През 1971 г. на същата дата в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зони.
Рамсарската конвенция е първият и единствен до днес международен договор за опазване и устойчиво ползване на природните ресурси, насочен към специфичните екосистеми. Първоначално, Рамсарската конвенция е създадена като международен договор с цел опазване на влажните зони предимно като местообитание на водолюбиви птици.
От тогава насам, Конвенцията разширява своя обхват и понастоящем обхваща всички аспекти на опазването и разумното ползване на влажните зони, признавайки ги като екосистеми с жизненоважна значимост по отношение на опазването на биологичното разнообразие, управлението на водите и благосъстоянието на човешките общности.
В списъка с влажни зони от международно значение са включени и обекти от България. Сред тях са езерото „Сребърна“, комплексът „Ропотамо“, Дуранкулашкото блато и много други. А през 2011 г. в него попада и Драгоманското блато, което е част от европейската екологична мрежа „Натура 2000“, както и от Европейския зелен пояс.
Влажните зони са в основата на развитието на цивилизациите в продължение на хилядолетия. Те осигуряват на местните общности достъп до риба и сладка вода за пиене, напояване на добитъка и отглеждането на земеделски култури. Рибата, добита от влажните зони, е основен източник на протеини за повече от 1 милиард души, аквакултурите се развиват по-бързо от всеки друг сектор за производство на храни, а оризовите полета изхранват 3,5 милиарда души или почти половината от световното население всяка година. Освен това влажните зони осигуряват по-голямата част от водата, от която всички ние зависим. Те филтрират замърсителите, предоставяйки ни вода, която можем безопасно да пием, при положение, че по-малко от 1% от сладката вода в света е годна за консумация.
За съжаление, неустойчивите земеделски практики увреждат и унищожават влажните зони. Повече от половината влажни зони с международно значение са увредени от селското стопанство. Причината е, че днес потребяваме повече вода, отколкото природата може да възстанови. Използването на вода се е увеличило шест пъти за 100 години и нараства с 1% годишно. В резултат почти всички глобални източници на сладка вода са застрашени. Статистиката сочи, че 82% от световното население е изложено на високи нива на замърсяване при водоснабдяването.
Влажните зони в градовете или в близост до населените места допринасят за осигуряване на по-жизнена среда за живеене благодарение на множеството важни функции, които осъществяват. Те допринасят за намаляване на наводненията, служат като източник на питейна вода, филтрират замърсителите и подобряват качеството на водите, осигуряват зелени градски площи и са източник на поминък за местното население. Значението на ползите, които допринасят влажните зони става все по-важно и съдбоносно с продължаващото нарастване на броя на населението, живеещи в градовете, които към настоящия момент са повече от 4 милиарда души.
До 2050 година 66% от населението на планетата ще живее в градовете, тъй като хората се местят в градовете в търсене на по-добри работни места. За съжаление, по-голяма част от населението не е наясно със значението и ползите на влажните зони в близост до населените места. В бързоразвиващите се градове, влажните зони често се смятат за пустеещи земи, места за изхвърляне на отпадъци, места, които трябва да се пресушат и да се промени предназначението им. Според изчисленията на учените, най-малко 64% от влажните зони на планетата са изчезнали от 1900 г. насам, докато паралелно с това се наблюдава бум в нарастването на градовете.
България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция, в сила от 24 януари 1976 г. Политиката за опазване и устойчиво ползване на влажните зони се изпълнява от Министерството на околната среда и водите.





Новини - теми













Трима останаха кандидатите за председател на БСП
Черно море не успя да повали десетима от Спартак
Преди да открият телата в "Петрохан": Заснети са шестима души - убитите и издирваните
Спартак ще сезира БФС за съдийството в дербито с Черно море
Варна отбеляза 126 години от кончината на Капитан Петко войвода (снимки)
Протестиращи в „Аспарухово“ поискаха разследване на пожара във „Фанагория“
България взе приза за най-красив щанд на международното туристическо изложение EMITT 2026 в Истанбул
Промени в трафика на АМ „Тракия“ в Бургаско от понеделник
МОН предлага включване на изкуствения интелект във всички учебни предмети
Без вода днес във Варна
Тръмп отказва да се извини за видео с Обама, изобразяващо ги като маймуни
Най-скъпият ориз в света: какъв е вкусът на „златните“ японски зърна?
Полицията във Варна предупреждава за опити за телефонни измами
Ръст на цените на основните храни, плодовете и зеленчуците на борсите у нас
Зеленски: САЩ дават краен срок до юни за мир с Русия
Откриха Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина с церемония на четири локации (снимки и видео)
Какво ще бъде времето в неделя по Черноморието?
Швейцарец е първият олимпийски шампион в Милано-Кортина
България стартира с поражение в Купа „Дейвис“ – Василев отстъпи пред първата ракета на Белгия
Черно море приема Спартак днес в поредно издание на варненското дерби
Атанас Зафиров подаде оставка като председател на БСП


RSS Новини