Проучванията ще бъдат извършени съгласно работния проект, одобрен от министъра на енергетиката и в съответствие с договора, подписан от българското правителство на 29 август 2012 година.
Третият проучвателен сондаж ще бъде прокаран в дълбоководието с плаваща морска сондажна единица (MODU). Методът за сондиране, който ще се приложи, е традиционен вертикален морски сондаж за конвенционални залежи.
Методологията и процесите са същите, които са използвани при първите два проучвателни сондажа. Това са успешно завършеният на 5 септември миналата година – „Полшков-1“ и „Рубин-1“, който все още е в процес на сондиране. В момента се разглеждат три потенциални сондажни площадки, като изборът ще бъде направен според резултатите от сондаж „Рубин-1“. Разглежданите сондажни места са на значително разстояние от всякакви защитени територии, защитени зони и територии с културно наследство.
Поради голямото разстояние от брега – над 100 км от Варна, не се очаква въздействие върху крайбрежните дейности или рибните запаси при нормално протичане на операциите. Тъй като проектът се осъществява в открито море, няма да се изгражда нова пътна и техническа инфраструктура или да се променя съществуващата пътна инфраструктура.
Няма да се изграждат нови сгради и съоръжения за целите на сондажните операции. За дейностите ще се използват съществуващите съоръжения и инфраструктура в местната пристанищна база на „Леспорт“ Варна. Снабдителни кораби и хеликоптери ще бъдат включени, за да подпомагат сондирането.
Сондажните операции са краткосрочни и ще се проведат по начин, който цели да минимизира въздействието върху околната среда. Това ще се постигне в голяма степен чрез правилното управление и депониране на материалите и генерираните отпадъци, оттоци и емисии (очаква се да се генерират само типични за сондирането отпадъци).
Операторът „Тотал Е&П България“ ще осигури постоянен мониторинг и проверка на дейността на подизпълнителите по отношение на опазване на околната среда. Установяването на въздействията на база оценката на естеството, интензитета, обхвата и продължителността на въздействията води до заключението, че въздействията, генерирани по врече на нормалните операции по проучвателното сондиране обикновено са от временно естество и локализирани, съобщават от компанията.







OMV Petrom приключи сондажа в блок „Хан Аспарух“, без открити значителни газови залежи
Коментари













Павел Попов: От 2024 г. се опитваме да спрем строежите в Баба Алино, но строителството продължи
Ерджан Ебатин: РИОСВ - Варна е санкционирала два пъти строителя в „Баба Алино“ за незаконна сеч
От панорамна гледка до пустеещи останки: тъжната съдба на „Трифон Зарезан“
Корпорация КУБ: "Баба Алино не е „гора“ в традиционния смисъл на думата, нито е защитена зона
Поройни дъждове наводниха къщи в област Варна, обявено е частично бедствено положение
Зеленски с отворено писмо до Путин: „Украйна предлага край на войната“
Експлозия в пристанището на Констанца: дрон се е самовзривил (видео)
Общината кани варненци на публично обсъждане на дългосрочен кредит за мащабни инфраструктурни проекти
Вход свободен и много атракции за Деня на бащата във Военноморския музей
Пекарна за кафе DIO откри новата си производствена база във Варна
Бившата съпруга на убит полски професор, обвинена по делото, се самоуби
Парк-музей „Владислав Варненчик“ кани малки и големи на Деня на бащата с вход свободен
Варна ще посрещне жени мотористи от цялата страна
Кметство „Приморски“ окоси тревите край кръговото в „Траката“, АПИ не реагирали
Разкриха нелегална печатница за фалшиво евро
Исторически триумф: Божидар Саръбоюков спечели Диамантената лига в Рим
Новият документален филм на Агенция БГНЕС „Тито: Палачът на ХХ век“ (видео)
Тигрица е най-новият обитател на варненския зоопарк
Варна: Какви ще са таксите за студенти през новата академична година?
Фестивален и конгресен център - Варна: Програма 5 - 11 юни
Какво ще бъде времето в събота







RSS Новини