Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Учените твърдят, че са открили откъде произхожда магнитното поле на слънцето

Четвъртък, 23 Май 2024 15:40
Източник: Moreto.net   
Слънцето има мощно магнитно поле, което създава слънчеви петна по повърхността на звездата и отприщва слънчеви бури като тази, която окъпа голяма част от планетата в красиви полярни сияния този месец.

Но как точно това магнитно поле се генерира вътре в слънцето е загадка, която измъчва астрономите от векове, връщайки се към времето на италианския астроном Галилео, който прави първите наблюдения на слънчевите петна в началото на 1600 г. и забелязва как те варират във времето .

Изследователи зад интердисциплинарно проучване изложиха нова теория в доклад, публикуван в сряда в списание Nature . За разлика от предишни изследвания, които предполагаха, че магнитното поле на слънцето произхожда от дълбините на небесното тяло, те подозират, че източникът е много по-близо до повърхността.

Моделът, разработен от екипа, може да помогне на учените да разберат по-добре 11-годишния слънчев цикъл и да подобрят прогнозирането на космическото време, което може да наруши GPS и комуникационните сателити, както и да заслепи наблюдателите на нощното небе със сияния.

„Тази работа предлага нова хипотеза за това как се генерира магнитното поле на слънцето, което по-добре съответства на слънчевите наблюдения и, надяваме се, може да се използва за правене на по-добри прогнози за слънчевата активност“, каза Даниел Лекоанет, асистент по инженерни науки и приложни науки математика в Инженерното училище McCormick на Северозападния университет и член на Центъра за интердисциплинарни изследвания и изследвания в астрофизика.

„Искаме да прогнозираме дали следващият слънчев цикъл ще бъде особено силен или може би по-слаб от нормалното. Предишните модели (приемайки, че слънчевото магнитно поле се генерира дълбоко в Слънцето) не са били в състояние да направят точни прогнози или (да определят) дали следващият слънчев цикъл ще бъде силен или слаб“, добави той.

Слънчевите петна помагат на учените да проследяват слънчевата активност. Те са началната точка за експлозивните изригвания и събитията на изхвърляне, които освобождават светлина, слънчев материал и енергия в космоса. Скорошната слънчева буря е доказателство, че слънцето се доближава до „слънчевия максимум“ – точката в неговия 11-годишен цикъл, когато има най-голям брой слънчеви петна.

„Тъй като смятаме, че броят на слънчевите петна следва силата на магнитното поле в Слънцето, смятаме, че 11-годишният цикъл на слънчевите петна отразява цикъл в силата на вътрешното магнитно поле на Слънцето“, каза Лекоанет.

Моделиране на магнитното поле на слънцето

Трудно е да се видят линиите на магнитното поле на слънцето, които преминават през слънчевата атмосфера, за да образуват сложна мрежа от магнитни структури, много по-сложни от магнитното поле на Земята. За да разберат по-добре как работи магнитното поле на слънцето, учените се обръщат към математически модели.

За първи път в науката моделът, който Lecoanet и колегите му разработиха, отчита феномен, наречен торсионна осцилация - магнитно задвижвани потоци от газ и плазма в и около слънцето, които допринасят за образуването на слънчеви петна.

В някои области въртенето на тази слънчева характеристика се ускорява или забавя, докато в други остава стабилно. Подобно на 11-годишния слънчев магнитен цикъл, торсионните колебания също преминават през 11-годишен цикъл.

„Слънчевите наблюдения ни дадоха добра представа за това как материалът се движи вътре в Слънцето. За нашите суперкомпютърни изчисления решихме уравнения, за да определим как се променя магнитното поле в Слънцето поради наблюдаваните движения“, каза Лекоанет.

„Никой не беше правил това изчисление преди, защото никой не знаеше как ефективно да извърши изчислението“, добави той.

Изчисленията на групата показват, че магнитните полета могат да бъдат генерирани на около 20 000 мили (32 100 километра) под повърхността на слънцето - много по-близо до повърхността, отколкото се предполагаше преди. Други модели предполагаха, че е много по-дълбоко - около 130 000 мили (209 200 километра).

„Нашата нова хипотеза предоставя естествено обяснение за торсионните колебания, които липсват в предишните модели“, каза Лекоанет.

„Астрофизическа енигма“

Важен пробив беше разработването на нови числени алгоритми за извършване на изчисленията, каза Лекоанет. Водещият автор на статията Джеф Васил, професор в Университета на Единбург в Обединеното кралство, излезе с идеята преди около 20 години, каза Лекоанет, но бяха необходими над 10 години за разработване на алгоритмите и беше необходим мощен суперкомпютър на НАСА за провеждане симулациите.

„Използвахме около 15 милиона процесорни часа за това разследване“, каза той. „Това означава, че ако се бях опитал да направя изчисленията на лаптопа си, щеше да ми отнеме около 450 години.“

В коментар, публикуван заедно с изследването, Елън Цвайбел, професор по астрономия и физика в Университета на Уисконсин-Медисън, каза, че първоначалните резултати са интригуващи и ще помогнат за информиране на бъдещи модели и изследвания. Тя не е участвала в изследването. Цвайбел каза, че екипът е добавил „провокативна съставка към теоретичната смес, която може да се окаже ключ към разгадаването на тази астрофизична енигма“.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Наука
Как се става от начинаещ до Junior IT специалист?
Вторник, 23 Януари 2024 16:01
Технологичният напредък е отличителен белег на 21-ви век. Навсякъде около нас, във всичко, което използваме, има нещо общо с технологиите. Това бързо развитие изисква все повече кадри, а в България над...
Частната космическа мисия "Аксиом 3" се скачи с МКС (видео)
Събота, 20 Януари 2024 16:39
Четиримата астронавти от екипажа на частната космическа мисия на "Аксиом Спейс" пристигнаха на Международната космическа станция, съобщи Ройтерс. Роденият в Испания бивш астронавт на НАСА, който е командир...
Как да използвате технически анализ за повишаване на печалбите на Форекс пазара?
Петък, 19 Януари 2024 14:19
Техническият анализ е фундаментален инструмент за всеки инвеститор или трейдър, който иска да повиши своите печалби на финансовите пазари. Той се фокусира върху изучаването на пазарните данни и графики,...
Американският космически кораб Peregrine One приключи мисията си в пламъци
Петък, 19 Януари 2024 12:11
Американският космически кораб Peregrine One, изстрелян миналата седмица, за да се опита да кацне на Луната, приключи мисията си в пламъци над Тихия океан. Корабът претърпя повреда в задвижването, която...
Yettel стартира предварителните поръчки за най-новите флагмани от Galaxy S серията на SAMSUNG с клиентско предимство до 700 лв.
Четвъртък, 18 Януари 2024 11:15
Всеки, поръчвал новите устройства до 30 януари, може да ги вземе с по-голяма памет на цената на по-малката и комплект аксесоари Броени минути след световната премиера на най-новите смартфони от флагманската...
Ракета на SpaceX изведе в орбита първия турски астронавт (видео)
Петък, 19 Януари 2024 10:29
Първият астронавт на Турция Алпер Гезеравджъ и трима други членове на екипажа, представляващи Европа, успешно отлетяха от Флорида в четвъртък на пътуване до Международната космическа станция в най-новата...
Пускат първия изкуствен интелект на български BgGPT
Понеделник, 15 Януари 2024 18:11
INSAIT представи официално днес BgGPT - първият отворен голям езиков модел с изкуствен интелект от последно поколение, създаден за българската държава, потребители, публични и частни организации. В събитието...
От начинаещ до Junior IT специалист във Варна? Ето как да постигнем това
Вторник, 9 Януари 2024 17:10
Програмите могат да бъдат гледани и онлайн или на запис. Тази гъвкавост дава възможност на хората, дори и на тези, които в момента работят в друга област, да обмислят своята преквалификация, без да е необходимо...
Търси в новини:
910111213141516171819

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook