Строят Музей на солта в Провадия?
 
Музей на солта има намерение да изгради в Провадия местната община. Това става ясно от инвестиционното предложение, което е входирано за разглеждане от Регионалната инспекция по околната среда и водите, научи Moreto.net.
Идеята за такъв музей се разисква повече от 10 години. Във времето назад има решения на Общински съвет в Провадия, с които са определяни дадени имоти за целта, но до реални действия така и не се стига.
През март тази година Община Провадия е направила постъпки за изработване на ПУП-ПРЗ за изменение на действащия регулационен план на града, за да се промени отреждането на имота, в който следва да се реализира сградата. Общината е внесла и инвестиционно предложение за проектиране и строителство на музея.
Имотът се намира в централната част на града. Разположен е между ул. “Св.Св. Кирил и Методий“, ул.“Трети февруари“ и ул.“Генерал Скобелев“.
От уведомлението на кмета на Провадия до РИОСВ става ясно, че идеята е върху част от терена да бъде изградена сградата на музея, а останалата част да се използва за озеленяване за широк обществен достъп, което да даде на гражданите и посетителите на Провадия място за отдих и почивка. Така всеки желаещ ще има възможност да се запознае с един от символите на града – солта.
От администрацията припомнят, че през последните няколко години, наред с археологическите разкопки, текат и усилени дейности по консервацията, реставрацията и социализацията на праисторическия комплекс.
Провадия – Солницата се намира в непосредствена близост до съвременния град Провадия и представя останките на най-стария солодобивен център в Европа (5600 – 4350г. пр.Хр.), превърнал се в първият праисторически градски център на нашия континент (4700 – 4350г. пр.Хр.). Заема площ от около 300 дка. Възникването и развитието на комплекса са пряко свързани с най-голямото и всъщност единствено находище на каменна сол на Източните балкани, т.нар. Мировско солно находище, върху което той се намира.
Тази кратка характеристика на археологическия паметник е формулирана след 20 години теренни проучвания и го определя като един от най-значимите праисторически обекти в Югоизточна Европа.
От години ръководителят на разкопките на Солницата акад. Васил Николов настоява за разкриването на Музей на солта.
В момента всички находки, резултат от 20 години проучвателен труд, се намират в хранилището на Историческия музей в Провадия и много малка част от тях могат да бъдат показани в експозиция.
|
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - Култура |
 |
 Напусна ни актьорът Петър Деспотов
Понеделник, 7 Юли 2025 16:46
Напусна ни актьорът Петър Деспотов познат с ролите си в театъра и киното - най-вече като зограф Илия в "Боянският майстор".
Тъжната вест съобщиха от Съюза на българските артисти.
Роден е в Димитровград...
| |
 |
 Кукленият театър във Варна кани малки и големи с любими приказки тази седмица
Понеделник, 7 Юли 2025 15:28
Държавен куклен театър – Варна е подготвил богата програма за малчуганите и техните семейства в седмицата от 8 до 14 юли. На сцената ще оживеят обичани приказни герои, подходящи за различни възрасти.
На...
| |
|
 |
 Изложбата "LOVE IS" на Емануела Ковач гостува във Варна
Понеделник, 7 Юли 2025 14:36
Първата самостоятелна изложба на художничката Емануела Ковач във Варна ще бъде открита на 9 юли, сряда, от 18:30 ч. в галерия A&G Art Meeting на ул. „Любен Каравелов“ №8.
Емануела Ковач е родена и работи...
| |
 |
 "Нежност и сила" в Арт Маркони: изложба на Надежда Шекерова и Сейфетин Шекеров – Сефо
Понеделник, 7 Юли 2025 13:04
От 10 юли до 5 август 2025 г. варненската галерия "Арт Маркони" ще бъде домакин на изложбата „Нежност и сила”, която събира в едно скулптура, малка пластика и живопис.
Авторите – Надежда Шекерова и...
| |
|
 |
 Маестро Павел Балев за своята музикална мисия и предстоящата гала с Диана Дамрау във Варна
Понеделник, 7 Юли 2025 10:13
Диригентът ПАВЕЛ БАЛЕВ пред ВИОЛЕТА ТОНЧЕВА за административните си и творчески ангажименти в три европейски страни - Франция, Германия и България; първата среща на световноизвестното германско сопрано...
| |
 |
 Варна посреща международния Q-Jazzfestival на "Карантината"
Неделя, 6 Юли 2025 14:28
От 9 до 12 юли романтичната атмосфера на „Карантината“ край плаж „Аспарухово“ във Варна ще се превърне в сцена за четвъртото издание на международния Q-Jazzfestival – „Джазът на младите“. Входът е свободен,...
| |
|
 |
 Образователен спектакъл "Зайко учи правилата" днес в Кукления театър във Варна
Неделя, 6 Юли 2025 08:59
Образователен спектакъл "Зайко учи правилата" могат да гледат най-малките зрители днес вечер в Кукления театър във Варна.
Представлението ще се играе от 18:30 часа и е подходящо за деца на възраст над...
| |
|
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|