По указание на министъра на външните работи консулът на България в Мексико Емил Самарджиев посети в периода 16–19 октомври Панама, за да получи актуална информация във връзка със случая на кап. Светлозар Собаджиев.
Емил Самарджиев разговаря с адвоката на кап. Собаджиев, нает чрез Световния съюз на капитаните в САЩ. Консулът се срещна с главния секретар на Главната прокуратура на Панама – Рамзес Баррера Паредес, и с Хавиер Гарабалльо, ръководител на специализираното звено по престъпленията, свързани с наркотрафика.
Консул Самарджиев проведе среща в Централното управление на затворите на Панама и разговоря с генералния директор на системата на затворите Анхел Калдерон и Виелка Гонзалес, ръководител на отдела по правни въпроси. По молба на консула ръководството на затворите ще осигури медицински преглед на кап. Собаджиев и съответното лечение, ако това е необходимо.
Емил Самарджиев посети Светлозар Собаджиев в затвора „Ла Хоя”, за да го запознае с резултатите от проведените разговори във връзка с воденото следствие. Българинът се намира в отделение само за чужденци.
Светлозар Собаджиев беше задържан на 29 март 2011 г., след като на управлявания от него кораб „Маас Трейдър” бяха открити 169 кг кокаин. От самото начало по случая пълно съдействие оказва българското посолство в Мексико и почетният консул на България в Панама г-жа Клаудия Лисичков. Основната пречка за започване на процеса е отказът на кап. Собаджиев да даде показания, тъй като в Панама няма заклет преводач от български на испански език и обратно.
Според панамското законодателство наказанието при доказване на обвинението е от 10 до 15 години затвор. Срокът на предварителния арест може да бъде до минималния срок от предвидената в закона присъда, т.е. – 10 години.




Български моряци са оставени с месеци без заплати
Новини - теми












Отварят пътя за кв. "Виница"
Да помогнем: Създателят на Ретро музея във Варна Цветан Атанасов има нужда от помощ за лечение
ОИК-Варна проверява отпуските на кмета Благомир Коцев
Скандал за обедна тишина завърши с фрактура и арест във Варна
Без ток във Варна и областта днес ще са...
Започва есенно-зимната дератизация във Варна
Административният съд отмени измененията в наредбата за преместваемите обекти във Варна
Мерц: Сирийските бежанци трябва да се върнат у дома или ще бъдат депортирани
"6 7" – числото, което завладя интернет и стана дума на годината
Прогноза за времето - 4 ноември
Част от кв. "Левски" без вода от зори
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Почина изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните
4 ноември в историята
Най-важното от Варна във вчерашния 3 ноември
Мистериозният случай в Пирин: Намереният в бивак мъж отказал настаняване в социално заведение
Хванаха нарушител да превозва калкан без документи край Каварна
Ново силно земетресение в Западна Турция
Подобриха 37-годишен плувен рекорд на Таня Богомилова
Част от средновековна кула до Колизеума се срути по време на ремонт в Рим
"Politico": ЕС не може да реши какво да прави с ChatGPT





RSS Новини