Майки с петиция, заради ограничени представления в детските градини във Варна
 
Варненски майки започнаха петиция срещу заповедта за ограничение на броя театрални представления в детските градини, научи Moreto.net. Петицията Да върнем кукления театър в детските градини на гр.Варна е създадена вчера, а вече има над 400 подписа.
Причината за недоволството на част от майките е заповедта от 6 декември 2018 г. на дирекция "Образование и младежки дейности към Община Варна", в която се посочва, че създадената практика да се провеждат над 10 представления в детските градини, за които се събират средства от родителите, се ограничава до най-много две.
"Тази петиция е за всички онези родители, отраснали с кукленият театър. За всички онези, които като мен, държат децата им да получават периодично от магията на кукленият театър, да бъдат заразени от това изкуство и пренесени в чудният свят на приказките. В забързаното ни ежедневие, малко от нас успяват да водят събота и неделя децата си на театър и вместо да се радваме, че театърът отива при децата ни, ние го гоним", се пише в петицията.
Възпитатели в детска градина във Варна коментираха за Moreto.net, че за някои деца кукления театър на място в детското заведение е единственият им достъп до това театрално изкуство, както и, че за съжаление много родители не водят децата си на подобни културни събития.
Директорът на дирекция "Образование и младежки дейности" Лилия Христова, съобщи за Moreto.net, че при нея не са постъпвали сигнали от родители, които недоволстват от ограничените театрални представления.
Заповедта бе издадена след оплаквания на родители, чиито искания са театралните представления да бъдат ограничени. В заповедта от Лилия Христова, директор на "Образование и младежки дейности" до директорите на общинските детски градини във Варна е посочено "да се преустанови създадената практика да се провеждат над десет представления, за които да се събират средства от родителите" ... "Годишно да се организират най-много по две представления, които да се провеждат по повод на определени празници, по преценка на директора", пише още в заповедта.
"Уважавам мнението и на тези майки, но желая и моето (надявам се и вашето) да бъде уважено, като се върнат представленията отново в детските градини. Да се сформират сборни групи ,в рамките на този един час за децата, чиито майки не желаят те да бъдат “облъчени” културно...", пише още в петицията.
Допълнение:
Работна среща между Лилия Христова - директор на дирекция „Образование и младежки дейности“ при Община Варна, и Вера Стойкова - директор на Държавен куклен театър - Варна, бе проведена по-късно днес, по повод различните мнения на родители на деца от детски градини относно броя на театралните постановки, които се изнасят там. Предстои да бъде взето решение, което ще регламентира възможностите за изнасяне на театрални постановки.
|
Коментари |
06:59ч. 26 Януари 2019 #19  Варна Обидно е дори да се коментира темата!!! Колко трябва да си обезличен, че да не искаш достъп с култура за детето ти веднъж месечно поне?! Същите тези шматки ще жулят фейса в събота и неделя, или ще дремят в барчетата на МОЛ-а и НИКОГА няма да платят билет за себе си и детето, защото "не се налага"! Изумен съм истински!!!
23:35ч. 25 Януари 2019 #18  summertime Някой да ми обясни какво е кодирано под ЕSE, че ще си остана непросветена.
Пълният член никога не е бил отменян. Това, че масово се пише неграмотно, не означава, че неграмотността трябва да е норма.
22:31ч. 25 Януари 2019 #17  Име(nick) На тях не им пречи.Пречи на родителите подали оплакване.
21:08ч. 25 Януари 2019 #16  Лудовико интересно има много хора които нямат деца в градините но са големи капацитети. В градината има 2 пъти седмично английски по желание цената на един урок е повече от театър. Има и един път по желание християнски ценности. Какво пречи на общинските чиновници че някой деца са гледали един път месечно по желание театър.
17:43ч. 25 Януари 2019 #15  ROCKNROLL Една от причините да не кандидатстваме за общинска детска градина - поредната тъпотия, сътворена от умствено ограничени родители - да роптаят за няколкото представления в градината! А не ви ли идва на ум, че за да заведеш детето си на куклен театър в почивен ден, ще трябва да платиш вход и за възрастния? Дали всички родители могат да си го позволят?
17:25ч. 25 Януари 2019 #14  alex63 А и нещо не виждам връзката с темата и правописните познания на някои. Що се отнася до пълния и краткия член нали туго отменят, ту го връщат с други уговорки? Явно има много хора скучаещи в края на седмицата.
17:22ч. 25 Януари 2019 #13  alex63 Робчо, ами на къра да копат ли да ги водят? То с'я и кър не остана! Някога децата си гледахме в "хипера" и не можехме да ги водим много на театър и макар да са минали 25-26 години от тогава още с удоволствие си спомнят дузина та представления които са посетили било с нас било от градината инцидентно!
17:15ч. 25 Януари 2019 #12  Име(nick) Робчо пак се излага.Организацията и нужното време не е по джоба на всеки родител.Това ограничава възможностите им да отидат на театър.
Логично е тези които не искат децата им да ходят на театър да са си в отделна групичка докато тече представлението.
Така само един двама са ангажирани вместо едни родители да занимават другите и да ги карат да отделят от почивното си време и пълноценното време с децата им, за нещо което може да стане докато малките са на градина.
15:37ч. 25 Януари 2019 #11  Rafy Робе един път да съм съгласен с теб. Добре го каза.
15:19ч. 25 Януари 2019 #10  BOZHА грешки - колкото искаш:
1. "...отраснали с кукленият театър."?
2. "... от магията на кукленият театър..."?
3. "... пренесени в чудният свят..." ?
15:11ч. 25 Януари 2019 #9  ralica Предлагам на майките роптаещи срещу театъра, да спрат отрочетата си от градина и училище, чу току виж се образовали и поумнели.( не дай си боже)
14:47ч. 25 Януари 2019 #8  marta Ами да си го води на куклен театър. Има много хубав, с много хубави представления всяка неделя от 11 ч.
14:21ч. 25 Януари 2019 #7  robystТия ра**онени майки които явно няма какво да правят да си вземат децата събота неделя и да си ги водят по театри!Недейте товарете и без това едвам дишащата система!Лигавщини!
14:19ч. 25 Януари 2019 #6  Лудовико Какво им пречи театъра който не иска да не си дава детето. Демокрация. Да ограничат ученията на църквата, щото децата не могат да обядват докато послушниците са са си свършили богоучението
14:10ч. 25 Януари 2019 #5  tatyana1 2 годишно??
14:08ч. 25 Януари 2019 #4  vesso Мислите ли, че при родители, фенове на билетчета и есе-тата, едно дете има шанс да се запази човек?
13:42ч. 25 Януари 2019 #3  Елена Стайкова За по-малките деца в държавните градини, чиито родители пишат "ESE" може би има шанс чрез изкуството, което иначе няма да видят, да се запазят хора.
13:39ч. 25 Януари 2019 #2  Алекснадрина Първо има различни родители, едните искат да има представления, другите не. След като са уважили жалбите на едните родители, следва да уважат и жалбите на другите. Нека по време на кукления театър да се сформират сборни групи за тези деца, които няма да гледат представлението, но да не се лишават останалите деца. Моето дете от 2 г. вече не е на градина, но беше във времето в което имаше куклен театър всеки месец и как го чакаше с нетърпение.
13:29ч. 25 Януари 2019 #1  tanq Родители, като има представления се оплаквате, че ви събират много пари! Сега, като няма защо няма! Нямате угодия.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Двама души с шанс за нов живот: Близките на починала 22-годишна жена дариха органите ѝ
Днес, 19 Декември 2025 08:45
Двама души получиха шанс за нов живот, след като близките на 22-годишна жена взеха благородното решение да дарят нейните органи. Донорската ситуация бе реализирана от екип на МБАЛ - Силистра АД, с координатор...
| |
 |
 Тази вечер: Представителният духов оркестър на ВМС с коледен концерт за варненци
Днес, 19 Декември 2025 08:27
Представителният духов оркестър на ВМС ще изнесе празничен концерт във Варна от 19 часа тази вечер, 19 декември, във Фестивалния и конгресен център.
Диригенти на оркестъра ще са кап. III ранг Георги...
| |
 |
 Съдът решава за ареста на уволнения директор на 138-о училище
Днес, 19 Декември 2025 07:50
Софийският районен съд решава днес дали да остави в ареста уволнения директор на 138-о училище Александър Евтимов. Срещу него са повдигнати две обвинения – за използване на нерегламентирани устройства...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 18 декември
Днес, 19 Декември 2025 07:30
Подаръци през прозореца: Дядо Коледа се спусна от покрива на болница във Варна (снимки)
По нетрадиционен начин Дядо Коледа донесе подаръци на най-малките пациенти в Университетска болница „Света Марина“...
| |
 |
 19 декември в историята
Днес, 19 Декември 2025 07:11
1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард
1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания и Обединеното кралство.
1793 г. – Наполеон...
| |
 |
 Без ток днес във Варна и областта...
Днес, 19 Декември 2025 06:49
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 19 декември, без ток във Варненска област ще са:
- от 8:30 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна -...
| |
 |
 Прогноза за времето - 19 декември
Днес, 19 Декември 2025 06:30
Днес по Черноморието ще бъде предимно слънчево, в сутрешните часове на отделни места с намалена видимост. Към края на деня ще се усили вятърът от североизток. Максималните температури ще бъдат 11°-12°....
| |
 |
 Почистиха канала между двете платна на варненския бул. „Васил Левски“ (снимки)
Четвъртък, 18 Декември 2025 19:04
Каналът между двете платна на бул. „Васил Левски“ е почистен от суха и паразитна растителност, наноси и битови отпадъци, като е осигурена неговата пълна проводимост и безопасност за населението, съобщиха...
| |
 |
 Столичната полиция разкри отвличане, шестима са задържани
Четвъртък, 18 Декември 2025 18:50
Служители на Столичната полиция разкриха случай на отвличане от това лято, при който 42-годишен мъж е бил държан насилствено повече от денонощие. Задържани са шестима души, свързани с престъплението, разкриха...
| |
 |
 Премиерът Желязков подари български евромонети на европейските лидери (снимки)
Четвъртък, 18 Декември 2025 18:39
Премиерът в оставка Росен Желязков подари днес на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола и на председателя на Европейския съвет...
| |
 |
 Варненци отново излязоха на протестно шествие срещу бюджета (снимки)
Четвъртък, 18 Декември 2025 18:26
Протест срещу действията на управляващото мнозинство около държавния бюджет се провежда тази вечер в центъра на Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Демонстрацията започна пред сградата на Общината...
| |
 |
 От септември 2026 г. стартират директни полети от Варна до Рим
Четвъртък, 18 Декември 2025 18:15
От 22 септември 2026 г. пътниците от Летище Варна ще могат да летят директно до италианската столица Рим с авиокомпанията Wizz Air. Полетите по новата линия ще се изпълняват три пъти седмично – във вторник,...
| |
|
|
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|