Заглавието на новото издание е „Мост през времето“. Календарът е свързан със събитията на 6 септември 2022 година, когато в морската столица бе представена възстановка на събитията от паметната дата, когато във Варна е обявено Съединението от княз Александър Батенберг.
„С подбраните снимки в изданието искаме да погледнем с очите на княза към Варна от неговото време.“, каза Сотиров.
Освен големите фотоси, показващи интересни кътчета и моменти от градския живот по онова време, са включени и малки снимки на всички участници от възстановката на обявяването на Съединението през 2022 година, обясни издателят.
За страницата с месец януари е подбрана гравюра на Феликс Канц, която показва моста на времето над река Варна от 19 век. В съвремието съоръжението не съществува. Оттам минава днешната ул. „Девня“.
В календара присъстват изгледи на различни улички в града, както и панорамен изглед на Варна от запад на изток. Можем да видим днешната улица „Панагюрище“, а също и ул. „Преславска“, която е била улицата на парите по онова време. Втората е била най – богатата, най – престижната и най - динамично развиващата се улица. Там се появяват първите офиси, кантори за търговия на едро, първото кафе със столове. По нея е минал първият автомобил във Варна.
„Такова спокойствие излъчват малките улици, които сме показали, каквото са излъчвали и хората, живеещи на тях. Всички дворове от онова време са пеещи. Нямало е къща без музикален инструмент. Хората са се събирали, за да пеят и свирят.“, разказа Сотиров.
В календара е поместена снимка с изглед към мястото, където сега е сградата на Драматичния театър, а някога е имало само дървета. Изданието показва още фотос от посрещането на парахода „Варна“, както и месарската чаршия на стария град.
Кадър е запечатал работилница за писани каруци. На една от каруците е изрисуван Ботев да слиза с чета от кораба „Радецки“ на Дунав.
На страницата за месец декември можем да видим Катедралата в завършен вид, както и началото на строежа на Военния клуб, където през 1900 година се състои първия бал.