Пламен Андреев вдигна ръце от статуята на Венера
 
Строителният предприемач Пламен Андреев, който е дарител на статуята на варненската Венера, призна, че е имал идея тя да бъде поставена на съвсем различно място от градското ларго. По негови думи скулптурата е била предназначена за експониране в Морската градина на място, на което зад гърба й се получава нещо като зелена завеса. От общинската администрация обаче дали предложения за няколко други места, които според самия собственик на фирма „Планекс“ били крайно неподходящи. Едното от тях било разделителната ивица на бул. „Сливница“ пред сградата на общината.
Пламен Андреев също така каза, че е крайно разочарован от реакциите срещу статуята, получила подигравателния прякор Дочка. По повод на нея общинският съветник от групата на ГЕРБ бил потърсен от екип на предаването „Господари на ефира“. Той обаче дал писмен отговор на въпросите и се разграничил от шумотевицата, вдигната около дарението му. Андреев обаче влезе в задочен спор с кмета, като заяви, че разрешение за поставянето на Венера има. Според Кирил Йорданов такова не съществува. Кметът намекна още предния месец, че в дъното на издигането на Дочка на ларгото е вече отстраненият шеф на културната дирекция Румен Серафимов. След брифинга си във вторник кметът реагира остро на въпросите, задавани му от екипа на „Господари на ефира“. Той отказа да обещае, че ще махне статуята, въпреки че според собствените му думи поставянето й е незаконно.
|
Коментари |
20:23ч. 2 Декември 2010 #24  arhradoev По сходен начин тръгнаха нещата и с двата бронзови дракона, дело на художника и скулптор Дарин Лазаров, които се появиха на чешмата до басейн „Приморски". Никой не се светна, че произведенията на този творец, който близо 20 г. живее в Италия и е носител на дузина международни награди, красят музеи и градове в Европа, Азия и Америка. За сметка на това обаче на някого отнякъде му хрумна, че драконите били... символ на злото и по тази причина трябвало да бъдат махнати от чешмата.
Срещу скулптурата тръгна подписка.
Митрополията обяви, че фигурите били в разрез с християнските традиции и канони.
Единствено Съюзът на художниците във Варна реагира адекватно и се обяви в защита на Венера и Драконите. Ама художниците, т.е. творците, кой да ги чуе?
Пък и останалите творчески гилдии във Варна мълчат като риби
Гласът им никакъв не се чу. Щото в момента масовото пеене в хора е химнът „Пари ми дай, пари ми дай...". Другото просто няма значение.
В театъра на абсурда, който се разиграва, се включиха и институциите, което е още по-тъжно.
Община Варна впрегна мисловен и организационен потенциал в някакво безумно разследване кой е разрешил поставянето на Венера.
Под лупа започнаха да се гледат някакви документи на комисията по естетизация на градската среда. Не се разбра комисията ли е незаконна или протоколът от заседанието й.
Май нямало разрешение за поставяне на статуята.
Заговори се дори, че бившият шеф на културната дирекция Румен Серафимов е натирен от общината заради този скандал. Стигна се и дотам да бъде питан бившият зам.-кмет Борислав Борисов кой, аджеба, е разрешил да се пръкне тази статуя на това място.
Нищо чудно общината да се обърне в разследването с молба за помощ към ФБР и ЦРУ, а защо не и към КГБ, та да излезе най-после истината наяве!
Абсурд!!!
Разумно прозвуча гласът на кмета Кирил Йорданов - че всъщност в случая става дума за произведения на изкуството. И него обаче май никой не го чу. За жалост.
Цялата тази дандания на фона на факта, че Варн
20:21ч. 2 Декември 2010 #23  arhradoev Челно
Варна - антикултурна столица на Европа
Скандалите около скулптурите на Венера и Драконите са еманация на глупостта. Утре на градския площад може да горят книги и да трошат с чук най-старото златно съкровище
Юлиян Атанасов
Трети месец Варна се тресе от скандал.
Инспириран - съзнателно, от някого.
Разпалван - и съзнателно, и несъзнателно, от хора с болни мозъци.
Вторият по големина град в България, втори в класацията „Най-добър град за живеене в България 2010" и кандидат за културна столица на Европа се е надигнал на бунт срещу... изкуството.
Някакви хора протестират и събират подписки.
Не в защита на гражданските си права.
Не за по-добър и смислен стандарт на живот.
Не.
В епицентъра на скандала са статуята „Венера от Варна" на скулптора Веселин Костадинов и двата бронзови дракона, които красят чешмата с минерална вода до басейн „Приморски".
Двете съвременни произведения на изкуството станаха обект на разгорещени дебати.
На пълно отричане.
На подигравки.
На заклеймяване.
Срещу тях се надигнаха някакви граждански комитети, тръгнаха някакви подписки, по масата удари дори Варненската и великопреславска митрополия.
Какви ли не глупости се изписаха и изприказваха за статуята на Венера. Скандалите се превърнаха в същинска еманация на глупостта.
Като се почне от тъпите и никому ненужни спорове къде точно да бъде поставена статуята и защо според някои не можела да бъде срещу хотел "Черно море", мине се през инфантилните коментари за вида на скулптурата за това, че някой видял в препаската на богинята нещо друго, че фигурата приличала на хермафродит, а пък бюстът на Венера бил от силикон,
трети кръстил богинята Дочка - явно носталгия по неизживяно детство
и по мириса на прясно окосена трева и блеене на агънца на село, та се стигне до абсурдното намерение „творчески" да се преработи статуята, т.е. някой да хване длетото - най-добре авторът, и да размаха чука - работник нашего времени, за да заприлича мраморната фигура на предст
12:08ч. 29 Ноември 2010 #22  Raina Boikova Кой бил генерал мен не ме интересува. Ако госпожа Канева има лични проблеми с някой да ходи да ги разрешава. На мен Венера ми харесва и намирам това за голяма простотия да я местят на друго място.
08:58ч. 28 Ноември 2010 #21  trifonov г-жо Канева,вие къде сте видели истинска Венера,че да я видим и ние. И между другото Пламен Андреев не е генерал,но заслужава да бъде.
18:08ч. 24 Ноември 2010 #20  IVA KANEVA Андреев не прави разлика между статуя ВЕНЕРА и истинска ВЕНЕРА.
Тази статуя за мен е простотията на един генерал от строителни войски)))))
10:47ч. 6 Ноември 2010 #19  Отзвук Една хубава статуя да има в града! За какво им е да я местят? Какви са тези глупости? Много несериозно звучи цялата тази история.
10:13ч. 6 Ноември 2010 #18  Raina Boikova За първи път чувам в общественото пространство, че тази статуя получила прякора Дочка. На мен и на хората около мен тя ми харесва. Всички тези нападки са политически и извират от завистта на някои прости варненци. Статията е манипулация, и отново опит да се отклони вниманието над важни за града въпроси.
22:44ч. 5 Ноември 2010 #17  arhradoev Скулптурата Венера краси нашия град. Долу завистниците!
21:29ч. 5 Ноември 2010 #16  arhradoev Статията видимо е политически акт! За всеки непредубеден варненец, обаче скулптурата е прекрасна. Намирам унизителен факта, че това дарение събра толкова много завист. Свалям шапка на Андреев!
21:20ч. 5 Ноември 2010 #15  dimdikov Браво на господин Андреев за добрия дар! Всеки път, когато минавам през алеята се радвам на тази скулптура. Намирам политически подтик в подобни публикации. Името на журналиста също липсва!
18:02ч. 5 Ноември 2010 #14  architect dimitrov Неграмотните във форума след като не могат да различат мрамор от изкуствени материали да ходят на околовръстното да се радват на ментета-скулптурата е от мрамор и малко артисти могат да направят подобно нещо.Във Варна няма в такъв размер и качество скулптура от мрамор.Адмирации за автора и дарителя на прекрасната скулптура.
10:25ч. 5 Ноември 2010 #13  Хидроизолации Варна тук не иде реч толкова за г-н Андреев, ами за Дочка Фионова. Ако искате да знаете статуята на Дио в Каварна е от метал, а Дочка Фионова дори не е от мрамор, ами сигурно е била излята в калъп.
Ето примерно драконите пред басейн Приморски са от метал и пак са от Планекс, ама защо Дочка Фионова не е от метал, така както е статуята подарена от Кока Кола пред х-л Черно Море.
09:42ч. 5 Ноември 2010 #12  Jujy Типично за нас българите - когато не разбираме някоя творба - по-добре да кажем, че е грозна!!! Може би тези, които не харесват статуята на Венера одобряват драсканиците, които правят неизвестни "художници" навсякъде из Варна. А на всички, които нямат щастието да познават г-н Андреев мога да кажа, че много са загубили! Преди всичко престанете да хулити и да недоволствате, тъй като е много грозно - г-н Андреев прави това дарение за доброто на Варна. На когото не му харесва да гледа в друга посока!
08:36ч. 5 Ноември 2010 #11  Васил Василев Пламен Андреев е много точен човек и вместо хората да му са благодарни , че в тази криза прави дарения за града ни / тази статуя с фундамента и др.работи е излязла сигурно 10-15 бона/, те тръгнаха да го плюят - типично българска черта
23:02ч. 4 Ноември 2010 #10  petrova Аз незнам що за човек е Пламен Андреев, нито се считам подготвена да коментирам статуята като произведение на изкуството, или пък дали мястото й е подходящо, вбесява ме обаче негативното отношение към идеята. Е, как един път пък не се сбъркахме да кажем добра дума. Как не казахме "супер, браво на човека, евала на дарителя за жеста към съгражданите му и гостите на Варна, да извикаме силно, че едно хубаво нещо се случи на фона на целокупната мизерия. Пък ако мисли някой, че е нужно - и съвет да даде, ама да е добронамерен. Не , и този път не изненадохме никой с реакцията си. Незнам, всъщност някой има ли идея какво трябва да направи човек в тази наша мила родина, че да получи всеобщо одобрение и признание! Е, вярно, че то обикновено изва посмъртно, но все пак...
21:40ч. 4 Ноември 2010 #9  Vic Rattlehead Да я забутат някъде из Морската и всички с благодарност ще я забравим тази Дочка Фионова или както там се нарича :)
19:40ч. 4 Ноември 2010 #8  Guendi Във всеки случай, наистина прилича много на Фиона
19:16ч. 4 Ноември 2010 #7  architect dimitrov Скулптурата е прекрасна.Пламен Андреев е един широко скроен човек и за дарението само можем да му благодарим.
19:00ч. 4 Ноември 2010 #6  Mu(n)cho Киро да не се оправдава с други хора, защото той присъства в качеството си на кмет на откриването
17:21ч. 4 Ноември 2010 #4  micila Robert - грозна е, кичозна е и просто не и е мястото там.
16:16ч. 4 Ноември 2010 #3  RGPАз не мога да разбера какъв ви е проблема със статуята?!?
16:02ч. 4 Ноември 2010 #2  goro хайде Дочке да си ходиш :)))))
15:45ч. 4 Ноември 2010 #1  IanakievДочка :))))) Хахаха!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Черно море приема Берое тази вечер на "Тича"
Днес, 4 Август 2025 13:06
Черно море посреща Берое в мач от третия кръг на Първа лига. "Моряците" приемат старозагорци днес от 19 часа на стадион "Тича" във Варна.
Треньорът на Черно море Илиан Илиев определи група от 21 футболисти...
| |
 |
 Какво време ни очаква утре по Черноморието?
Днес, 4 Август 2025 12:53
Утре по Черноморието ще бъде слънчево. Ще духа слаб, след обяд - умерен вятър от изток. Максималните температури ще бъдат 29°-31°. Температурата на морската вода е 26°-27°. Вълнението на морето ще бъде...
| |
 |
 Руски удари причиниха пожари в Одеса и Днепропетровск
Днес, 4 Август 2025 12:40
Руската армия атакува с дронове Одеска и Днепропетровска област в нощта срещу понеделник, причинявайки сериозни щети и ранявайки няколко души, съобщиха украинските власти.
В Одеса ударите предизвикаха...
| |
 |
 Водач на каруца е в критично състояние след катастрофа с лека кола във Варненско
Днес, 4 Август 2025 12:28
39-годишен мъж от Дългопол е с тежка черепно-мозъчна травма и с опасност за живота, след като конската му каруца е била блъсната от лек автомобил. За това информират от варненската дирекция на МВР.
Инцидентът...
| |
 |
 Десетки мигранти загинаха, след като лодка се преобърна край бреговете на Йемен, съобщава ООН
Днес, 4 Август 2025 12:14
Лодка, превозваща 154 етиопски мигранти, се преобърна край Йемен, убивайки 68 души и оставяйки над 70 в неизвестност.
Най-малко 68 души са загинали, а над 70 са в неизвестност, след като лодка с мигранти...
| |
 |
 Иззеха фалшиви стоки за 180 000 лева от магазин в „Златни пясъци“
Днес, 4 Август 2025 12:01
Служители на Икономическа полиция във Варна проведоха специализирана операция по линия „Интелектуална собственост“, в резултат на която бяха иззети голямо количество дрехи с фалшиви търговски марки.
Проверката...
| |
 |
 Локални огнища все още горят в Пирин, унищожени са над 45 хил. декара
Днес, 4 Август 2025 11:48
Все още има локални огнища на пожара в Пирин. Това каза за БТА директорът на Държавно горското стопанство - Струмяни Иван Ризов. По думите му засегнатата от пожара площ надхвърля 45 хиляди декара, според...
| |
 |
 Четирима души спасени след преобръщане на лодка край Несебър (СНИМКИ)
Днес, 4 Август 2025 11:34
Благодарение на бързата реакция на спасители и съдействието на преминаваща лодка, четирима души бяха спасени след инцидент в морето край Несебър в неделя, 3 август.
Сигналът за бедстващите е подаден...
| |
 |
 МРРБ: Няма постъпило искане за финансиране на проект за резервно водоснабдяване на Варна
Днес, 4 Август 2025 11:21
Няма постъпило искане в Министерството на регионалното развитие и благоустройството от Областна администрация за финансиране на проект за резервно водоснабдяване на Варна. Това отговаря регионалният министър...
| |
 |
 Южна Корея премахва пропагандните високоговорители по границата в знак на помирение със Северна Корея
Днес, 4 Август 2025 11:08
Южна Корея започна да премахва високоговорителите за излъчване на антисевернокорейска пропаганда по границата с КНДР в опит да намали напрежението и да възстанови диалога с Пхенян.
От Министерството...
| |
 |
 Граждани задържаха пиян автобусен шофьор на пътя Варна-Бургас
Днес, 4 Август 2025 10:54
Двама граждани проявиха бърза реакция и предотвратиха потенциален инцидент, като спряха автобус с украинска регистрация, управляван от шофьор с близо 3 промила алкохол. За случая от вчера съобщиха от бургаската...
| |
 |
 Нови спортни успехи за Варна от турнира в побратимения Олборг (снимки)
Днес, 4 Август 2025 10:42
Младите спортисти от Варна завоюваха нови отличия на Международния спортен турнир в побратимения датски град Олборг. Участието на българския отбор донесе завиден брой медали в различни спортни дисциплини...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|