Водещият автор на изследването, Юхан Яо от Калифорнийския университет в Бъркли, коментира:
„AT2024tvd е първият отместен TDE, заснет чрез оптични наблюдения на небето. Това отваря възможност да открием популация от скитащи черни дупки, които досега са ни убягвали.“
Черната дупка в случая има маса около един милион слънчеви маси и се намира на около 2600 светлинни години от много по-масивна черна дупка в центъра на галактиката — разстояние, което е едва една десета от това между Слънцето и центъра на Млечния път.
Какво е TDE и защо е толкова зрелищно?
Когато звезда се приближи прекалено до черна дупка, тя е разтегната и разкъсана от огромните гравитационни сили — процес, познат като „спагетификация“. Част от stellarната материя бива погълната, като предизвиква мощен взрив от енергия, засечен от телескопа.
Две черни дупки в една галактика?
Още по-необичайно е, че в тази галактика съществуват две свръхмасивни черни дупки, които не са гравитационно свързани. Според НАСА, по-малката може в бъдеще да се спусне спираловидно и да се слее с по-голямата, но засега остава на разстояние. Учените предполагат, че черната дупка е изместена от центъра след сложно гравитационно взаимодействие между три черни дупки — така наречения проблем на трите тела.
Миналата година бе регистриран подобен феномен – черната дупка LID-568, която поглъщаше материя със скорост над 40 пъти по-висока от теоретичния предел, известен като лимит на Едингтън.