Новата настилка в центъра на Варна най-доброто в момента
Целият проект приключва до края на годината
 
До 15 май ще приключи първи етап от започналата реконструкция и рехабилитация на пешеходните зони в центъра на Варна, научи репортер на Moreto.net. Планираната реконструкция и рехабилитация на зони за обществен отдих и главната пешеходна зона, включително градско обзавеждане и озеленяване; въвеждане на енергоспестяващо улично осветление и създаване на достъпна архитектурна среда се реализират по ОП „Регионално развитие“. Средствата за това му идват по схемата за безвъзмездно финансиране . Общата му стойност е 5 млн. лева, като 250 хил. от тях са осигурени от общинския бюджет. Основният обект по проекта обхваща района на Градска градина - Площад „Независимост” - бул. "Княз Борис I" - ул. „Русе“ - засяга и стълбите пред входа на драматичен театър „Стоян Бъчваров”. Идеята е пълният обем на обекта да бъде приключен до Нова година, след като изпълнението на втория и третия етап започне в края на септември, заяви кметът.
Материалите за новата настилка - край на пързалката в неподходящо време
Материалите, които ще бъдат използвани за реализацията, са гранитни павета с размери 10х20 и дебелина 52 мм и клинкерни павета със същите параметри. Самите площади ще бъдат изработени от гранитни плочи със същата дебелина, които са със специфични рингови форми.
Гранитните павета вече са във Варна. Скоро се очакват и клинкерните павета.
„Стандартът и дебелината на материалите са едни от най – големите. Параметрите за устойчивост са максимално завишени. Надяваме се, че използваният материал ще е достатъчно дълготраен.“, посочи кметът Иван Портних. Той допълни, че е избрано най – доброто на пазара в момента. Материалите са немски и са с параметри превишаващи европейските стандарти.
Новата настилка ще сложи край на това след всеки дъжд площад „Независимост“ да се превръща в пързалка заради неподходящото покритие.
Старите плочки ще се рециклират
Всички демонтирани материали, които могат да бъдат използвани за нещо, са складирани в ОП „Инвестиционна политика“ стана ясно на пресконференцията. Част от тях вече са намерили предназначение в различни градинки в града. Част от проекта предвижда запазване на старата мраморна настилка в определени обхвати, за да има приемственост.
Етапите - приключват до края на годината
Първи етап, по който се работи в момента се очаква да приключи до 15 май.
Той обхваща работата по терена между площад „България“ и площад „Варна“. В него се включва и градската градинка зад драматичен театър „Стоян Бъчваров”
Днес стана ясно също, че през втората половина на следващата седмица се очаква да започне полагането на настилката, защото тогава би трябвало да приключи работата на Енерго по подземните комуникации.
Вторият етап, който включва площад „Независимост“, ще започне през есента. Въпреки това дотогава са предвидени някои подобрения, увериха от екипа, който е ангажиран с реализирането на проекта.
Третият етап обхваща теренът между площад „България“ и хотел „Черно море“.
Според предварителните планове в края на тази година се очаква варненци да се радват на модернизирана пешеходна зона и нови места за отдих.
Концепцията на проекта
Концепцията на предлаганото решение е максимално опростена с цел яснота и икономичност и се състои в систематичното прилагане на три компонента, които в комбинация да създадат множество разнообразни градски ситуации за взаимодействие с гостите си:
Пръстени – микроплощади с вградена тематична информация, които служат като лесни за описание дестинации и интересни за разгадаване системи;
Пътеки – ясни за следване връзки между микроплощадите, които са буквално изтъкани от настилката и правят ориентацията лесна, като в същото време обобщават естетиката на цялата пешеходна зона;
Градска зеленина – вмъкната навсякъде по протежение на пешеходната зона, така че да създаде усещането за цялостна връзка с природата, която избива изпод пръстените и пътеките, и напомня за своята сила. Озеленяването е направено с устойчиви местни видове и свързва целия проект в обща локална екосистема.
Относно съдбата на Дупката, която също попада в пешеходната зона, градоначалникът коментира, че вече неколкократно са водени разговори с министър – председателя Пламен Орешарски на тази тема.


|
Коментари |
07:28ч. 4 Април 2014 #17  Дорa Велинова Абе на Брегалница тия тротоари така ли ще останат! Много зле са направени. Ако и тука качеството ще е като там ...
10:52ч. 3 Април 2014 #16  orles Написаното е отлично.Най-важното е ,че се прибират старите материали от омразния комунизъм те бяха истински.Могат да се ползват за по малки обекти из града.Масивни каменни бордюри рязани с циркуляри-жалко ще бъде играчите да ги закарат на вилите си за наша сметка.
За чуждите езици дето чувате не се съмнявайте ,че ще направят майсторски нещата.Нашите глезльовци/мамините/не могат такава черна работа да правят.НА ТЯХ ИМ ДАЙ ТЕХНО,МЕТЪЛ,ВЪОБЩЕ ДИСКО.Дано само тези приближени на кмета да не са само ласкатели и да ЛЪЖАТ НАЙ НАГЛО.
08:57ч. 3 Април 2014 #15  Mu(n)cho жив тЪшак брат ми-както сами казват тия дето редят плочките :)
22:22ч. 2 Април 2014 #14  mustermann Добре върви. Дано за поставянето на паветата са намерили истински майстори. Голяма играчка ще е с тази мозайка и различни тонове.
22:15ч. 2 Април 2014 #13  -me- Оп, не прочетох както трябва, извинявам се! :Д
22:10ч. 2 Април 2014 #12  -me- Какъв край на годината???? Нали уж докрая на лятото?! Гледам през изминалите два дена от тази интернет камера и никой нищо не прави все още! Какво чакат още? Какво се случва изобщо, някаква идея имате ли?
22:06ч. 2 Април 2014 #11  Niko Изкуственото дърво... дано вандалите му видят сметката!
Защо не естествено? Един чинар би стоял доста по добре. Освен това има технологии за пресяване на дървета. Може да бъде посято готово дърво с височина 3-4 метра...
21:16ч. 2 Април 2014 #10  Друг Не веднъж съм се изказвал отрицателно за естетиката на проекта, но със сигурност е по-добре от сега. Не мислите ли, че трябва да се обозначи достатъчно ясно, че площад Независимост ще бъде ремонтиран, за да не се излагаме пред туристите - ще си помислят, че са в 4-тия свят?
20:58ч. 2 Април 2014 #9  Intruder А бе де да знам.. аз 3-4 пъти минах от там, като гледам общаците какви са, лапнали по един фас и говорят на някакви чужди езици всичките. Ако тия същите ще го правят не чакайте качество от тях
20:40ч. 2 Април 2014 #8  Перверзник Нямам търпение да разкарат некадърно избраните и поставени плочки на недоразумението Кирил Йорданов. Проектът стои много стилно. Лично аз одобрявам визията.
20:27ч. 2 Април 2014 #7  chevi и за старата казваха същото играчитее
20:07ч. 2 Април 2014 #6  Бати Венко Ей Гоше след две зими ще питаш пак същото!
19:24ч. 2 Април 2014 #5  Венче Бих искала да чуя мнението ви за изкуственото дърво, което се предвижда в центъра на кръговете пред магазин "Ню Йорк" (бившия "Валентина"). Много кичозно ми изглежда.
17:08ч. 2 Април 2014 #4  Georgi Hadzhitinev Няма ли да се потърси отговорност на авторите на предишния ремонт?
17:03ч. 2 Април 2014 #3  dido това същото се говореше 15 години и при кирил йорданов .------
17:00ч. 2 Април 2014 #2  Teo Изключително много ще се радвам ако това което е написано по-горе стане факт.Дано също така да издържат повече време , че предишните плочки бяха отврат : (виж линк...)
16:34ч. 2 Април 2014 #1  Дорa Велинова Звучи добре, дано наистина материалите да са здрави, там е много усойно място.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Украйна порази пет руски изтребителя при нощна атака в Крим
Днес, 4 Август 2025 18:51
Украинската Служба за сигурност (СБУ) е нанесла удар по пет руски военни самолета при нощна атака с дронове на летище Саки в анексирания от Русия Крим.
По данни на СБУ, операцията е извършена от екипи...
| |
 |
 Глобяват мъж за палене на суха листна маса край големия пожар в Илинденци (видео)
Днес, 4 Август 2025 18:39
Продължават действията на пожарникарите, служителите на полицията, горските стопани и доброволците за пълното ликвидиране на огнената стихия в района на благоевградското село Илинденци и преодоляване на...
| |
 |
 Лятна сцена и любими герои – програмата на Кукления театър – Варна (4–10 август)
Днес, 4 Август 2025 18:28
Държавен куклен театър – Варна кани малчуганите и техните родители на театрални срещи под открито небе. В седмицата от 4 до 10 август спектаклите ще се играят на лятната сцена на театъра.
На 5 август,...
| |
 |
 Почина актьорът Кирил Кавадарков
Днес, 4 Август 2025 18:22
Дни преди да навърши 82 години почина актьорът Кирил Кавадарков - един от доайените на Народния театър "Иван Вазов", съобщиха от Съюза на артистите в България.
Актьорът е издъхнал снощи в дома си в...
| |
 |
 Във Варна поставиха пилотно първия контейнер за зелен отпадък
Днес, 4 Август 2025 18:10
Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“ в местността „Манастирски рид“, в близост до хотел „Геолог“.
Контейнерът...
| |
 |
 КФН: Няма да се преподписват договори при въвеждането на еврото
Днес, 4 Август 2025 17:57
Преминавато към еврото в България от 1 януари 2026 г. няма да наложи преподписване на действащи договори в небанковия финансов сектор. Това увери председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Васил...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 4 Август 2025 17:44
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 5 август, без ток във Варна и областта ще са:
- от 8:00 ч. до 17:00 ч. гр. Варна - кв....
| |
 |
 Автобус блъсна и уби велосипедист без светлини край Крапец
Днес, 4 Август 2025 17:30
Тежък пътен инцидент отне живота на 61-годишен велосипедист на главния път край село Крапец. Произшествието е станало в ранните часове на 2 август, съобщиха от полицията в Добрич.
Според първоначалната...
| |
 |
 Десетина варненци протестираха с искане за оставка на председателя на Общинския съвет (снимки)
Днес, 4 Август 2025 17:18
Десетина души се събраха на протест с искане за оставката на председателя на Общинския съвет във Варна Христо Димитров. Демонстрацията се проведе този следобед на ул. „Димитър Икономов“ 21, където се помещава...
| |
 |
 Румънски частен самолет кацна аварийно край плевенско село
Днес, 4 Август 2025 17:04
Румънски частен самолет е кацнал аварийно край плевенското село Гиген. За това съобщи окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.
Самолетът е бил управляван от румънски гражданин, който е и собственик...
| |
 |
 Започна разчертаването на зоните за маси и столове в центъра на Варна
Днес, 4 Август 2025 16:51
Служители на район „Одесос“ стартираха разчертаването на разрешените площи за разполагане на маси и столове пред заведенията в централната част на Варна. Проверяват се обектите с издадени разрешения, като...
| |
 |
 МРРБ: Информацията за разплащанията е налична, списъкът с имоти временно свален по обективни причини
Днес, 4 Август 2025 16:38
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) опровергава информация, публикувана от медия, в която се твърди, че на сайта на министерството липсват данни за разплащания по проекти...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|