Amazon съобщи, че е обмисляла да отчете ефекта от митата за купувачите в своята нискобюджетна платформа Amazon Haul, стартирана в САЩ миналата година като конкурент на Shein и Temu. Въпреки това компанията заяви, че няма да продължи с идеята и тя никога не е била разглеждана за основната платформа на Amazon.
Агресивната реакция от Белия дом по темата подсказва за засиления натиск върху администрацията във връзка с новите вносни данъци, които според анализатори ще доведат до поскъпване на стоки и повишен риск от рецесия.
На пресконференция по повод първите 100 дни от управлението на Тръмп, говорителката Каролайн Левит заяви, че е обсъждала предполагаемите планове на Amazon с президента и ги нарече „още една причина американците да купуват американско“.
„Това е враждебен и политически акт от страна на Amazon“, каза тя. „Защо не направиха това по времето на Байдън, когато инфлацията достигна най-високото си ниво от 40 години насам?“
От завръщането си на власт през януари, Тръмп увеличи митата с аргумента, че така ще насърчи вътрешното производство и ще повиши данъчните приходи. Въпреки частичното оттегляне на някои първоначални планове, новите тарифи засягат много вносни стоки с най-малко 10%, а китайските продукти са обложени с мита от поне 145%.
Това доведе до рязък спад в търговията между САЩ и Китай и предизвика опасения от недостиг на продукти – от детски колички до чадъри, при които Китай е основен доставчик.
Някои компании вече започват да информират клиентите си за цената на новите мита. Shein и Temu – платформи, доставящи директно от китайски производители – вече обявиха поскъпване.
Анализатори отбелязват, че около половината от продавачите в американския Amazon са базирани в Китай.
Публикацията, че Amazon планира да информира клиентите за митата, бе съобщена от Punchbowl News във вторник, позовавайки се на анонимен източник.
Говорителят на Amazon Тим Дойл потвърди пред BBC, че компанията е обмисляла идеята за платформата Amazon Haul, но уточни: „Това никога не е било одобрено и няма да се случи.“
Източник, запознат с вътрешните обсъждания, коментира, че идеята се е породила след отпадането на митническото освобождаване за пратки от Китай под 800 долара. Решението да не се прилага не е било резултат от натиска на Белия дом, добави той.
Попитан за разговора си с Безос, Тръмп заяви: „Джеф Безос беше много мил. Беше страхотен. Разреши проблема много бързо. Постъпи правилно. Добър човек е.“
Amazon бе сред компаниите, които дариха средства за президентската инаугурация, а Безос получи почетно място на церемонията. След изборите той се срещна с Тръмп и изрази подкрепа за усилията му за дерегулация и намаляване на данъците.
Въпреки това двамата имат напрегнати отношения в миналото. По време на първия мандат на Тръмп той често критикуваше Amazon и The Washington Post, собственост на Безос. През 2016 г. милиардерът обвини Тръмп, че използва реторика, която „разрушава демокрацията“, и дори се пошегува, че ще го изстреля в космоса.
През 2019 г. Amazon заведе дело срещу Пентагона, твърдейки, че администрацията на Тръмп умишлено е възпрепятствала компанията да получи договор за 10 млрд. долара, за да навреди на Безос като „политически враг“.