Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Сряда, 24 Май 2023 07:49
Източник: Moreto.net   
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Той е празникът, който се чества от най-дълго време в близката ни история – 171 години! Денят на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука, бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година.

Празникът на буквите е специална дата за всички нас, и без значение къде се намира човек, трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.

Кирил и Методий

Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810г., а брат му Кирил - през 827г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.

Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.

Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.

Кирил починал в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 година.

В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Учениците

Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи. В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.

Глаголица и кирилица

Думата "азбука" произлиза от имената на първите две букви от глаголицата - азъ и боукы. Английската дума за азбука "alphabet" пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука - алфа и бета.

Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10 % от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.

Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.

Върви, народе възродени!

"Върви, народе възродени" е химнът на празника.

Историята на създаването на химна е доста любопитна. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892 г. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св. св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които ние днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. композиторът Панайот Пипков открил стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той написал музиката към него само за около четвърт час.

Стихотворението "Върви, народе възродени" е преведено на 21 езика.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Култура
Строят Музей на солта в Провадия?
Днес, 9 Май 2025 12:05
Музей на солта има намерение да изгради в Провадия местната община. Това става ясно от инвестиционното предложение, което е входирано за разглеждане от Регионалната инспекция по околната среда и водите,...
Благотворителен концерт във Варна събира средства за детски център на фондация „Слънчеви деца“
Четвъртък, 8 Май 2025 17:09
Танцови състави от Варна ще обединят сили в името на благородна кауза. Детска танцова школа "Българи", ансамбъл "Българи" и клуб за народни танци "Българи" ще вземат участие в благотворителен концерт,...
Киното като провокация и експеримент: Премиера на новата книга на Елица Матеева във Варна
Четвъртък, 8 Май 2025 15:09
На 15 май, в АРТ салона на БНР- Варна от 18.00 ч. ще се състои премиерата на новата книга д-р Елица Матеева "Манифестът „Догма 95“. Рефлексии към най-новото българско кино". Книгата представлява...
На 89 години почина писателят Пелин Пелинов
Четвъртък, 8 Май 2025 13:55
На 89 години почина писателят Пелин Пелинов. „Загубихме още един от големите майстори на българското художествено слово“, посочват от Съюза на българските писатели в своето съобщение. Пелин Пелинов,...
„Амок” по Стефан Цвайг оживява в танцов театър на варненска сцена
Четвъртък, 8 Май 2025 11:58
На 10-ти май, от 19:00ч. на сцената на The Center (ул. Шипка 4) публиката ще се срещне с най-новата творба на танцовия хореограф и режисьор Георги Goosh Енчев. „Амок” е танцово театрален спектакъл по едноименната...
Фестивалът на цацата се мести в Балчик
Четвъртък, 8 Май 2025 11:45
Фестивалът на цацата тази година ще се проведе в Балчик. Събитието, което вече има няколко издания в Кранево, традиционно събира хиляди посетители от България и чужбина край морския бряг. На 13, 14...
Абитуриенти от хуманитарната гимназия във Варна откриват изложба и благотворителен търг
Сряда, 7 Май 2025 19:03
На 9 май от 18:30 ч. в артсалон „Ракурси“ на Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще бъде открита годишната изложба на учениците от 12. клас, профил „Изобразително...
Търси в новини:
1234567891011
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Най-четено от Култура 1 2 3
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Доволни ли сте от почистването във Варна?
Да, градът е чист и добре поддържан
Донякъде – някои райони са добре, други не
Не, замърсено е и липсва поддръжка
Не мога да преценя
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 1.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook