Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
Човешките иновации...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Alef Aeronautics казват, че тяхната летяща кола Model A ще има обхват на движение от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
Човешките иновации ни доведоха в космоса и ни дадоха чудеса като интернет и изкуствен интелект (AI), но от 2023 г. летящите коли все още остават до голяма степен неща от научната фантастика. Въпреки това, американската стартираща компания Alef Aeronautics се надява на различна картина през следващата година.
Базираната в Калифорния компания представи своя прототип на летяща кола Model A на текущото автомобилно изложение в Детройт, като същевременно потвърди, че корабът е одобрен за тестови полети от Федералната авиационна администрация . Досега фирмата не е управлявала превозното средство за обществеността, нито е публикувала кадри от колата по време на полет. Модел A има две витла в предната и задната част на колата, което ще му позволи да изпълнява вертикално излитане и кацане.
Според Алеф електрическото превозно средство трябва да има пробег от около 320 км и обхват на полета от над 160 км.
„Идеята е, че имате дясната страна на колата и лявата страна на колата в действителната форма на крилото, истинската форма на крилото, което ще ви избута нагоре. Така че, когато се качвате нагоре, всичко, което трябва да направите, е да завъртите на 90 градуса“, обясни Джим Духовни, главен изпълнителен директор на Alef Aeronautics.
В зависимост от резултата от полетните тестове, Alef се надява техният продукт да бъде на пазара през 2025 г., като се продава на дребно за €280 000.
Но компанията, която брои SpaceX на Илон Мъск сред своите финансови поддръжници, ще трябва да преодолее редица регулаторни препятствия, преди нейната летяща кола да излети. Първо, това ще изисква одобрение от Националната администрация за безопасност на движението по пътищата .
„Всичко отнема време. Много е сложно. Трябва да направим достатъчно тестови полети, за да сме сигурни, че е безопасно и добро за демонстрацията. Второ, искате да направите добро първо впечатление. Така че за осем всъщност за седем години, ние сме в стелт режим“, каза Духовни.
Въздушни таксита
Моделът A на Alef е само един от редицата въздушни таксита и прототипи на въздушни автомобили, които се разработват по целия свят.
Германската компания Volocopter се очаква да превозва пътници по време на Олимпийските игри в Париж следващото лято на борда на своите таксита eVTOL, в очакване на получаването на всички сертификати и разрешения в началото на 2024 г.
Все пак експертите предупреждават, че ерата на електрическите летящи коли, които летят в нашето небе, е далече.
Д-р Карлос Чесник, професор по аерокосмическо инженерство в Университета на Мичиган, казва, че когато става дума за летящи коли, ние все още сме в ерата на „онези великолепни мъже в техните летящи машини“ в началото на миналия век.
„Представете си началото на авиацията, както я познаваме, и онези много странни концепции, които видяхме в началото на 1900 г.“, каза той.
„Мисля, че сега сме около това време. Ще видите как тези концепции се развиват, резервирането им, тези мулти-ротори, цената на операцията трябва да бъде много по-ниска от нормалните хеликоптерни операции, за да могат те наистина да станат осъществими и наистина да изпълнят визията, която имаме за въвеждането на тези различни начини за градска мобилност в големите градове“, добави той.
Докато правителствените органи издават одобрения за летателни тестове eVTOL и други прототипи на летящи автомобили, липсата на инфраструктура и регулаторна рамка им пречи да навлязат напълно в мейнстрийма. Въздушните таксита ще отнемат още повече време, според Cesnik, защото ще изискват много по-високо ниво на безопасност, а разходите в момента са непосилни.
„Ние сме изправени пред предизвикателства. Мисля, че инженерните предизвикателства сме готови да се справим с тях. Имаме регулаторни предизвикателства, които са по-трудни, защото това включва правителства и индустрии. И във всички тези преговори също и през границите“, каза Чесник.
Някои места не просто съществуват – те остават в съзнанието. С мириса на морски въздух, вкуса на добре приготвена храна и усещането, че някой е помислил за теб във всяка малка подробност.
Със своята луксозна,...
Когато стане дума за простата, мъжете имат много какво да разкажат за ежедневните си неудобства, свързани с нея. Най-често оплакванията са концентрирани около уринирането и прогресивно намаляващата сила...
ДКЦ „Чайка“ няма интернет от вчерашния следобед. Това създава затруднения с обслужването на пациентите. По информация на Moreto.net лекари връщат пациенти, защото нямат връзка със системата. На практика...
Католическият свят има нов духовен водач – кардинал Робърт Превост бе избран за папа и прие името Лъв XIV, ставайки първият американец в историята, който заема апостолическия престол. Изборът му бе обявен...
Медицинска федерация „Подкрепа“ категорично възразява срещу планираното въвеждане на почасово посещение на деца в детските ясли. Това е категорично неприложимо в големите градове, в които недостигът на...
Европейската комисия предложи контрамерки върху вноса от САЩ на стойност до 95 милиарда евро (107,2 милиарда долара), ако преговорите с Вашингтон не доведат до премахване на поредицата от мита, въведени...
Обект в Етрополе, произвеждащ хляб и хлебни изделия в нарушение, беше разкрит при съвместна акция на Агенцията по безопасност на храните и полицията.
Въпреки че търговската и производствената дейност...
Софийският градски съд разреши на бизнесмена Васил Божков да пътува в чужбина до следващото съдебно заседание на 9 юни. Така той ще има възможност да се лекува в чужбина, предаде БТА.
Според съда повече...
От утре - 9 май,петък, ще бъде преустановена временната организация на движение по бул. „Княз Борис I“ и двете пътни платна ще бъдат отворени за движение на автомобили. Това ще стане след оглед на комисия,...
Убийството на 18-годишната Магдалена Русева от Хасково е извършено на 26 април, а жертвата е починала от задушаване. Това сочи заключението на съдебномедицинската експертиза, обявиха от прокуратурата....
Системата за спешни повиквания 112 в България ще бъде модернизирана чрез въвеждането на единна информационно-комуникационна платформа. Това стана ясно след като депутатите гласуваха на второ четене промените...
В неделя, 11 май 2025 г., заради провеждането на Маратон Варна, ще бъде въведена временна организация на движението, засягаща част от градския транспорт.
Промени се предвиждат по направленията на линии...