Не след дълго се оформя идеята за една интересна и нетрадиционна "шоколадена лотария" чрез тогавашната фабрика “В. А. Пеев”, като приходите от нея се събирали и следели от сформирания към дружеството Лотариен комитет, съвместно с Лига за курорта Варна.

Таблетка млечен шоколад
Нарочна листовка агитирала гражданите на морския град да участват в събирането на средствата. В нея се казвало: "Трябва ли да се допусне и занапред Варна да остане без читалищно-библиотечна сграда, чрез която да манифестира културните постижения на нацията? … Варна не е само на варненци, а на всички българи и главно на всички умствени работници… Ние ви молим, когато купувате шоколад за децата си или за децата на своите близки, предпочитайте шоколада “Варна”. Той ви носи лотариен билет от нашата лотария… По тоя начин Вие ще дадете своята подкрепа, материална и морална, на ония, които са си поставили благородната цел – да се построи въ Варна – царицата на Черното море, величествена читалищно-библиотечна сграда – символ на културния напредък на българина".

Лотарийният билет
Последва използването и на широка рекламна кампания във варненската преса. "Яжте шоколад без пари! Който купи билет за 10 лв. от Варненската лотария, получава таблетка млечен шоколад даром! В щастлив случай печалба 500,000 лв. Главна печалба и други по: 400,000 лв., 160,000 лв., 80,000 лв. и т.н. Всичко 2,400,000 лв.", гласи реклама в “Съюзен вестник на вестниците” от 29 май 1933 година.
Лотарията донася приход от 1,5 млн. лв., но за съжаление до построяване на библиотечна сграда не се стига, тъй като средствата не били достатъчни. Едва през 1942 година с допълнителна субсидия от Министерството на просвещението и Община Варна са събрани 2 100 000 лв., с които е купена частната къща на бул. "Сливница" 46, собственост на варненския адвокат и кмет Александър Василев, известна като "Патрицианския дом". Там се настаняват читалище "Цар Борис III" (днес "Варненски будители") и градската библиотека.
Нарочна листовка агитира гражданите