Гласуването е тайно, с бюлетина, като изборът се извършва чрез заграждане на две от имената. Ако не са спазени тези изисквания, бюлетината е недействителна.
За избрани се обявяват двамата кандидати, събрали гласовете на повече от половината от присъстващите избиратели. Когато никой не е получил необходимия брой гласове или само единият от тях, гласуването се повтаря до получаването на изискуемото мнозинство за двамата или за единия от претендентите. В случай че за кандидатите гласуват равен брой хора, гласуването се повтаря.
След епархийския избор днес и при одобряване на епархийската преписка от страна на Св. Синод, съгласно Устава на БПЦ след една седмица - на 24 ноември в София ще се състои и каноничния избор на нов Варненски и Великопреславски митрополит. Членовете на Светия синод ще избират между двама от кандидатите, събрали най-много гласове.
Най младият от претендентите за стола на Митрополит Кирил е на 37 години, а най-възрастният – на 68, пише Дарик.
За високия пост се борят главният секретар на Светия синод епископ Наум, който е духовен син на дядо Кирил, и игумените на Троянския, Бачковския и Роженския манастир – съответно епископите Григорий, Борис и Серафим. Сред претендентите са също управляващият патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” епископ Тихон, както и Знеполският епископ Йоан, който бе „дясна ръка” на дядо Максим и остана на поста си и при Негово Светейшество Неофит.
В играта за нов варненски митрополит са и двама бивши разколници - епископ Инокентий, който само до преди година беше лицето на църковния разкол, и загубилият надпреварата за Западно- и Средноевропейски митрополит епископ Яков.
Да сложи митрополитска корона, иска и Главиницкият епископ Йоан. Той добре познава живота в епархията, тъй като бе викарий на покойния дядо Кирил.
Сред кандидатите са още епископите Сионий, Игнатий и Киприян. Те са най-близките сътрудници съответно на Видинския, Сливенския и Врачанския митрополит. В списъка с претендетите фигурира и името на епископ Даниил – "дясната ръка" на Американо-австралийския митрополит.







Заупокойна литургия по повод 5 години от смъртта на Варненският митрополит Кирил
Новини - теми












Разкриха незаконен старчески дом във Варна
Варна: Руши се някогашният дом на композитора Светослав Обретенов
Варна: Обновяват част от разбитата улица „Вяра“ с 4 млн. евро
Без ток днес във Варна и областта...
В средата на май отварят изцяло пътя Варна - Златни пясъци
Приключва асфалтирането на пътя „Аспарухово“ – „Галата“
Мюсюлмани отбелязват Рамазан Байрам
Затвориха басейн "Делфини" във Варна за спешен ремонт
Почина легендарният синоптик Минчо Празников
Райони без вода днес във Варна
Рекорд в Истанбул: Приготвиха 63-метров лахмаджун
Водолюбиви птици открити мъртви по крайбрежието на Шабла
Инж. Русев: Ако авария извади деривацията Китка-Варна от строя, градът остава без вода
Засаждане на дървета в града: Община Варна припомня какви са изискванията
В румънски град с 35 000 жители строят „болница на бъдещето“ – зелен мост между града и природата
Кадрови удари за Черно море преди съботното гостуване на Левски
Европа и Япония готови да съдействат за сигурността в Ормузкия проток
Запознаха варненски гимназисти с историята на затворничка, осъдена за наркотици (видео)
Дете е в тежко състояние след падане от скала край Симитли
Днес настъпва астрономическата пролет
Водещ детски специалист от София ще консултира деца във Варна на 27 и 28 март в ХЕЙЛАН 4







RSS Новини