Корабите се очаква да зареждат с гориво и в Сингапур и Ротердам - две от най-натоварените пристанища за зареждане в света, където освен това то е сравнително скъпо, опитвайки да се подсигурят заради евентуални промени на маршрутите, посочват търговци и анализатори.
Атаките на йеменските бунтовници срещу търговски кораби в Червено море и ответните удари на САЩ засилиха напрежението в Близкия изток на фона на продължаващата война в Газа. През района, където те извършват нападенията си, преминават около 15 процента от товарното корабоплаване в света и маршрутът е ключов за търговията между Европа и Азия.
За да се избегне опасността от атаки, стотици кораби бяха пренасочени към маршрута около южния край на Африка, което удължава плаването с 10-14 дни.
Този засилен трафик е довел до огромно натоварване в пристанищата за презареждане по африканското крайбрежие, поставяйки пристанищната инфраструктура под значителен натиск, посочва Джон А. Басадоне, основател и главен изпълнителен директор на независимият доставчик на дизелово гориво "Пенинсюла" (Peninsula).
Търсенето на дизелово гориво е скочило по пристанища като Порт Луис в Мавриций, Гибралтар и на Канарските острови и Южна Африка, посочват брокери и източници от сектора.
Цените на дизеловите горива в Кейп Паун, Южна Африка, са скочили с 15 процента до близо 800 д. на метричен тон от средата на ноември, когато започнаха атаките, по данни на доставчика "Интерг8 фюълс" (Integr8 Fuels).
Първоначално от маршрута през Червено море бяха отклонени контейнеровози, а сега и петролни танкери и кораби за сухи насипни товари, което измества търсенето на дизелово гориво към пристанищата в западната част на Средиземноморието от тези в източната, според браншови източници.





Желязков с признание към външния министър на Оман за помощта по случая с Galaxy Leader
Новини - теми







Мащабен хип-хоп концерт събира хип-хоп емблемите на морската столица
Варна осъмна с нова арт инсталация
Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна ще отбележи 105-ата си годишнина
Варна посреща 25-ото издание на Великденския музикален фестивал и Пласидо Доминго
Документалната поредица „Без багаж“ идва във варненската библиотека
Мюзикълът „Footloose“ гостува във Варна на 29 март
Богата програма в Пролетния салон на изкуствата във Варна
Фестивален и конгресен център – Варна кани на поредица от концерти през март
„Не крадете тази книга“: Хиляди писатели с необичаен протест срещу AI индустрията
Над 40 събития в третото издание на „Литературен прожектор“ във Варна
Проф. Маразов ще изнесе отворена лекция във Варна за портретната живопис на XVII век
Варненски таланти от ОДК излизат на една сцена с Орлин Павлов и Петя Буюклиева
Нина Николина и приятели развълнуваха Варна с концерт-спектакъла „Любовни народни песни“
Варна: Предприемат мерки за обезопасяване къщата на Иван Драсов




RSS Новини