Джонсън, който прие удължаване на преговорите във видео разговор в събота с шефа на ЕС Урсула фон дер Лайен, заяви пред Би Би Си, че вярва, че трябва да се сключи сделка, преди Великобритания да напусне регулаторния режим на блока през 2021 г.
Но той предупреди, че ЕС трябва да разбере, че неговото правителство е "изключително сериозно, че трябва да контролира собствените си закони и собствените си разпоредби", включително политиката си в областта на рибарството.
Великобритания официално напусна блока през януари, но остава обвързана от повечето правила до края на годината при условията на развода си за BREXIT.
Настоящата 11-месечна фаза на преход беше предназначена да позволи на двете страни да се договорят за бъдещите си търговски отношения след близо пет десетилетия икономическа и политическа интеграция.
Девет планирани кръга от преговори обаче приключиха в петък, като двете страни заявиха, че остават значителни пречки пред споразумението, което доведе до намесата на Джонсън и Фон дер Лайен.
Двамата лидери, които последно проведоха преговори за BREXIT през юни, помолиха своите преговарящи да "работят усилено, за да се опитат да преодолеят тези пропуски".
Но нараства опасението от хаос в пътуванията и търговията, ако не се постигне напредък и настъпи така нареченият BREXIT без сделка.
Джонсън подчертава, че Лондон не иска сделка от тип на тази, която Брюксел има с Канада според нормите на СТО (Световната търговска организация). Но допълни, че и при такъв случай Великобритяния няма да има проблеми.
"Мисля, че можем да просперираме мощно при тези обстоятелства", каза той.
Лондон и Брюксел определиха европейска среща на върха на 15 октомври като краен срок за постигане на споразумение, което да може да бъде ратифицираноа навреме, за да влезе в сила до 2021 г.
След призива на Джонсън и Фон дер Лайен, източник от ЕС каза пред Франс прес, че блокът чака Лондон "наистина да започне да преговаря по големите въпроси".Великобритания и Европа досега не са намерили начин да преодолеят фундаменталните разногласия относно това как да се предоставят в бъдеще права за риболов във водите на Обединеното кралство и как да се поддържат равни условия в бизнеса и регулациите на държавните субсидии.




7 години след Брекзит: Повечето британци биха желали страната им да се върне в ЕС
Новини - теми












Варна: Товарен автомобил блъсна и уби жена на място без пешеходна пътека
Докато Аспарухов мост чака ремонт, планират фериботна линия през езерото
След скандал: 42-годишен мъж е убит във „Владиславово“, има задържан
Сблъсък между полицаи и жители на Синдел след опит за задържане на водач без книжка
Решават проблема с наносите на „Карантината“ чрез строеж на буна?
Дават 11 хил. лева за подмяна на знаци в „зелената зона“ във Варна
Жена откри камера в тоалетна на заведение във Вършец
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Лекари от Варна спасиха петдневно бебе с рядка вродена аномалия
Без ток днес във Варна и областта ще бъдат...
Мерц: Сирийските бежанци трябва да се върнат у дома или ще бъдат депортирани
Скача таксата за издаване на лична карта
Част от кв. "Левски" и центъра на Варна без вода от сутринта
Спецакция в цехове за месо след сигнал за данъчни измами
Двама българи издърпаха 40-тонен самолет на летището в София
Прогноза за времето - 5 ноември
Shein забранява всички секс кукли след възмущение от продукти, наподобяващи деца
Домашна асистентка открадна 2100 лева от дома на болна жена в Бургас
Драматичният театър във Варна обяви програмата си за ноември
Рецидивист от Русе задържан за изнудване във Варна
Плогинг акция по случай Деня на Черно море: доброволци събраха четвърт тон отпадъци








RSS Новини