият олимпийски шампион на Игрите стана швейцарецът Франьо фон Алмен, който триумфира...
| |
 |
 Искане: Да се въведе данък върху подсладените безалкохолни напитки в България
Днес, 8 Февруари 2026 09:28
Да се въведе данък върху подсладените безалкохолни напитки в България, като част от мерките по превенцията на незаразните заболявания сред населението. За това настояват експертите от Health Metrics -...
| |
 |
 Десет българи стартират във втория ден от Олимпийските игри в Милано–Кортина
Днес, 8 Февруари 2026 09:02
Десет български състезатели ще вземат участие днес във втория ден след официалното откриване на зимните Олимпийски игри Милано–Кортина 2026.
Началото на родното участие в борбата за медалите ще бъде...
| |
 |
 Северна Корея свиква конгрес на управляващата партия
Днес, 8 Февруари 2026 08:37
Северна Корея свиква девети конгрес на управляващата Корейска трудова партия в края на настоящия месец в Пхенян, предадоха световните агенции, като се позоваха на севернокорейската агенция КЦТА.
Точна...
| |
 |
 Уил Луис се оттегля като издател и главен изпълнителен директор на „Вашингтон пост“
Днес, 8 Февруари 2026 08:17
Сър Уил Луис, избран през 2023 г. от Джеф Безос да ръководи трансформацията на вестник „Вашингтон пост“, се оттегля от поста главен изпълнителен директор и издател. Решението идва дни след като медията...
| |
 |
 Крум Зарков е новият председател на БСП
Днес, 8 Февруари 2026 07:55
Крум Зарков е новият председател на БСП. Той беше избран с 416 гласа.
Борислав Гуцанов получи 302 гласа, а трима дадоха гласа си за Руси Статков.
С гласуване делегатите избраха Крум Зарков и за член...
| |
 |
 Жители на "Галата", "Аспарухово" и "Зеленика" излизат на протест срещу застрояването
Днес, 8 Февруари 2026 07:36
Жители на варненските квартали „Галата“, „Аспарухово“ и местността „Зеленика“ организират протестно шествие в неделя, 8 февруари. Сборният пункт е в 12:00 часа на входа на Сити центъра в район „Аспарухово“,...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|