Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Биопроизводител: Залагаме къщите си, а финансиране от държавата няма

Петък, 4 Април 2014 15:51
Източник: БГНЕС   
"Търсенето на биопродукти расте. Все повече хора се информират за чистата и здравословна храна". Това каза в интервю пред БГНЕС Стоян Симеонов, който от 15 години прилага методите на биодинамичното земеделие, което допринася за качествена, здрава и вкусна реколта.

Преди около пет години Стоян Симеонов засява няколко двора. Много му харесала почвата в района на гара Елин Пелин, където се намира малката му семейна биоферма. Там е било корито на река, което е направило почвата много подходяща за производство на зеленчуци.

От една градина Стоян постепенно започнал да увеличава площите. Излишъкът от продукция започнал да предлага на приятели и познати, докато един ден не решил да купи земя и да кандидатства за европейски средства. В момента има около 98 декара собствена земя, където според сезона отглежда домати, краставици, моркови, тиквички, картофи, зелена салата, репички, лук, чесън и др.

"Увеличихме стопанството, защото миналата година кандидатствахме по проект за модернизиране му. Трябваше да увеличим площите, защото инвестицията е доста сериозна. Като бизнес план е предвидено закупуване на трактор, прикачен инвентар, създаване на 35 декара трайни насаждения и най-важното огради, защото в един момент е трудно да го произведеш, но още по-трудно е да го опазиш. Стоката е биологична и струва доста повече пари от конвенционалната", обясни производителят.

Но вече девет месеца няма никакъв отговор, одобрен ли е проектът или не. "За да закупим тези 98 декара, сме заложили къщата си, за да вземем кредита за земята. Тук около София цената на земеделската земя е доста висока. Надявахме се, както е по закон, в тримесечен срок да ни уведомят дали проектът е одобрен и съответно да започнем новата стопанска година от октомври с нова техника. Трябваше да може да реализираме проекта до тази пролет или най-късно до лятото", каза фермерът. Но сега той е принуден да наема техника, за да обработва земите си, които изплаща, без да получава субсидия.

Излиза, че държавата, вместо да помага на малкия производител, му пречи. "Това е причината малките стопани да не участват по програмите, които предлага ДФ "Земеделие" и Министерство на земеделието и храните. Много голяма част от малките стопани още в самото начало фалираха", каза Симеонов.

За европейски контрол малко фермери знаят, защото "всеки си гледа стопанството и гледа да изкарва пари, за да "устиска". "Всичко е една схема как да не се усвояват парите по проектите, поради причината, че няма финансиране по тях", отбеляза той.

Но въпреки трудностите, с които се сблъскват производителите, търсенето на "биохрани" расте. Разликата с "екологичните" продукти обаче е огромна.

"Био и Еко и Органик са продукти, които са сертифицирани. Има разлика между биологични продукти и всички "екологично чисти", произведени "високо в планината" или "ниско в полето". Това са методи и тарикатлъци за етикиране и баламосване на потребителя. Проблемът е в това, че голяма част от потребителите не са достатъчно информирани. Биологичната продукция е сертифицирана и контролирана. Там има орган, който следи процеса от семената, посяването до цялата вегетация и къде отива тази продукция. Вземат се проби от почвата, от листната маса, от плодовете. Това е процесът на сертификация. Винаги се знае кой продукт от кой биологичен производител идва.

Трябва да се гледа етикетът. На него трябва да бъде обозначен знакът за биологично с бели звездички на зелен или черен фон. Трябва да има номера на сертификатора и подробната информация за производителя, къде е произведен продуктът и т.н.", подчерта Симеонов.

Според него търсенето расте. "Много колеги работят в тази посока чрез медии, интернет и Фейсбук. Наистина все повече хора ни търсят", каза той.

И все пак цената на този тип стоки е по-висока. Разликата в цените между конвенционалните и биопродуктите Стоян обяснява с международно изследване, според което биологичният продукт е с 30-35% по-високо съдържание на сухо вещество от конвенционалния. "Накрая може да се окаже, че биозеленчукът е по-евтин. Но ако говорим за вноса от Европа и страните около нас, основно влияние оказва субсидирането на фермерите в определените държави. Тоест ако един производител в Гърция получи достатъчно добра ставка за това, че е произвел биодомати, за него не е никакъв проблем да ги продаде на цената на конвенционални. И оттам те ще дойдат в България на по-ниска цена, но той е подпомогнат от държавата си", смята Симеонов.

Друго международно проучване показва, че голяма част от европейците са готови да плащат повече за по-здравословна храна. В Европа пазарът на биопродукцията се развива с бързи темпове, като производителите реализират по-голямата част от продукцията си на местните пазари. Как би могло това да стане в България?

"От две години и половина се борим за създаването на биологичен пазар в София. Първо идеята беше той да бъде в парка Заимов. След това инициирахме едно, две места, на които всяка седмица се правят фермерски пазари", посочи Симеонов.

Целта е това да се случва в по големите градове и селища и кооперативи да купуват тази продукция директно от фермера, без да преминава през прекупвач и стойността й да става двойна. "Тоест правенето на тези пазари ще даде възможност на земеделските производители да реализират своята продукция на една по-добра цена и съответно клиентът да вземем този продукт на по-добра за него цена", обясни биопроизводителят.

Идеята се сблъсква директно в стената на софийската управа и главния архитект. В момента се търси финансиране за специалните помещения, подходящи за парк. "Проектът е на стойност около 1 милион лева, но на този етап финансиране не е намерено", каза още Симеонов.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Великденски намаления за предстоящи събития на билетен център Българан
Четвъртък, 25 Април 2024 08:16
Празнична промо кампания "Смях за всички" ще се проведе във Варна от 24 април до 30 април, включително от 11.30 до 18.00 часа на билетен център "Българан" (Ул. Братя Шкорпил 33). В указания период всеки...
От Милано: Български поздрав пращат “Виртуозите на Ла Скала” преди концерта във Варна на 29 април
Събота, 27 Април 2024 18:34
Ден преди да тръгнат към Варна, инструменталистите от елитния камерен състав на един от великите оркестри на Европа - оркестъра на Миланската Скала, изпратиха видео поздрав към българската публика. Концертът,...
„Флотилия на свободата“ с помощ за Газа блокирана в Турция
Събота, 27 Април 2024 18:10
„Флотилия на свободата“, предназначена да достави помощ в Газа, беше блокирана в събота в Турция, след като й беше отказано да използва два от нейните кораби, за което организаторите обвиняват израелския...
Да почистим Варна заедно днес
Събота, 27 Април 2024 07:49
С призива „Да почистим Варна заедно днес! За по-красив град утре!“ Община Варна приканва всички граждани, заедно със семействата си и представители на бизнеса да се включат активно в грижата за чистотата...
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на града
Събота, 27 Април 2024 17:32
Стотици варненци във всички райони на града и петте села в общината последваха призива "Мисли глобално, действай локално!". Те се включиха в кампанията за почистване, инициирана от Община Варна. В нея...
Боряна Калейн спечели бронзов медал в многобоя на Световната купа в Ташкент
Събота, 27 Април 2024 16:42
Боряна Калейн спечели бронзов медал в многобоя при жените, а Никол Тодорова зае 13-а позиция на Световната купа по художествена гимнастика в Ташкент (Узбекистан). Калейн игра стабилно и в двата състезателни...
Най-лошата винена реколта от 62 години в Европа
Събота, 27 Април 2024 16:16
Нов доклад показва къде в Европа производството на вино е намаляло най-много. Световното производство на вино достигна исторически минимум през 2023 г. и климатичните промени може да са виновни, разкрива...
Защо Милано е готов да забрани пицата и сладоледа след полунощ?
Събота, 27 Април 2024 15:47
Италианският град Милано предлага нов закон за забрана на сладоледа след полунощ в опит да защити "спокойствието и здравето" на жителите. Законодателният документ е подаден от местната власт на града....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Пчелен мед
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook