Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

"Аспарухово" ще възкръсне с 15 млн. лева

Петък, 15 Август 2014 14:12
Източник: Стандарт   
Сн.: live.varna.bg
15 август е денят на Варна. Как ще празнува морската ни столица по-малко от 2 месеца след унищожителния потоп? Ще възкръсне ли "Аспарухово" от пепелта и какви мерки взема общинската управа, за да не се повтори трагедията от 19 юни? Могат ли местна и централна власт да работят в тандем? И какво очаква община Варна от служебния кабинет? Пред "Стандарт" отговаря кметът на морската столица Иван Портних.

Държавата ни прехвърли горещия картоф с гетата, казва Иван Портних

- Г-н кмете, въпреки че настроението днес е празнично, не може да подминем въпроса с арестуването на районния кмет на "Младост" Христо Христов? Възможно ли е това да спре събарянето на опасните постройки в ромската махала "Максуда"?

- Събарянето на опасните постройки в "Максуда" ще продължи въпреки ареста на районния кмет на "Младост" Христо Христов. Ще продължим с мерките по спазване на закона въпреки последните събития. Заявявал съм го нееднократно, че се върви по процедура и тези стъпки, които сме предприели, ще продължат и в бъдеще.

Относно вчерашната акция на ДАНС в кметство "Младост" и ареста на районния кмет Христо Христов, след като разследващите органи излязат с официално становище, ще се направи преценка какви мерки да се вземат от страна на общината. Нека се види какъв е въпросът и дали касае периода на дейността му като районен кмет или предходен период.

- Голямо предизвикателство пред вас беше бедствието в квартал "Аспарухово". Какъв е урокът от потопа на 19 юни?

- Трагедията беше голяма, все още работим по ликвидиране на последствията - издигаме укрепителни стени, съборихме общо 108 опасни постройки - жилищни и обществени, вече сме подали информация чрез областния управител до Междуведомствената комисия за 1 854 000 лв. - за всички извършени неотложни аварийно-възстановителни работи. Чакаме 10 млн. лв. за възстановяване и укрепване на района, както и 4,9 млн. лв. (индикативна стойност) за допълнителни дейности по възстановителни работи. Очакваме бързи решения от страна на служебното правителство. В момента подготвяме документация заедно с общините Добрич, Аксаково и Бяла, които също пострадаха от дъждовете, за кандидатстване за средства по фонд "Солидарност" към ЕК - за цялостна превенция и укрепване на свлачища, дерета и брегоукрепителни съоръжения. Изводите от потопа са, че е нужен по-добър синхрон и подготовка на службите при овладяването на подобни бедствия. Природни катаклизми се случват, никой не е застрахован, затова смятам, че превенцията и адекватната реакция в такива кризи е много важна. Това, което много ме трогна, бе помощта на хората, доброволчеството, подадената ръка от стотици хора. Благодаря от сърце на всеки, който с труд и средства бе съпричастен с трагедията в "Аспарухово". В знак на признателност предложих на съвета по естетизация в квартала да бъде изграден символ на доброволчеството, за да се помни доброто.

- От Варна започна "модата" по събаряне на незаконни постройки в ромските гета - в Стара Загора разчистиха цял парк. Как вървят акциите в махалите?

- Това е проблем, затлачван от десетилетия - до ноември 2012 г. контролът върху незаконното строителство на този вид обекти е бил в правомощията на ДНСК. След това горещият картоф се прехвърля на общините. Т.е. явно години наред е съществувал един негласен договор между държавата и обитателите на махалите, затова няма как този проблем да бъде решен с магическа пръчка. Още в стъпване в мандат започнахме обследване на ромските гета, но се оказа, че в районните администрации липсва ресурс по отношение на контрола на незаконното строителство. Затова увеличихме щата на съответните дирекции с решение на ОбС, делегирахме права на районните кметове и резултатът вече е видим - започна доброволно събаряне на постройки в Гъбената махала във Владиславово, поетапно същото се случва в момента и в Максуда. Този процес няма да бъде спрян, защото законът трябва да се спазва. Не можем да позволим съществуването на опасни и незаконни сгради, някои от които се намират в дерета, животът на хората е по-важен от моментното им икономическо състояние.

- Започнаха промени в областните управи. Как ще работите евентуално с нов губернатор и какво друго очаквате от служебното правителство освен средства за бедствието?

- За да има резултатна работа, е нужно добро партньорство между местната и държавната власт. Смятам, че това е правилният и отговорен подход при решаването на важни за града въпроси. Що се отнася до служебното правителство - ще поискаме да ни бъдат предоставени държавните имоти в Салтанат, за да имаме възможност за активно паркоустройство на Морската градина, очакваме най-накрая да получим Юнашкия салон - една емблематична за града сграда, за ремонт на която има осигурено финансиране, както и отваряне на пространството до второ кейово място на пристанището, за да бъде превърнато в една атрактивна зона за туристите. Районът може да стане визитната картичка на града, място за провеждане на много културни прояви и забавления.

- Предстои поредна изборна кампания, имате ли амбиции да влезете в парламента?

- Само преди година варненци ми гласуваха доверие за промяна на града. В момента имаме много задачи и съм изцяло съсредоточен върху тяхното решаване, върху реализирането на важните за морската столица проекти. Привличането на пари от Европа е един от лостовете, с които можем да влияем върху развитието на града. Що се отнася до резултатите от работата на ГЕРБ във Варна - показателно е отличното представяне на изборите за Европарламент.

- Измина 1 г., откакто поехте управлението на Варна, как ще опишете този период с една дума?

- Работа! Това е думата, с която мога да опиша годината, която отмина. Получихме тежко наследство, има много проблеми, но ги решаваме поетапно - с много труд и упорство. Както е при управлението на автомобила - хвърляш поглед в огледалото назад, но гледаш съсредоточено напред. Мисля, че за този период определено имаме резултати в различни сфери - почти на 100% обновихме градския транспорт - по улиците на града се движат 70 нови автобуси, в които се предлага безплатен интернет, поетапно пристигат и новите тролеи. Предстои да бъде изградено високоскоростно трасе за градския транспорт, автоматизирана билетна система, велоалеи и други компоненти по проекта за Интегриран градски транспорт. Естествено гонят се срокове, загубено е време, но в рамките на тази година наваксахме и очакваме добър финал.

Друг важен приоритет в работата ни е окончателно решаване на проблема с липсата на места в детските градини - открихме нови пристройки и строим нови детски градини и ясли. Много от проектите, които реализираме, са свързани и с подобряване на околната среда - дълбоководното заустване на отпадни води в курорта Златни пясъци, новият тласкател на помпена станция "Акациите". Отделяме специално внимание и на градската инфраструктура - работим по обновяване на центъра на града, изградихме нов паркинг до жп гарата, с възможност за престой на автобуси с туристи, които вече могат лесно и бързо да стигнат до част от интересните културно-исторически паметници в града - Римските терми, музея за история на Варна, църквите "Св. Атанасий" и "Успение Пресвета Богородица". Самите терми -Големите и Малките, в момента се обновяват, поставя се и декоративно осветление, изграждаме нов информационен център. Въвеждаме нова политика по отношение на уличните ремонти - пълна рехабилитация вместо запълване на дупки. Така са обновени бул. "Цар Освободител", бул. "Трети март", ул."Брегалница" и др. Обновихме над 8 км тротоари. Работим за отварянето на първо кейово място до Морска гара и превръщането на зоната в привлекателно място за отдих и развлечения. Чакат ни още много задачи.

- Вие успешно се занимавахте с туризъм, преди да поемете кметския пост, вероятно това ви е от полза днес?

- Да, туризмът ми е слабост - част от големите инфраструктурни проекти са подчинени на амбицията да направим града по-удобно и привлекателно място като туристическа дестинация, защото потенциалът на Варна е огромен. Знам какво, къде и как трябва да бъде променено и работим за това. Създадохме ресорна дирекция в общината, активно представяме Варна на международните туристически борси, слагаме указателни табели и карти по улиците с нова визия.

- Каква е мечтата ви за Варна?

- Искам варненци да имат причини да остават в родния си град, да се чувстват комфортно и спокойно, да бъдат реализирани. Защото Варна е специално място, тя е Бряг на вдъхновението, каквото е мотото на кандидатурата ни за Европейска столица на културата. Въпреки трудностите и предизвикателствата, пред които сме изправени.

- 15 август е денят на Варна - Свето Успение Богородично, как ще го посрещнете?

- По традиция Варна посрещна празника с благодарствен молебен в катедралата "Св. Успение Богородично". В Летния театър ще бъдат раздадени наградите "Почетен гражданин на Варна", ще има концерт и заря. Имахме много интересни идеи, но редуцирахме проявите заради разходите, които направихме по ликвидиране на последствията от наводнението в "Аспарухово". Използвам повода да поздравя всички съграждани, да им пожелая много здраве, сполука и повече спокойни и ведри дни.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Международна корпорация стана партньор на състезание по ориентиране във Варна
Сряда, 10 Декември 2025 12:30
Международната строителна корпорация КУБ стана финансов партньор на 54-тото издание на Купа „8-ми Декември“ по спортно ориентиране. Събитието, организирано от Спортен клуб „Академик“ (Варна), се проведе...
Над 270 български производители представиха продуктите си на фермерските пазари на Lidl през 2025 г.
Сряда, 10 Декември 2025 12:23
Общо 274 български производители от 146 населени места взеха участие в 15-те фермерски пазара на Лидл България през тази година. Това е ръст от 30% в сравнение с предходната 2024 г., когато в инициативата...
Мутирал щам на грипа набира скорост във Великобритания, няма да подмине и България
Днес, 11 Декември 2025 12:16
Мутирал щам на грипния вирус H3N2, който вече предизвиква бум на заболели във Великобритания, вероятно ще достигне и България. Това заяви пред БНТ проф. Ива Христова, директор на Националния център по...
Нови училищни програми стимулират четенето с разбиране без задължителни списъци
Днес, 11 Декември 2025 12:04
„Четете каквото Ви харесва“. Това трябва да е първото послание на учителите към новото поколение ученици, ако искаме да го спечелим за книгите. Защото мотивация за четене се постига, когато отделната личност...
МРРБ обясни какво бави плащанията към Варна за важни проекти
Днес, 11 Декември 2025 11:50
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) посочи причините за забавените плащания към Община Варна по редица инфраструктурни проекти. Отговорът е предоставен от регионалния министър...
Годишните награди за строителство 2025 отличиха най-активните професионалисти в сектора
Днес, 11 Декември 2025 11:44
На 9-ти декември 2025 г. се проведе Форум Реал и церемонията по връчването на Годишните Награди за Строителство М2. Над 500 гости от лидерите на индустрията и участници в строително-инвестиционния процес,...
Голям удар срещу контрабандата: България в центъра на операция „Пирати 3"
Днес, 11 Декември 2025 11:37
Голям удар срещу трансграничната престъпност беше нанесен в рамките на общоевропейската операция „Пирати 3“, домакин и координатор на която тази година беше Агенция „Митници“. Между 6 и 17 октомври...
В галерия “Графит” ще се проведе благотворителна фотоизложба “Пътят на слънцето”
Днес, 11 Декември 2025 11:26
В навечерието на светлите коледни празници галерия “Графит” в гр. Варна ще ни стопли с най-красивата светлина - тази на изгряващото слънце. В 45 художествени фотографии ще бъдат показани магически изгреви...
МВнР предупреждава за мащабна национална стачка в Италия на 12 декември
Днес, 11 Декември 2025 11:14
На 12 декември, петък, в Италия ще се проведе национална стачка, която ще засегне железопътния, градския и извънградския обществен транспорт, както и образователния, здравния и административния сектор....
Без вода днес във Варна
Днес, 11 Декември 2025 10:53
Един район е без вода във Варна, а причината е предизвикана авария от външна фирма, съобщиха от ВиК-дружеството. Потърпевши са абонатите в част от местност "Манастирски рид". Очаква се водоподаването...
Лудогорец приема ПАОК с Кирил Десподов в решителен мач от Лига Европа
Днес, 11 Декември 2025 10:39
Лудогорец посреща ПАОК Солун в двубой от шестия кръг на основната фаза в Лига Европа. Срещата на стадиона в Разград започва в 19:45 часа днес и ще предложи първата в историята среща между двата отбора,...
Ново земетресение разлюля Западна Турция
Днес, 11 Декември 2025 10:26
Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер бе регистрирано тази сутрин в Западна Турция, съобщава Европейско-средиземноморският сеизмологичен център (EMSC). Трусът е усетен в 10:06 часа местно време, на 60...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.1 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook