Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Спомени и бележки: Първият варненски водопровод

Петък, 4 Ноември 2022 10:25
Източник: Moreto.net   
Сн.: Регионална библиотека - Варна
В книгата си „Спомени и бележки” Иван Церов (кмет на Варна в периода 1909-1912 г.) разказва за полагането на основния камък на първия варненски водопровод, споделят от Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна.

„На 11 октомври 1909 г. се извърши тихо, но с трогателен ред едно важно тържество по главните общински строителни предприятия на град Варна – водоснабдяването: полагане основния камък по каптажа на водите в Хайдушки дол (Харами дере). За тази цел целият Варненски общински съвет, заедно с окръжния управител Д. Ралчов, отидохме рано сутринта в Харами дере, находящо се 23 километра западно от Варна в една живописна и в пълно безмълвие гористо-проломна местност.

След водосвета, извършен от свещеника на село Руслар, държах реч за голямото значение на предприятието по най-насъщното обществено наше благо – водоснабдяването на града ни, за което и за канализацията е сключен и осеммилионният заем при кметуването на д-р Пюскюлиев, прочетох акта, подписахме го и го поставихме с всички видове български монети в едно херметическо затворено стъкло, което се зазида в нарочно издълбания за целта камък. Общинският съветник Саркис Хаджолян – фотограф по занятие – фотографира извора и присъствуващите. Времето беше доста хладно – почна дори да превалява сняг.

На обеда, даден от предприемача на водопровода Благой Пейчев, се държаха здравици за благополучно довършване на водопровода. Пяха се и народни песни, особено хайдушки – нещо, което твърде много отговаряше на тази наистина хайдушка местност. Градският инженер по водопровода, Петър Бончев – човек трудолюбив, подвижен, честен, винаги услужлив – и онзи на предприемача Хр. Станишев, дадоха някои изяснения по залавянето на водата, измерваха какво количество вода ще дават на секунда петте извора от скалите в Харами дере, доказваха, че тази вода е предостатъчна за града Варна, описваха качеството й, вървежа на предприятието, водоснабдителната мрежа и др.

Да, водата бе достатъчна за тогавашния 40-хиляден град, ала никак не за сегашния 70-хиляден, особено при презмерното и неправилно негово разрастване на площ, та и като курорт. Връщането стана през Дикили-таш, дето разгледахме интересните изправени камъни.”


До 1911 г. водопроводът черпи води от изворите „Харами дере” и от лозята на „Соук Солар” и „Теке Караач”, разположени на южните склонове на Франгенското плато. Водопроводът е изграден с оловни тръби тип „клюнк, бурия”. Така, обирайки водите на трите извора, водопроводът е доставял на варненци 30 литра вода в секунда.

Постепенно от 1914 до 1934 г. в него се вливат новокаптираните извори при с. Елеч (Доброглед), с. Аджемлер (Аксаково) и от „Кемер-дере”. От 1934-1936 г. в експлоатация е пуснат Батовският водопровод. Съоръжението е сред големите постижения за своето време, а Варна е сред малкото градове у нас, които се водоснабдяват с помпени станции.

За водопровода може да прочетете в книгата „Водопроводът „Батова-Варна” 1934-1936” в отдел „Регионална история” на „РБ Пенчо Славейков”.


Иван Церов е роден на 26 март 1857 година в село Церова Курия, Великотърновско. Завършва богословско училище при Лясковски манастир. Учител е в родното си село, Габрово, Свищов, Варна. Във Варна е назначен за преподавател по български език и литература в Мъжката и Девическата гимназии.

През 1890 година става инспектор във Варненското учебно окръжие. През тези години той съставя и издава "Христоматия по българска литература за средните училища".

По време на управлението на Церов през есента на 1909-та в м. "Харами-дере" се полага основния камък по каптажа на варненския водопровод. Общинският бюджет за 1910 година осигурява средства за изграждане на нови улици, мостове, канализация, обществени сгради. През мандата на Иван Церов се изграждат 4 нови училища и 4 квартални хали. Той внася предложение за изграждане на електрическа мрежа в града.

Иван Церов е организатор на честването през 1911-та на "50-годишнината на Първото българско училище във Варна" и по негово предложение се взема решение 9 улици да се именуват на видни просветители и възрожденци.

Церов умира на 18 януари 1938 година във Варна.

Във Варна откриха паметник на кмета Иван Церов


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини - Истории
Историята на старите пазари във Варна
Петък, 10 Февруари 2023 12:10
Пазарният живот във Варна е силно развит още опреди Освобождението. За най-старото тържище е смятан „Балък пазар“. Той е и най-известният пазар в морския град. Намира се на централно място край най-оживената...
Изчезнали кътчета от Варна, останали само в рисунки (снимки)
Вторник, 31 Януари 2023 12:43
Макар по-известен като „певеца на морската стихия“ - варненският художник Христо Каварналиев оставя като наследство и много картини, които ни разказват за облика на Стара Варна от края на 19. и началото...
185 години от построяването на храм „Св. Атанасий“ - историята
Сряда, 18 Януари 2023 09:08
Храм „Св. Атанасий“ е една от най-емблематичните църкви за Варна. Сгушена в сърцето на града, привлича погледите освен с архитектурата си и с красивия озеленен двор, които граничи с този на Римските терми....
Изчезналият манастир "Свети Димитър" край Варна
Понеделник, 16 Януари 2023 15:08
"Князът е запленен от Варна и иска да се върне и да прекара тук по-дълго време през септември. Целият бряг на морето в този край е засаден с чудесни лозя. Най-хубавият момент е през есента, по време на...
Какво е предлагала най-модерната сладкарница във Варна в началото на 20-и век
Вторник, 10 Януари 2023 10:26
След Освобождението Варна разцъфва. Обликът ѝ придобива все по-европейски вид с красивите сгради, които се появяват в централната част, с хотелите, множеството кафенета. Морската градина и морските...
Стара Варна: Какво се крие зад историята на паметника на Христо Ботев
Четвъртък, 5 Януари 2023 14:09
На 6 януари 2023 г. се честват и 175 години от рождението на Христо Ботев. На паметника му в 11:00 ч. Морската градина във Варна ще бъдат положени цветя и венци. Паметникът на Христо Ботев в Морската...
Стара Варна: Търси се водометач и ловец на мухи
Четвъртък, 1 Декември 2022 16:08
В съвремието каналите за реклама, предлагане на услуги и работа, са многобройни. В миналото обаче разнообразието от възможности за представяне на продукт или публикуване на обява далеч не са били толкова...
Потънали селища на хиляди години край Варна разкриват своите тайни
Сряда, 30 Ноември 2022 09:24
Наколните селища край Варна били обитавани преди няколко хиляди години от първобитно рибарско население, което си правело жилища, за по-голяма сигурност, върху колове над водата. Коловете на постройките...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Най-четено от Истории 1 2 3
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook