Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Защо Еверест взема толкова много жертви?

Събота, 1 Юни 2019 18:57
Източник: Vesti.bg   
Дългите опашки от хора по маршрутите за изкачване на връх Еверест може да са част от причините за смъртта на седем алпинисти през миналата седмица, пише сайтът „Лайв Сайънс“.

Тези тълпи доведоха до смъртоносно задръстване. Един от загиналите катерачи, 27-годишният Нихал Багван от Индия е чакал в задръстването „повече от 12 часа и е бил изтощен“, обяснява Кешав Паудел от компания, която организира експедиции на Еверест. „Шерпите са го пренесли в лагер 4, но той е издъхнал там“, добавя Паудел.

Изтощението е риск, с който се сблъсква всеки катерач. Но кое е това, което е свързано със засиления трафик на Еверест и което прави така, че някои хора да загубят живота си?

Трафикът означава, че хората ще трябва да прекарват повече време на височини, които натоварват тялото и ако трябва да слязат на по-ниска височина поради болест, това означава по-дълго чакане за евентуално животоспасяващо лечение, казва експерт.

Опасностите на Еверест

Най-високият връх в света – Еверест е разположен на 8848 метра над морското равнище. Катерачите обаче може да започнат да изпитват симптомите на остра планинска болест на много по-ниска височина от 2200 метра, обяснява д-р Андрю Лукс, професор в Медицинския университет във Вашингтон.

Острата планинска болест не е фатална, но може да ви накара да се почувствате много болни. Тя засяга около 77% от алпинистите, които се катерят на височина между 1850 и 5895 метра. Хората изпитват предимно главоболие, но може да чувстват и гадене, повръщане, летаргия и замаяност.

Тази болест може да бъде предотвратена, ако катерачите бавно се изкачват след 3000 метра, не пренебрегват начина, по-който се чувстват и вземат ацетазоламид или противовъзпалителния стероиден дексаметазон.

„Човек с остра планинска болест трябва незабавно да спре изкачването си. Ако не настъпи подобрение в симптомите до ден-два, време е да слезете от планината“,казва Лукс.

По-сериозните остри планински заболявания включват мозъчен оток и белодробен оток. Тези състояния са редки, но могат да бъдат смъртоносни. Хората с мозъчен оток може да имат нарушен баланс или координация, да имат промени в психическото си състояние или да се почувстват изключително уморени. Те дори могат да изпаднат в кома. Алпинисти с мозъчен оток трябва да се спуснат възможно най-скоро и, ако е необходимо, да им бъде даден допълнителен кислород, да вземат лекарството дексаметазон или да бъдат поставени в преносима хипербарична камера.

Междувременно белодробният оток засяга до 8% от алпинистите между на височина между 2500 и 5500 метра. Ако течността се натрупа в белите дробове, тя може да накара катерача да се движи по-бавно и да развие кашлица, понякога с розово, пенливо слюнка.

Освен това, измръзването, хипотермията и изтощението също застрашават здравето на катерачите. Да стоят на дълга опашка, за да се изкачат и спуснат по планината, не помага.

Смъртоносен трафик

„Колкото по-дълго време някой прекарва на височина, на която може да се разболее, толкова по-голям е рискът, пред който е изправен. Ако пък някой не може да се спусне достатъчно бързо на по-малка височина, заради голямата опашка, става още по-трудно да получи необходимите грижи“, казва още професорът.

„Когато планинарите чакат на опашка, те не ядат, пият или спят“, каза той. Те също така използват ценни запаси от кислород, ако решат да донесат допълнителни резервоари и се излагат на условия за замръзване.

„Тези хора често, макар и не винаги, са инвестирали значителни суми пари и време в това начинание,“ каза Лукс. „И в един ден, когато метеорологичните условия са иначе добри, можете да си представите, колко трудно би било да убедите някой да се върне, защото опашката е дълга“, добави той.

Коментари
01:19ч. 3 Юни 2019 #12
osemshest
WEB men, нищо не каза, давайки за пример президента. Едно е да изпълняваш военен дълг, друго е да ти кефне и да изкачиш най-високият връх в света. Както каза Lina, първият и вторият ще се запомнят, но наистина кой ще помни всички? След 2-3 месеца никой няма да ги помни особено като почнат да се повтарят от една държава...
11:21ч. 2 Юни 2019 #11
Seal
Който иска силни изживявания, да си купи кобра, и да се тества колко пъти може да и посегне без да го ухапе. (Може да и махне 2-та зъба преди това, за да е рахат) :))
09:05ч. 2 Юни 2019 #10
WEB men
Който има ду..е го прави. Който няма - го анатемосва! Не става въпрос само за алпинизма. Президента,дето го превъзнасяте и той е бил луд - да се качи на изтребител? Ами нали може да падне. :)
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Ивицата Газа
Шенген
Хутите
Стара Варна
Гъбата
Новини от Варна, региона и света
Близо 8000 души са гласували до 14 часа на територията на Истанбул
Днес, 9 Юни 2024 18:23
По неокончателни данни до 14 часа в секциите на територията на мегаполиса Истанбул са гласували над 7900 души за парламентарните избори в България. В следобедните часове се активизира гласуването на...
Задържаха мъжа, обвинен за нападението срещу министър-председателя на Дания
Днес, 9 Юни 2024 17:48
39-годишен мъж беше арестуван и обвинен в насилие срещу длъжностно лице след нападение срещу министър-председателя на Дания Мете Фредериксен, заради което тя отмени няколко предизборни събития. Твърди...
Слабо земетресение е регистрирано по обяд край Провадия
Днес, 9 Юни 2024 17:18
Слабо земетресение е регистрирано малко преди обяд край Провадия. По данните на сеизмологичния център към БАН трусът е бил в 11:46 часа. Земетресението е било с магнитуд 2,0 по Рихтер, което е доста малко,...
Избирателна активност в област Варна към 16.00 часа
Днес, 9 Юни 2024 16:54
Избирателната активност във Варненска област към 16.00 часа за Европейски парламент е 20.8 % или 82 418 гласа, а за Народно събрание – 21.12 % или 85 549 гласа. Това обяви председателят на Районната избирателна...
НАСА се впуска в търсене на обитаеми светове
Днес, 9 Юни 2024 16:22
Обсерваторията за обитаеми светове, наречена „Habitable Worlds Observatory“, ще бъде създадена след поне десетилетие, но НАСА започна да разработва необходимата технология, съобщи Science alert. Договорите...
42 машини са дефектирали в страната и чужбина
Днес, 9 Юни 2024 15:59
В случаите, в които машините отпечатват празни или непълни бюлетини гласоподавателите ще могат да гласува повторно, но на хартия. Това обаче трябва да се случи преди избирателят да се подпише и да напусне...
Служебна загуба грози „Комодор”
Днес, 9 Юни 2024 15:35
Служебна загуба грози „Комодор" Служебна загуба грози отбора на „Комодор" (Варна). През уикенда ватерполистите трябваше да играят двубой от последния 10 кръг от държавното първенство по водна топка...
Рядко голяма риба луна изплува на плаж в щата Орегон
Днес, 9 Юни 2024 15:05
Голяма риба луна, за която се смята, че е рядък екземпляр, е изплувала на плаж в щата Орегон, в северозападната част на Тихия океан, съобщиха от аквариума в град Сийсайд, цитирани от ДПА и Асошиейтед прес. Тя...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Масивен паркет Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Сглобяеми къщи
Гаражни врати Промо Отопление
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.9 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook