Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Преглед на печата - 4 май

Петък, 4 Май 2012 07:49
Източник: DarikNews.bg    / БТА   
„Темида посегна и на акулите”, коментира „Стандарт”. Малцина вярваха, но наистина се случи - братя Галеви (Пламен Галев и Ангел Христов, б.ред.) влизат в затвора. Кръстниците от Яхиново ще лежат по пет години, реши окончателно Върховният касационен съд и накара неверниците поне за миг да замълчат. Присъдите не са кой знае какво на фона на богатата им криминална дейност, но пък са едно добро начало. До този момент ГЕРБ изпълняваше половинчато и с повечко киноефекти обещанието си да пречупи гръбнака на организираната престъпност. Поредицата от полицейски операции с гръмки имена спорадично стигаше до съдебна зала и още по-рядко приключваше с ефективни присъди. Тенденцията беше пречупена едва наскоро с групата за отвличания „Наглите”, които бяха осъдени на първа инстанция. Другите шумни дела като „Октопод” и „Килърите” и срещу енергийния бос Ковачки още са в начална фаза и е невъзможно да се предвидят посоките, по които ще поемат. Всъщност изходът на тези дела ще повлияе чувствително не само върху бъдещите доклади на Европейската комисия и приемането ни в Шенген, но и върху наближаващите парламентарни избори. Влизането на големи акули в затвора или съответно оправдаването им ще бъде мерило доколко управляващата партия е удържала на дадената дума.

„Притеснявам се само да не ни се наложи да правим коалиция”, е озаглавено интервюто в „Преса” с Красимир Велчев, шеф на депутатите от ГЕРБ. Той не подлага на съмнение втори мандат на ГЕРБ, но ще е много тежко, ако се наложи да правят коалиция с някого. „Българската политическа класа не е готова да работи по този европейски начин - коалиционния. Защото под коалиция всеки политик тук разбира пазарлък - да се договори и да започне едно надлъгване. И това може би се дължи на едно основно нещо - огромният проблем в България през последните 20 години е липсата на контрол и носене на отговорност”, отбелязва Велчев.

„НАП се мести в Търново! Що се връзвате на този виц?”, коментира „Сега”. Бойко Борисов и Симеон Дянков измислиха поредната олелия. Вместо с рецесията, безработицата и отсъстващото електронно правителство, обществото ще бъде занимавано с нещо, което никога няма да го бъде. Премиер и вицепремиер обещаха да разквартируват агенции и части от министерствата из страната. Местене няма да има, защото ако Борисов и Дянков искаха да го направят, пък било и пилотно, имаха цели 30 месеца на разположение. Вярно, че мандатът си тече неусетно и сладко, но това лято ГЕРБ влиза в последната си управленска година. Почва трескава подготовка за изборите и никакви резки движения няма да се правят. Дянков ще вдигне пенсиите, Борисов ще зарадва с много придобивки различните съсловия. Парите на държавата са нужни за такива дейности, а не за преместване на администрациите.

„Готови сме да приемем 50 души администрация от 1 юни”, заявява в интервю за „Класа” Иван Тотев, кмет на Пловдив. Според него реално за първи път имаме правителство, което извършва деконцентрация на държавната администрация. Дава се възможност на тази администрация да бъде по-равномерно разпределена на територията на страната. Специално за сектор „Туризъм” към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, решението на правителството е изключително правилно, смята Тотев. От гледна точка, първо на придвижване на целия този процес на деконцентрация и второ, по отношение на функционалността на съответния сектор. Пловдив е избран неслучайно за преместването на администрацията като град, който да приеме и да бъде домакин на управлението на туризма в България.

„Обсъждаме три държавни структури за преместване от София в Бургас”, съобщава в интервю за „Класа” Димитър Николов, кмет на Бургас. Това са Изпълнителната Агенция „Морска администрация”, държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура”, както и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. „Причината е, че профилът на града е такъв, ние сме морски град. По Южното Черноморие се добива по-голямата част от уловената риба в Черно море. В Бургас е първото и най-голямо пристанище в Южното Черноморие. Регистрираните плавателни съдове, както и инфраструктурата са изключително подходящи. За да може дейността на тази агенция да бъде на терен, където се случват нещата”, смята Николов.

В анализа на „24 часа” политологът Даниел Смилов коментира първите сто дни на президента Росен Плевнелиев. Според него оценката за държавния глава трябва да бъде свързана с това, че той подкрепи правителството във важното решение за новия европейски фискален договор. Подкрепи политиката по затварянето на АЕЦ „Белене”; участва в започналата реформа на службите и прехвърлянето на част от тях към изпълнителната власт; прекрати конфликта с правителството по отношение на назначаването на посланици с досиета. Способността да мотивира и да вдъхва увереност обаче е един от сериозните проблеми на Плевнелиев. Поради общото чалгизиране на медии и политика всички очакват супергерои, харизматици или най-малкото бивши царе да стават „лидери”. Това се превръща в проблем на публичното пространство, защото води до обратна селекция: грамотните, образованите, уравновесените и като цяло разумните не се котират и не бъдат доверие. Преодоляването на този проблем е най-голямото изпитание за Плевнелиев.

„Президентът приземи обещанията на Борисов за е-правителство”, пише на първа страница „Сега”. Президентът Росен Плевнелиев открито се усъмни от ползата от заповедите и обещанията на премиера Бойко Борисов електронното правителство да тръгне у нас в най-кратки срокове. „Електронното правителство няма да се случи и към момента не го виждам, защото не се знае кой носи отговорност”, заяви държавният глава на вчерашното заседание на Съвета по конкурентоспособност и инвестиции към президента. Той обясни, че ако България наистина иска работещо е-управление, то поне три институции, които се занимават с това, ще трябва да се слеят, да се зададат конкретни срокове, план за работа и да има ясно разпределение на отговорностите. Бизнесът и неправителственият сектор от години настояват за електронно

правителство, защото това би довело до намаляването на корупцията и бюрокрацията, които попадат сред основните проблеми пред инвеститорите.

„Станишев и Първанов - кой е по-, по-, най-широк социалист”, коментира „Сега”. Социалистите са поставени пред труден избор - кого да изберат за лидер: Сергей Станишев или Георги Първанов? И ако решат да подходят прагматично, а не емоционално към него, ще им е доста трудно - двамата не са се изправяли в пряк двубой на идеи. Съществена разлика в платформите на двамата кандидати за лидер няма - особено що се отнася до икономическите им виждания за развитието на страната. Различията стават очевидни, когато се погледнат международните позиции и идеите им за партийното развитие на БСП. Преди време социалисти сравниха избора, пред който са изправени, с историята за магаре, което умряло от глад, докато трябвало да избира между две еднакви купи сено. Колкото повече наближава заветният конгрес, толкова по-мършаво става това магаре, и дори да не загине от недохранване, ще бъде толкова слабо, че до парламентарните избори не е сигурно дали ще е в кондиция дори и за достойна загуба. Дали те ще се окажат лоши пророци зависи от това как ще реагира загубилият вота на конгреса. Ако той продължи да атакува опонента си, БСП ще продължи да хаби сили във вътрешнопартийни разправии и без бой ще подари следващите избори на ГЕРБ.

„Кунева краде от СДС и ДСБ”, твърди в интервю за „Труд” Румяна Коларова, политолог. По думите й СДС и ДСБ са обречени да бъдат напускани от самото им създаване. Не за първи път партии тип „нероден Петко” крадат кадри от СДС и ДСБ. Днес ДСБ е дори по-удобна за това от СДС, защото има по-твърд електорат и по-ясно различими лидери. СДС отдавна е разграден двор и няма партия, която да не е взела от политиците му. Меглена Кунева краде идентичност от онези партии, които са доказано десни. Защото самата тя няма дясна идентичност. Либерализмът и центризмът в резултат на два мандата във властта се превърнаха в мръсни думи и старата идентичност на Кунева не й върши работа. Трябва й нещо ново или добро старо. Чрез кадри на СДС са реализирани десетки политически проекти, които са враждебни на СДС. За 22 години партията не можа да си създаде имунитет. Най-добрият начин СДС да гарантира „проекта Меглена Кунева” и „проекта ГЕРБ”, е като се яви самостоятелно като малка дясна партия или в „широка” коалиция, коментира Коларова.

Над 80% от собствениците на фирми в България са със средно и по-ниско образование, показва изследване на Европейския институт, цитирано от Българската стопанска камара, изготвено във връзка с необходимостта в страната да идват висококвалифицирани кадри от трети страни с помощта на европейската „синя карта”. „Сега” посочва, че това е документът, който дава право на работа на хора от държави извън Евросъюза в страни от общността и урежда статута на техните семейства. Работодателите у нас разчитат на вноса на високоспециализирани специалисти от трети страни, за да компенсират липсата на качествени кадри заради "изтичането на мозъци" и скъсаната връзка между бизнес и образование. „Синята карта” обаче едва ли би могла да помогне за идването на достатъчно и качествени специалисти, тъй като е голяма вероятността те да използват документа само за да узаконят пребиваването си в друга европейска държава.

„Учи, за да си безработен”, коментира „Дума”. В страната има около 300 000 действащи фирми. При положение, че 80 на сто от тях да се управляват от хора с ниско образование, е силно тревожно. Такива работодатели искат да наемат висококвалифицирани кадри, които да работят нискоквалифициран труд за малко пари. Mнозина пък не желаят техните работници да знаят повече и наемат нискоквалифициран персонал. Той е удобен, защото няма голям избор и търпи. Търпи да не му плащат заплатата с месеци, да го експлоатират, да го осигуряват на минимална заплата, без да смее да защити правата си, защото я си намери после друга работа, я не. Според Асоциацията на индустриалния капитал над 40% от работодателите плащат под масата и загубата за бюджета от това е 10 млрд. лв. От това страда икономиката веднъж, че тези пари не отиват по предназначение, за да генерират реален икономически ръст, и втори път - не се използват най-високопродуктивните кадри, които да дръпнат напред производството. (БТА)

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Благомир Коцев
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди съдa за бавно правосъдие
Днес, 16 Февруари 2026 18:54
Подсъдимият по делото „Дебора“ Георги Георгиев е осъдил Районен съд – Пловдив заради забавяне на наказателния процес срещу него, след като делото е било върнато в начална фаза заради отвод на съдебния...
„Монако във Варна“: Галерия 33 представя скулптурите на Матео Морнар
Днес, 16 Февруари 2026 18:39
В навечерието на своя рожден ден Галерия 33 кани варненската публика на среща със световно признатия скулптор Матео Морнар. Изложбата „Монако във Варна“ ще бъде открита с вернисаж (с покани) на 3 март...
Обвиниха в умишлено убийство 21-годишния, който се вряза с кола в автобус в София
Днес, 16 Февруари 2026 18:25
21-годишният Виктор Илиев е с повдигнати обвинения за умишлено причиняване на смърт и телесни повреди на четири лица, след като се вряза с автомобил в автобус на градския транспорт в нощта на 15 август...
ЕНЕРГО-ПРО: Средните сметки за ток нарастват с над 10% в началото на февруари
Днес, 16 Февруари 2026 18:11
Анализът на данните за потреблението на електроенергия при клиентите на ЕНЕРГО-ПРО показва, че повишената консумация, отчетена през януари, продължава и в началото на февруари. Това вече се отразява в...
Продължава регистрацията в онлайн CO₂ калкулатора за камиони над 3,5 тона
Днес, 16 Февруари 2026 17:58
Национално тол управление напомня на собствениците и водачите на превозни средства над 3,5 тона, че онлайн CO₂ калкулаторът за определяне на класа на въглеродните емисии е активен и достъпен на адрес...
Юбилейна изложба на Славянската библиотека в Прага гостува във Варна
Днес, 16 Февруари 2026 17:45
Юбилейната изложба „Сто години Славянска библиотека“ (1924–2024) гостува във Варна със съдейтвието на Чешкия център в София. Експозицията е достъпна във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков”...
Експерти: Намерените в хижата в Петрохан гилзи и куршуми не са изстреляни от огнестрелно оръжие
Днес, 16 Февруари 2026 17:33
По време на огледа на хижата в Петрохан са установени множество гилзи в различни помещения, като същите са били деформирани, с разкъсани корпуси и липсващи капсул-възпламенители. При огледа са установени...
ЕС изпраща комисаря за Средиземноморието на срещата на Съвета за мир на Тръмп
Днес, 16 Февруари 2026 17:20
Европейският съюз ще бъде представен от комисаря за Средиземноморието Дубравка Шуица на първата официална среща на Съвета за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп. Срещата ще се проведе във Вашингтон по-късно...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 16 Февруари 2026 17:09
Поради извършване на неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 17 февруари, без ток във Варна и областта ще са: - от 10:00 ч. до 12:00 ч. - гр. Варна...
Държавен куклен театър – Варна с два спектакъла за най-малките през уикенда
Днес, 16 Февруари 2026 16:54
Държавен куклен театър – Варна кани малките зрители и техните семейства на два спектакъла този уикенд. На 21 февруари, събота, от 11:00 ч., ще се играе „Храбрият оловен войник“ – вълнуваща адаптация...
Италианският диджей Габри Понте ще закрие Зимните олимпийски игри
Днес, 16 Февруари 2026 16:41
Известният италиански диджей Габри Понте ще бъде звездата на вечерта на церемонията по закриването на Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина, обявиха организаторите. Роденият в Торино диджей е избран...
Здравното министерство с план за въвеждане на изкуствен интелект в медицината
Днес, 16 Февруари 2026 16:27
По инициатива на министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов беше разработена визия за внедряване на изкуствения интелект в здравеопазването, която поставя основите за използване на новите технологии...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Мека мебел Спешен зъболекар
Супермаркет Ток за бизнеса
Лазерна епилация Шофьорски курс
Имоти във Варна Бариери за паркинг
Препоръчваме
Дограми и фасади Реклама Варна
Сметка за вода Сметка за ток
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Списание Hera.bg
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Кой е най-сериозният проблем на Варна в момента?
Трафикът и липсата на места за паркиране
Лошото състояние на улиците и тротоарите
Презастрояването и липсата на градско планиране
Чистотата и поддръжката на публичните пространства
Липсата на контрол, ред и ефективни санкции
Разходите за живот и нивото на доходите
Образованието и здравеопазването в града
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.5 + 1.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook