50 часа военно обучение за гимназистите
Петък, 19 Януари 2018 08:15Източник: Dnes.bg
 
Гмназистите да минават още от септември по 50 часа военно обучение в рамките на учебната година. Това са договорили министерствата на отбраната и на образованието. Планът за въвеждането на повече военно обучение се пишел от експерти на двете министерства, пише "24 часа".
В момента учениците от 9-и и 10-и клас преминават военно обучение, но само по 5 учебни часа в годината. Освен това тези часове са в рамките на часа на класния и реално учениците не придобивали почти никакви умения, твърдят военни.
Заради това часовете ще бъдат увеличени 10 пъти, освен това вече щели да се водят от специализирани преподаватели. В момента се пишели учебните програми за разширеното военно обучение.
Задължителното военно обучение в гимназия и въвеждането на доброволна казарма са записани в управленската програма на правителството. Засега обаче казармата се отлага поне за 2019 г., въпреки че вицепремиерът Красимир Каракачанов обяви, че е договорил подкрепата на премиера Бойко Борисов и парламента за приемането ѝ.
За тази година в бюджета на Министерството на отбраната няма предвидени средства за въвеждане на казарма, обясниха оттам. Ясни били обаче принципите на доброволната служба.
Кандидатите да преминат през казарма ще получават заплата, но тя ще е доста по-ниска от тази на професионалните военни. Освен това те нямало да сключват договор. По желание след службата доброволците ще могат да се прехвърлят в професионалната армия. Надеждите на вицепремиера Каракачанов са такива войници да попълнят липсващите 5500 души в професионалната войска.
Експертите подчертаха, че идеите още са в начален етап от разработката им. Не е изяснено на този етап дали доброволната казарма ще продължава 6 или 9 месеца.
След като Красимир Каракачанов обяви намерението си обаче, срещу идеята му се обяви бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов. Той нарече доброволната казарма опасна импровизация. “Армиите, които въвеждат ограничена “наборна” служба, първо са осигурили добро заплащане, ефективна подготовка и модерно оръжие на професионалната си армия, а и младежите им не си търсят образование и работа главно в чужбина”, написа той във Facebook.
Паралелно със засиленото военно обучение в гимназията военните ще продължат да предлагат и доброволно военно обучение в центровете си в Плевен и Велико Търново.
В Плевен през бившето ШЗО за 2016 г. са минали на обучение два курса, единият от 45 души, а вторият от 60. Заради липса на пари през 2017 г. е имало само един курс, а за 2018 г. се планира да бъдат обучени 120 души.
На това военно обучение, което преминава за месец, може да се запише всеки българин, който е годен за военна служба и не е навършил 55 години. Обучението в Плевен е за хора със средно образование. Висшистите пък могат да преминат военно обучение във Велико Търново, където подготовката е двуседмична и се провежда във военния университет.
Интерес към тях имало главно от млади лекари, защото с военно обучение си намирали по-лесно работа в Германия, разказаха офицери.
|
Коментари |
12:53ч. 20 Януари 2018 #13  Име(nick) А и когато условията и заплатата се равняват на затворник че може и по-зле.В тзи случай по-добре да се откаже или да разори държавата.А второто никой няма да му позволи.
12:50ч. 20 Януари 2018 #12  Име(nick) Не искам да отнемам нищо от казаното от Денис, но като ти липсват първите 18 (или поне така мислят другите) казармата няма да ти оправи поведенчиските проблеми.Ами още по-зле ще е.Не си ти отговорен за действията си и решенията ами някъв си там началник.Нкаква дисциплина ред ии каквото било не можеш да научиш когато целта е да те използват като евтин роб(обърни внимание никакъв договор не се сключва а ти дават пари сигурно равно или под минималната и възможност за да се прехвърлиш в професионалната където същоне им са големи заплатите и няма гаранция че ще те приемат) и да ти крещи пенсионер който не е запознат със модерните тактики педагогически методи за ефективно обучение или нужната квалификация да определя физическото състояние на индивида.
А и Веско в казармата не си там да играеш на къщаи да готвиш и да чистиш, а си там да учиш и тренираш.
И просто не прави никакъв финансов смисъл да ходиш да си хабиш времето.Както каза Денис за това време човек може да си повишава квалификацията за добре платена работа.
07:25ч. 20 Януари 2018 #11  Ники Айде пак. ..."капитан падна ли ми",ей това човече каракакъв си там.пак творчество.абе ние тук израел ли ще ставаме
00:19ч. 20 Януари 2018 #10  vale55555 Цели 50 часа.Ами че те направо са готови за червената армия.Поредната подигравка и експеримент на гърба на децата и родителите им.
16:04ч. 19 Януари 2018 #9  Nestor Mahno Министърът Каракачанов що не е ходил в казармата? Че и кметът Портних не е бил войник.
16:00ч. 19 Януари 2018 #8  DenisStoyanov И с вода и с ръце ли да го мия? Или да отида да им купя една четка и един кислол, защото не могат да си го позволят? Аз съм сирак и съм си чистил много от малка възраст сам, и съм си кърпил дрехите защото с 30 лева на месец трудно можеш да си купиш учебници, дрехи и т.н. Сори ама за тия 8-9 месеца казарма която ще ти тикнат, можеш да се квалифицираш или да направиш нещо по-добро или да започнеш работа ако те мързи да учиш и да се учиш в движение. Има си платена армия (за която не и стигат даже парите, да не говорим казарма - по нови 3-60000 човека годишно). Който иска да ходи там. Който му липсват първите 18 години, точно една казарма ще го оправи. Не бъркай времената преди 40 години и сега. Повечето хора (като изключим някои паразити в БКП) си имаха някаква цел.
14:08ч. 19 Януари 2018 #7  Веско Стоянов,ами някой да дойде да ви измие тоалетните а?Или да ви избърсва дупетата? И да ви мете помещението и да ви подържа хигиената,докато вие ходите на козметик.В къщи ако това го прави майка ти,не мислиш ли че и ти трябва да се научиш? Аз като съм служил три години...ами и съм чистил и съм прал и съм гладил и съм шил и не ме е срам.Ето жив съм и никога не съм ревал,че няма кой да ми изчисти задника.Научил съм че на вълкът му е дебел врата,защото въпреки че е в глутница трябва сам да свърши своята работа.
13:54ч. 19 Януари 2018 #6  DenisStoyanov Каква дисциплина бе Пламдине, ти ходил ли си в последните години? Аз бях в последната година когато я махнаха, но оставиха доброволно ако иска някой да отиде. Ще ти пиша от опит. 120 килограмова свиня дето едвам става от стола, която не може да направи 10 лицеви упори и се води някаква старшина ти дава акъл как не ставаш за нищо. Ако се запишеш на един фитнес и си наемеш треньор ще имаш по-голяма дисциплина от тая пародия. Освен да ставаш в 6 часа всеки ден в барака която сигурно е по-лоша от затворническо общежитие, с осрани тоалетни, 0 хигиена и т.н. на друго няма да се научиш. На какво ще се научиш да бъдеш послушна овчица и винаги да слушаш шефа в компанията и да нямаш собствено мнение. СОЦ-а свърши отдавна. Сори.
13:11ч. 19 Януари 2018 #5  Rumen_s по-скоро питайте умниците, предлагащи тези глупости и безсмислено губене на времето на децата къде са парите за нови изтребители, за нова техника за пехотата и т.н.; а няма ги, защото ги крадем чрез саниране и др. подобни глупости...
11:57ч. 19 Януари 2018 #4  Анонимен Младежта е малоумна.Няма спор.Ни тренира,ни нищо.
10:40ч. 19 Януари 2018 #3  plamdin Не мога да разбера противниците на това младежите да ходят в казарма (според мен 6 месеца са достатъчни!) Там човек се научава на много неща - преди всичко на ред, дисциплина, уважение, умения. Всичко това след това ще му бъде много полезно в живота! Не е за пренебрегване и факта, че когато има масови аварии или бедствия - войниците са тези, които веднага могат да помогнат!
09:30ч. 19 Януари 2018 #2  rocm 55г е много-до 45г е нормално
09:22ч. 19 Януари 2018 #1  santo Доброволна казарма ега ти парадокса, тогава и ходенето на училище да е доброволно ,що да се тормозят пухльовците.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Grand Късметлия ще получи нов автомобил във Варна
Сряда, 30 Април 2025 10:05
Grand Mall, най-големият извънстоличен търговски център в България, навлиза в дните на май - празничния месец на своята 15-годишнина, с щедър жест към многобройните си посетители. За да сподели празника...
| |
 |
 За Гергьовден: Стани кулинарен победоносец с Kolichka.bg
Сряда, 30 Април 2025 08:28
На Гергьовден, когато земята ухае на свежест, а сърцето тръпне за празник, традицията ни събира около трапезата — пъстра, богата и благословена.
На Гергьовден традицията повелява не само да вдигнем тост...
| |
 |
 Мисли, преди да скролваш: защо децата трябва да мислят критично онлайн
Сряда, 30 Април 2025 11:02
Критичното мислене при децата започва да се формира много преди да влязат в училище. Според някои психолози те полагат основите на умението да търсят смисъл, да задават въпроси и да търсят аргументи още...
| |
 |
 Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив
Четвъртък, 1 Май 2025 18:39
Постоянен арест за шефа на митницата в Пловдив Мирослав Беляшки, реши Софийският градски съд.
В съдебната зала стана ясно, че Беляшки е обвиняем за длъжностно престъпление - направил опит да осуети митническа...
| |
 |
 Орлин Горанов ще е специален гост на Летния Никулден в Бургас
Четвъртък, 1 Май 2025 18:00
Орлин Горанов, NICKA и K. LINA&THE LADIES ще участват в празничния концерт по случай Летния Никулден в Бургас. Той ще започне в 18.00 часа на площад „Тройката“.
Миналата година за първи път морският...
| |
 |
 Временният президент на Южна Корея подаде оставка
Четвъртък, 1 Май 2025 17:34
Временно изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Док-су подаде оставка, заявявайки, че ще се кандидатира на президентските избори, които ще се проведат на 3 юни, предаде "Йонхап".
Хан...
| |
 |
 Задържаха двама мъже за кражба от заведение в Девня
Четвъртък, 1 Май 2025 16:49
Двама мъже от Девня, на 22 и 38 години, са задържани за кражба от неработещо заведение в града, съобщават от полицията. По първоначални данни те са отнели звуков усилвател, контролен пункт за музика, удължител...
| |
 |
 18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена
Четвъртък, 1 Май 2025 16:16
18-годишната Магдалена Русева от Хасково е била удушена, съобщиха от прокуратурата на извънреден брифинг. Обвиняем за тежкото престъпление е 17-годишен младеж, с когото жертвата се е познавала – двамата...
| |
 |
 Варна отново домакин на международен Pétanque Fest 2025
Четвъртък, 1 Май 2025 15:39
От 13 до 20 май 2025 г. курортният комплекс "Св. Св. Константин и Елена" ще бъде арена на второто издание на международния Pétanque Fest Varna – спортен и празничен форум, който съчетава духа на състезанието...
| |
 |
 Крайната десница в Румъния отново разчита на TikTok преди повторните избори
Четвъртък, 1 Май 2025 14:46
Джордже Симион разполага с 1,3 милиона последователи преди вота на 4 май.
Крайнодесен кандидат, подкрепящ Доналд Тръмп, се радва на голяма популярност в TikTok преди повторните президентски избори в...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре
Четвъртък, 1 Май 2025 14:01
През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ на места все още ще има купесто-дъждовна облачност и главно в планинските райони на Югозападна България ще превали краткотраен дъжд. Минималните...
| |
 |
 България и още 15 държави искат да променят бюджетните си правила, за да отделят повече пари за отбрана
Четвъртък, 1 Май 2025 13:15
Шестнайсет страни от Европейския съюз ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана, това съобщиха от Полското председателство...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|