Мануела на 23, 5 от тях - в борба за живот
Неделя, 2 Септември 2012 15:43Източник:  News.bg    
 
 
   
Мануела Горсова навършва днес 23 години. Последните 5 от тях момичето ги прекарва в страшна борба за живота си.
  
Припомняме, през лятото на 2007 година на пътя край Ропотамо колата на Мануела е блъсната от хамъра на шампиона Максим Стависки.
  
В резултат шофьорът на младежката компания загива, а Горсова изпада в така нареченото състояние на будна кома, с много тежки увреждания.
  
В последствие се оказва, че хамърът се е движел с висока скорост, а Стависки е шофирал пил.
  
Следват дълги и спорни съдебни процеси, станали известни на обществеността ни. Фигуристът получава условна присъда, изплаща компенсация на семействата и с това приключва историята за него.
  
През целите тези години обаче Мануела и родителите й преминават ужасни мъки, за да може момичето да бъде спасено и да получи качествено медицинско лечение, което да й помогне да излезе от състоянието на „будна кома".
  
От няколко години Мануела и семейството й са в София - по-близо до специалистите от ВМА, които оказват безценна помощ.
  
Денят на момичето, на което катастрофата отнема едни от най-хубавите години - завършване на гимназия, абитуриентство, следване и т.н. - е изпълнен с лечебни процедури, рехабилитация и непрекъснат стремеж за завръщане към едно по-нормално съществуване.
  
Бащата Красимир и майката Диана са неотлъчно до Мануела. След изнурителни дела със застрахователя на Стависки те успяха да осигурят временно финансиране за изключително скъпите лекарства и процедури, поддържащи живота на момичето и задължителни за нейното бавно подобрение.
  
Случаят Мануела предизвика и една безпрецедентна благотворителна кампания на дарителство, благодарение на което момичето успя да изкара животоспасяващ курс на лечение в Израелска клиника.
  
Благодарение на активността на баща й Красимир „бял свят" видяха мъките и проблемите на десетки семейства, чиито деца, след катастрофи, вегетират по домовете си, лишени от елементарни условия за справяне с проблемите.
  
Междувременно - в резултат на машинации и нечии болни амбиции, Красимир бе обвинен, че на хазарт е изхарчил огромна сума от средствата, дарени за Мануела.
  
Последвалите съдебни процеси на няколко инстанции обаче не успяха да докажат това. В излезлите наскоро мотиви на съда, който даде на Горсов условна присъда, се казва, че той и съпругата му не са водили правилно счетоводство на сумите, постъпили като дарения.
  
Макар, че още в районния съд Красимир получи предложение за споразумение със съда, той отказа и се опита да докаже невинността си.
  
Залогът бе - името му и недопускане компрометиране на благотворителността и добротата на обществото.
  
Макар, че присъдата на Горсов - която на първа инстанция бе като тази на Максим Стависки - не е за хазарт, той поиска обжалване пред ВКС, което му бе отказано.
  
Сега тези неща обаче са вече зад семейството, чиято единствена цел е състоянието на Мануела и шансовете й за връщане към нормалния живот.
 
  
 
 
 |   
 Коментари |  
 
23:59ч. 2 Септември 2012 #10  zaguban4o Тъжна история, когато говорим за катастрофата. 
Жалка история, когато стане дума за постъпката на бащата Горсов. 
Човек да се моли да не изпада в тези ситуации!  
22:06ч. 2 Септември 2012 #9  Scout Не говорим за дете. Щом е зад волана пил знае, че може да убие. Нищо не го освобождава от отговорност. Права сте, че много други като него трябва да са в затвора.  
21:48ч. 2 Септември 2012 #8  Венче Прав си, за много от написаното не споря. Ставийски е виновен. Много леко му се размина! Но не само на него.И още - не вярвам, че пиян човек е с пълното съзнание, че може да убие някого. Не мисля, че бащата на Мануела е взел парите за лечението и в пияно състояние.  
21:46ч. 2 Септември 2012 #7  Pres И ми е много интересно на колко стотинки оценяваш собствения си живот драга Dessy_Ex, че много ми се иска да посъбера някой лев и да поизчистя малко простаци с метлата!  
21:43ч. 2 Септември 2012 #6  Pres Наглецът Стависки имаше претенции, че някой го нарекъл "пияна руска свиня", а как би го нарекла ти Dessy_Ex? Между другото знаеш ли, че в Нова Зеландия те вкарват в затвора дори само ако биеш кучето си? Утрепана нация сме ние и си заслужаваме участта щото толерираме убийците по пътищата (пък били те и световни шампиони - имат ли право да пият и карат, и убиват?)  
21:21ч. 2 Септември 2012 #5  Scout Така е, нямаше да има такава гласност, нямаше да се съберат тези пари и момичето щеше да е в същото трагично положение като много други. Така щяхте ли да сте по доволни? Разбира се, че майката ще гледа да събере парите, а бащата не е за оправдание, но какво ще помогне ако го изпратите в затвора? За много по сериозни неща хората не лежат присъди, сещам се за един, който пиян се е качил в автомобила си и е убил младо момче и почти стори същото с Мануела. Това, че неумишлено е ги е блъснал е най-тъпия аргумент, който съм чувал. Нека ви пратя в будна кома и да ви се извиня, че е без да искам... голяма утеха, нали? Истинския виновник е Ставийски, всеки които се качва пиян в автомобил го прави съвсем нарочно и с пълното съзнание и отговорност, че може да убие някой. Докато такива като него не биват наказвани това безумие по пътищата ще продължава.  
20:57ч. 2 Септември 2012 #4  Венче Така е, Dessy_Ex. Ако зад волана на джипа беше някоя мутра, можеше и да не научим за катастрофата и семейството едвали щеше да може да разполага с такава сума за възстановяването на дъщеря си. Ставийски е виновен, но той не е блъснал умишлено Мануела, докато бащата - съвсем съзнателно е харчил за собствено удоволствие от събраните пари. По всичко личи, че майката е отговорна и много всеотдайна. Дано всичко приключи добре!!!  
17:53ч. 2 Септември 2012 #3  Dessy_Ex да недай си Боже, но няма да искам да ме гледа цяла България. А този псевдо баща явно много обича детето си, че да харчи парите за лечението й в казина. Айде няма нужда от такава престорена загриженост. Ставийски е дал достатъчно, Мануела не е единствената в подобно положение, но за другите не се говори толкова. Дано се оправи момичето, но и нека престанат да ни занимават с този случай, защото има още десетки такива.  
17:30ч. 2 Септември 2012 #2  Scout Да не дава господ някой да блъсне твоето дете, да видим дали няма да се възползваш от всяка възможност да събереш пари и до какво може да те подтикне случилото се. Стига с тая злоба.  
16:05ч. 2 Септември 2012 #1  Dessy_Ex Жалко за момичето, но ако шофьорът на джипа беше някой обикновен човечец, случаят въобще нямаше да стане известен на общественото достояние. На всеки е ясно, че ако не беше Ставийски шофьора, а някой обикновен човечец, семейство Горсови въобще нямаше да видят и 1 стотинка. Струва ми се дори, че те се възползваха от състоянието на дъщеря си, за да просят пари.. а бащата на Мануела, заслужава да бъде в затвора. Той сам призна, за греха си, че е харчил от парите за лечение на дъщеря си по казината. Надявам се Мануела да се оправи, но родителите й са долни боклуци!  
 
 
	
	
		
 Новини - теми |  
 
 Търси в новини |  
 
 Популярни теми |  
 
 | 
		  | 
		
	
 Новини от Варна, региона и света |  
       
  |  
 Програма „Околна среда“ 2021–2027 г. инвестира в по-чист въздух в 21 общини 
Понеделник, 3 Ноември 2025 08:22 
Замърсяването на въздуха е сред най-сериозните предизвикателства в България, като основни източници на вредни емисии са битовото отопление, транспортът и вторичното разпрашаване. Последиците са не само... 
 |   |  
  |  
 Десетки арестувани в Израел по мащабно разследване за корупция 
Понеделник, 3 Ноември 2025 18:57 
Десетки заподозрени бяха арестувани в Израел по мащабно разследване за корупция в централата на най-големия израелски профсъюз – Обща федерация на труда („Хистадрут“), съобщи израелската полиция, цитирана... 
 |   |  
  |  
 Президентът пред почетните консули: България може да е по-видима чрез нови икономически и културни партньорства 
Понеделник, 3 Ноември 2025 18:45 
България разчита на усилията на почетните консули от цял свят в страната ни да допринасят за откриване на нови партньорства в сферите на икономиката, търговията, иновациите,  образованието, туризма. Страната... 
 |   |  
  |  
 Отварят пътя за кв. "Виница" 
Понеделник, 3 Ноември 2025 18:25 
От вторник, 4 ноември, се отваря за движение на МПС участъка от бул. "Осми приморски полк", свързващ Варна и кв. "Виница", научи Moreto.net
Възстановява се и обичайният маршрут на линии № 29, №30 и... 
 |   |  
  |  
 Ново силно земетресение в Западна Турция 
Понеделник, 3 Ноември 2025 18:20 
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер е регистрирано днес в 15:35 часа местно време в района на град Балъкесир, Западна Турция.
Според данните на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център (EMSC)... 
 |   |  
  |  
 Откриват къща-музей на Наим Сюлейманоглу в Момчилград 
Понеделник, 3 Ноември 2025 18:06 
На 18 ноември, в деня, когато се навършват осем години от кончината на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, в Момчилград ще бъде официално открита неговата къща-музей. Инициативата за създаването на... 
 |   |  
  |  
 ОИК-Варна проверява отпуските на кмета Благомир Коцев 
Понеделник, 3 Ноември 2025 17:54 
В Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна е получен сигнал, с който се иска прекратяване на правомощията на арестувания кмет на Варна Благомир Коцев. 
Сигналът е подаден от Дамян Христов днес.... 
 |   |  
  |  
 Младежите ни до 17 години разгромиха Сан Марино с 5:0 
Понеделник, 3 Ноември 2025 17:40 
Юношеският национален отбор на България до 17 години победи с 5:0 селекцията на Сан Марино в последния си двубой от европейските квалификации, които се проведоха в словашкия град Попрад.
Попаденията... 
 |   |  
  |  
 Без ток във Варна и областта утре ще са... 
Понеделник, 3 Ноември 2025 17:27 
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 4 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 ч. до 17:00 ч. - гр. Варна - кв.... 
 |   |  
  |  
 Конституционният съд образува дело за промените в закона за ДАНС 
Понеделник, 3 Ноември 2025 17:14 
Конституционният съд образува дело по искане на народни представители от 51-вото Народно събрание за обявяване на противоконституционност на последните промени в закона за Държавна агенция „Национална... 
 |   |  
  |  
 Хванаха нарушител да превозва калкан без документи край Каварна 
Понеделник, 3 Ноември 2025 17:02 
Екипи на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) заловиха нарушител, превозващ риба от вида калкан без необходимите документи в района на Каварна.
След сигнал до Централното звено за... 
 |   |  
  |  
 37 задържани след сблъсъците по време на антиправителствен протест в Сърбия 
Понеделник, 3 Ноември 2025 16:49 
Сръбската полиция задържа 37 души след сблъсъци между антиправителствени протестиращи и поддръжници на президента Александър Вучич, избухнали късно в неделя. Събитията съвпаднаха с годишнината от смъртоносното... 
 |   |  
| 
 |  
| 
  Изпрати новина 
 |         
	  
		
		 | 
	 	
	 
  
   | 
    | 
  
  
  
  
 Полезно |  
 
 Препоръчваме |  
 
 Най-четени |  
              
 Анкета |  
 
  
  
  
  
   |