Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Защо Черноморието не е Адриатика

Понеделник, 19 Май 2014 12:01
Източник: DarikNews.bg   
Сн.: Moreto.net
Защо Слънчев бряг и Златни пясъци заприличаха на бетонни джунгли, докато хърватският адриатически бряг съхрани хармонията между архитектура и природа? Германски и австрийски експерти предлагат отговорите в изследване.

Слънчев бряг е бил проектиран за не повече от 30 000 туристи, но сега побира 300 000 летовници. Плановете за развитие на Златни пясъци са лимитирали капацитета на курорта до не повече от 20 000 легла, които днес са над 120 000. След разпада на бивша Югославия, върху 16 пъти по-дългия от българското Черноморие адриатически бряг на Хърватия са построени едва няколко нови хотела, а местните общини и жителите им не дават и метър от брега да бъде бетониран. Малкото пясъчни плажове по местното скалисто крайбрежие се пазят ревниво, а руските и българските инвеститори нямат никакъв шанс да загрозят крайбрежната ивица със своите „апартхотели” по подобие на случилото се в Слънчев бряг, Варна и Балчик, констатира сравнително изследване за съдбата на големите комплекси по Адриатика и Черноморието, осъществено от австрийски и германски експерти.

Българският и другият модел

Чрез системите за централно финансиране Югославия и България изливат милиони тонове бетон по крайморските си ивици, като освен финансовата изгода, режимите на Тито и Живков са търсели признание от Запада за „успехите” на социализма. Те са се гордели с новоизградените курортни селища с модерна архитектура и добре обмислено градоустройство, твърдят авторите на изследването. Съдбата на това наследство в Хърватия и България обаче е много различна.

В България то е подложено на разрушение или е променено до неузнаваемост с едно-единствено изключение - курорта Албена. В Хърватия, с малки изключения, красивите архитектурни комплекси и отделни хотели, част от които са построени още по времето на Австро-Унгария, са били опазени въпреки опустошителните войни за югославското наследство през 90-те години на миналия век.

Една от причините на Адриатика да бъде спестен „българския модел” е силната съпротива срещу свръхзастрояването сред жителите на крайморските общини, които при Тито са били съсобственици в морските комплекси. Влияние за опазването на архитектурното наследство оказват и мащабните задгранични инвестиции, които държат на марката на познатия по света туристическия продукт „Далматинско крайбрежие”.

И централната власт в Загреб, и местните власти по Адриатика категорично отхвърлят неясните като произход инвестиции от Русия и България. Една от редките придобивки на руски олигарси в Далмация набързо е изоставена, защото руският мениджмънт няма никакъв опит в международния туризъм. Сега полуразрушеният „руски хотел” е показван като пример за последствията от разпродажбите на тъмно.

Почти на камък удрят и опитите на Мултигруп да купува хотели в Хърватия, които после да разширява както си знае, докато в крайна сметка ръководената от Илия Павлов империя все пак успява да се сдобие с хотел в Южна Далмация. Съвсем скоро обаче е принудена да го продаде на турска фирма, която възстановява оригиналния вид на комплекса, свидетелства изследователят Михаел Зинганел от Виена.

Съсипването на българското Черноморие

Презастрояването на Слънчев бряг и Златни пясъци се разглежда от германските и австрийските урбанисти като драстичен случай на унищожаване на архитектурно наследство. Съсипани са оригинални идеи не само за външното, но и за вътрешното проектиране и устройство на най-големите български летовища. Унищожени са оригинални мраморни, керамични и метални пана и орнаменти, свързани с характерния за епохата на строителството късен модернизъм. През последните 15 години се появяват стотици хотели в кичозно-гигантомански стил и с неестествени за крайбрежните ландшафти еклектични форми.

Според авторите на проучването, ярък пример за новобогаташка трансформация на някогашните архитектурни символи на курортите е поглъщането на известното заведение бар Вариете на Слънчев бряг от новоизградения хотел "Колизеум". Мегаломанската постройка се увива плътно около стилната сграда на вариетето и я скрива изцяло, като оставя свободен достъп единствено до централния вход на заведението.

„Това едва ли щеше да бъде разрешено дори в България, ако новите собственици не бяха синове на кметицата, управлявала съседния Свети Влас цели 30 години”, разкрива изследователката Анке Хагеман. Според нея, единственият светъл лъч в сегашната ситуация на продължаващо бетониране на Черноморието са гражданските протести срещу плановете за унищожаване на последните неосквернени оазиси Иракли и Карадере.

Коментари
08:13ч. 22 Май 2014 #13
Haus
Казвам веднага.Ибиза,(Сан Антонио) 3 звезди хотел ,без кой знае какво изложение и лукс 280Ев. за нощ,в сезона.Вход за (само вход,не куверт),Амнезия,Спейс,Ушуая,Паша,Еден,Привилеж,Зуу,Бора,Бора между 30 и 90 евро .Кеф,а?
12:29ч. 20 Май 2014 #12
Гларус
Като знам какви са наемите на Майорка и колко струва там почивката, не виждам защо ми хвалите балеарските острови, не ги бъркайте с други островни групи, а си направете справка преди това, каква е средната цена нощувка на чуждите леглови бази.
06:33ч. 20 Май 2014 #11
Haus
Абсолютно съм съгласен с Mr.X; Защо всички скачате като попарени за бетона? Всеки един курорт си има запазената марка и това води съответния тип туристи.Ако не ви харесва бетона на Слънчев бряг и Златните,не ходете там. За пример ще ви дам един курорт който е поне за мен номер 1 в света.БАЛЯРИТЕ. Създаден,застроен и работещ за хора искащи нощен живот,дискотеки,алкохол и купони.Просто това е друг вид туризъм,а на който не му харесва да не го практикува.Тук става това,а Ибиза,Маьорка и Минорка правят повече пари от цяла Турция на куп. ФАКТ.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Община Аксаково търси управител на Медицинския център
Четвъртък, 2 Май 2024 10:01
Община Аксаково обявява, че с Решение № 11.2/25.04.2024г. от Протокол № 11/25.04.2024г. на Общински съвет – Аксаково е открита процедура за провеждане на конкурс за възлагане управлението на „Амбулатория-Медицински...
Отборът по волейбол на Първа ЕГ Варна с престижно класиране на световното ученическо първенство
Днес, 3 Май 2024 09:26
Отборът по волейбол девойки - 8-10 клас на Първа ЕГ Варна се завърна от световното ученическо първенство ISF Belgrade 2024г, където след оспорвани мачове срещу много силни отбори от цял свят зае престижното...
Най-малко 29 загинали и 60 изчезнали след наводненията в Бразилия
Днес, 3 Май 2024 08:47
Най-малко 29 души са загинали, а 60 се водят за изчезнали при проливните дъждове в южния бразилски щат Рио Гранде до Сул. Това съобщи информационната агенция Agencia Brasil с позоваване на губернатора...
Безплатна синя зона в следващите четири дни във Варна
Днес, 3 Май 2024 08:27
„Синята зона“ за краткосрочно паркиране в централната част на Варна няма да работи от днес, 3 май до 6 май включително. Това са официалните празнични дни, в които паркирането в зоната ще бъде безплатно...
3 май - Световен ден на свободата на пресата
Днес, 3 Май 2024 08:03
В цял свят на 3 май се отбеляза Световния ден на свободата на пресата /World Press Freedom Day/, в който международни организации на журналистите и издателите почитат всички, дали живота, здравето и свободата...
Разпети петък е - най-тъжният ден за християните
Днес, 3 Май 2024 07:43
Днес е предпоследният ден от Страстната седмица - Велики петък (Разпети петък). Денят, в който Исус Христос е разпънат на кръста. На този ден от Страстната седмица постът в Православната църква е особено...
Най-важното от Варна във вчерашния 2 май
Днес, 3 Май 2024 07:14
Варненски ученици с два медала от Балканската олимпиада по математика Българските участници в Балканската олимпиада по математика във Варна спечелиха 8 медала, а над 200 са отличията за страната ни от...
3 май в историята
Днес, 3 Май 2024 06:50
1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1791 г. – В Полско-литовската държава е приета първата модерна конституция в Европа. 1802 г. – Вашингтон е обявен за град. 1808 г. – Полуостровната война:...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook