Фестивалът ще започне със спектакъла „Danceperimental”, който ще се изиграе на на 25-ти октомври в Юнашки салон. Публиката е поканена да преживее този интерактивен танцов пърформанс, който въвлича публиката в съавторство. Границата между артисти и зрители е разрушена от стар телефон, който предизвиква аудиторията да участва в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани, раждат се в момента, в и от присъствието на зрителите, и са вдъхновени от техните споделяния. На следващия ден, 26-ти октомври от 11:00ч. отново в Юнашки салон, може да бъде посетен танцов уъркшоп с Ина Гергинова, хореограф и създател на Танцова компания "Музотанц".
„Със средствата на съвременните танцови техники и импровизацията ще се потопим заедно в едно различно изследване на движението. Ще търсим връзките между личните преживявания и емоции, тяхното танцово въплъщение и синергията им с живата музика, създавана на момента, специално за нас, от нашия музикант и вдъхновена от нашите движения!” – споделя Ина Гергинова за предстоящия уъркош.
Любителите на танцовите филми ще получат своя момент с прожекцията на „Да танцуваш Пина”. (26-ти октомври, 14:30ч., NICOTEA – складза култура). Филмът проследява пътя на два впечатляващи танцови проекта, свидетелстващи как младо поколение танцьори от цял свят преоткрива хореографията на Пина Бауш: балетната трупа на Semperoper в Дрезден репетира танцовата опера на Пина „Ифигения в Таврида“, а танцьори от цяла Африка репетират балета на Пина „Le Sacre du Printemps“ в École des Sables в Сенегал. Завладяваща метаморфоза: докато танцьорите от уличния танц, класическия балет, традиционния и модерния африкански танц преобразяват творбата на Пина, хореографията на Пина преобразява танцьорите.
С иновативния концерт-спектакъл ще бъде поставен финал на първата част от фестивала „Танцови маршрути”, който ще продължи отново през ноември. Тракийските танци на Петко Стайнов (27-ми октомври, 19:00ч. Юнашки салон) ще обединят три вида сценични изкуства – музика, вокално пеене и танц. Изграден от две части: първата част включва произведения на Димитър Ненов и Панчо Владигеров, втората част танцова интерпретация на известните „Тракийски танци“ по музика на Петко Стайнов, с хореограф доц. д-р Анна Пампулова която е отличена с награда на Столична община за ярки постижения в областта на танцовото изкуство.
„Танцови маршрути” се включва и като партньор на ACT Festival в организирането на танцов уъркшоп с водещ Диего Агульо и два семинара с дата 25-ти октомври в ReBonkers. Творческият резултат от четиридневния уъркшоп ще бъде представен на 24-ти октомври в Юнашки самон. На 25-ти октомври от 14:30 започва семинарът „Свободното изкуство и градът” – събитието ще представи инициативи, които свързват и развиват маргиналните градски пространства със средствата на независимата култура, но същевременно и доказват нуждата от повече културна инфраструктура. Участници ще бъдат Неда Соколовска (екстериорен театър VOX POPULI), Ралица Герасимова (Фестивал “БУНА”), Андрей Паунов (POP-UP CINEPLEX), Александър Хаджиев (“Hauptsache Frei” и “180 градуса – Лаборатория за иновативно изкуство”) и арх. Венцислава Недялкова (сдружение Varna Spaces).
От 16:30 часа на същата дата, Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров (АСТ Асоциация за свободен театър) ще представят уъркшопа “Професионален артист – да или не?”. Те ще говорят по една много важна за културния сектор тема. Според приетите наскоро промени в Закона за защита и развитие на културата, предстои създаване на регистър на свободно практикуващите артисти.
Повече информация и билети в сайта на фестивала www.danceroutes.eu
Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Фонд "Култура" на Община Варна, в партньорство с Гьоте институт, НБУ, Фондация "Петко Груев Стайнов", Сдружение “Стайна температура”, Karakashyan & Artists.




Новини - теми








Варненският театър се включва за 13-и път в Нощта на театрите
Престижният цикъл “Колекция Страдивариус” гостува във Варна с концерт на звездната цигуларка Лия Петрова
Природозащитници призоваха Робърт Плант да си смени името
Драматичният театър във Варна обяви програмата си за ноември
ЖП гара Варна се превръща в сцена на изкуството с третото издание на „Коловоз 2“
"6 7" – числото, което завладя интернет и стана дума на годината
Безплатен вход в обновената Градска художествена галерия на Варна
Варна посреща осмото издание на младежкия театрален фестивал „Звезди на сцената“
Варна става „Град на медийните изкуства“ по решение на ЮНЕСКО
Фондация „Димитър Бербатов“ връчи за 17-и път годишните награди „Успелите деца на България“
Парк-музей „Владислав Варненчик” с нова изложба за годишнината от Битката при Варна
Волейболната легенда Владимир Николов ще представи книгата си „Високо“ в Провадия
„Четящ автобус“ превръща варненските автобуси в подвижна сцена за Деня на народните будители
Млади варненски фотографи с престижни отличия от национален конкурс
Одобрено: Нов културен център в сградата на руското консулство във Варна (снимки)








RSS Новини