Куратор на изложбата e Кирил Златков, който говори пред Нина Локмаджиева за идеята на целия проект и на неговото трето издание, както и за тенденциите в типографията у нас и по света в последните години:
“Това е третата част от "Нова българска типография" и тя идва във Варна след другите две, които преди години са с огромен успех, според моите наблюдения. И дори за незапознатите с типографията и изкуството на шрифта хора, смятам, че ще бъде интересно да посетят изложбата, защото тя е преглед на по-качествените проекти при реализирането на шрифтове през периоди от няколко години. Този път периодът е от четири години и половина. Важно е за нас, защото е ясно, че ние имаме особена история с различна писменост – кирилицата, и имаме и други особености - българска форма на кирилицата, и други детайли. Хубавото е, че в това издание в Градската галерия на Варна ще могат да се видят и работи на студенти от Варненския свободен университет, където преподава една от най-добрите авторки на шрифтове в България, Ани Димитрова.
Българската кирилица се развива по собствен път, който донякъде следва пътя, по който се развива тази област по света, но има и локални особености, които са свързани с правенето на по-добра кирилица, на съвременна кирилица, нови форми на кирилицата и други, свързани с нашата локална действителност. Но като стилове и като функционалности шрифтовете не се различават много от това, което в момента навсякъде по света се прави в областта на типографията. Още повече, че ние имаме доста известни и изключително подготвени автори в тази област. Българските шрифтови дизайнери са на много високо световно ниво, съвсем конвертируеми във всякакъв контекст, в който и да се намират. Защото, правейки кирилица, на нас ни се налага да опознаем много повече и по-детайлно какво представлява един съвременен шрифт, отколкото на нашите колеги, които работят само с латиница, само с латински знаци. Това са особеностите, които отново предпоставят важността на подобен преглед, като "Нова българска типография", която, между другото, включва не само реализирани шрифтове, а и примери за много добра и адекватна употреба на различни шрифтове в практиката. Т.е. тя включва и графичен дизайн в различни тематични проявления.
За тенденциите на световната типографска сцена бих казал, че те са различни комбинации от преобладаващи моди в момента. Едната е свързана с особени, екстравагантни форми на буквите, граничещи с нечетливост, но пък интересни с артистизма си. Това е мода, която продължава вече доста дълго, по-скоро даже не може да се говори за мода, а за вече оформило се течение в типографията, което няма някакво специфично име и не е някакъв отделен жанр, просто наистина е начин да се прави нещо по-различно от стандартното.
Другата тенденция е да се правят така наречените variable шрифтове. На български няма адекватен превод - може би, вариативни. Това са шрифтови фамилии, които имат в състава си отделни шрифтове, различаващи се един от друг по тяхната широчина или височина. По различните оси може да се избере между крайните точки – най-тънкото и най-дебелото начертание, произволна дебелина или височина, която да пасва на предпочитанията за една или друга употреба, свързана с някаква конкретна роля на шрифта. Едно от съществените неща, когато става въпрос за по-голямо шрифтово семейство, е да се правят и такива версии на шрифтовете. Има и други посоки, но мисля, че това е по-важното и в изложбата може да се проследят повечето, да не кажа всички съвременни течения, съвременни тенденции в областта. Тя, колкото е интересна за нашата действителност, толкова е интересна и въобще за типографския свят.”
Изложбата във Варна се организира със съдействието на Ани Димитрова и Виктор Петков от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър", художникът и графичен дизайнер Димитър Трайчев и Градската художествена галерия „Борис Георгиев" – Варна. Паната са отпечатани с подкрепата на print.bg.
Изложбата ще бъде открита на 7 май, сряда, от 18:00 ч. и ще може да бъде разгледана до 27 май 2025 г.